Agroleśnictwo w teorii i praktyce
Treść
Małopolska Izba Rolnicza w Krakowie zaprasza do udziału w 3-dniowym wyjeździe szkoleniowym, którego uczestnicy poznają zasady, możliwości wdrażania i korzyści wynikające ze stosowania praktyk rolno-leśnych. Zapisy przyjmowane są do 13 czerwca.
Jak informuje Małopolska Izba Rolnicza, agroleśnictwo jest innowacyjnym i przyszłościowym sposobem prowadzenia produkcji rolnej, integrującej drzewa i krzewy do każdego rodzaju produkcji roślinnej (w tym również produkcji sadowniczej i warzywniczej), a także chowu i hodowli zwierząt (system leśno-pastwiskowy), po to, by uzyskać wydajny i opłacalny system, który dodatkowo będzie miał pozytywny wpływ na środowisko. Stosowanie praktyk rolno-leśnych pozwala na zwiększenie efektywności wykorzystania gruntu do produkcji wielokierunkowej. Odpowiednio zaplanowana więźba drzew/krzewów i odległość pomiędzy ich rzędami ogranicza negatywny wpływ drzew na plonowanie roślin. Jednocześnie, korzystne oddziaływanie środowiskowe drzew wpływa na poprawę produkcyjności i jakości roślin uprawnych, zwłaszcza w okresach zagrożenia suszą czy erozją gleb.
Szkolenie, które odbędzie się w dniach 20-22 czerwca ma pozwolić jego uczestnikom poznać bliżej jego zasady oraz korzyści płynące z prowadzenia tego rodzaju działalności. Szkolenia przeprowadzone zostaną przez cenionych ekspertów (członków Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agroleśnictwa, pracowników IUNG-PIB) specjalizujących się w dziedzinie agroleśnictwa, agroekologii i ochrony gleb, mających wieloletnie doświadczenie w szkoleniach rolników i doradców. Wyjazd połączony z wizytami w małopolskich gospodarstwach rolnych wdrażających praktyki rolno-leśne.
Szkolenie skierowane jest do:
- Rolników - właścicieli gospodarstw rolnych oraz pełnoletnich członków rodzin pracujących w gospodarstwie, szczególnie uczniów techników rolniczych i studentów uczelni rolniczych, którzy swoją przyszłość wiążą z rolnictwem (do 30 osób)
- Doradców rolnych - pracownicy MODR, pracownicy MIR z uprawnieniami doradców (do 10 osób)
Więcej informacji na temat szkolenia, w tym ramowy program wyjazdu, kryteria naboru można znaleźć na stronie internetowej Małopolskiej Izby Rolniczej.
Informację publikujemy na prośbę Małopolskiej Izby Rolniczej