Przejdź do stopki

Billy Wilder

Treść

 

 

 

BILLY WILDER (1906 – 2002), wybitny hollywoodzki reżyser i scenarzysta urodził się w Suchej Beskidzkiej. Naprawdę miał na imię Samuel, ale matka, podobno zafascynowana postacią Buffallao Billa, mówiła na niego Billy. Przyszedł na świat jako obywatel cesarstwa austro-węgierskiego. Jego rodzina w 1911 roku wyemigrowała z Suchej do Wiednia. Tam Billy ukończył szkołę średnią i zamierzał zostać prawnikiem. Zmienił jednak plany i został reporterem wiedeńskiej gazety. Wykorzystując swoje doświadczenie, przeniósł się do Berlina, gdzie pracował dla gazety ilustrowanej. W stolicy Niemiec zaczął pracować jako asystent przy pisaniu scenariuszy do niemych filmów. Po dojściu nazistów do władzy musiał opuścić Niemcy. Po czasie spędzonym w Paryżu udał się do Stanów Zjednoczonych. Tam również pisał scenariusze, na początku korzystając z pomocy tłumacza, gdyż nie znał jeszcze wystarczająco języka angielskiego. Dzięki kontaktom z Peterem Lorre'em szybko wszedł do amerykańskiego świata filmu. Zadebiutował filmem "The Major and the Minor" z 1942 roku. Jego kariera nabierała tempa. Stał się twórcą szalonych komedii ("Pół żartem, pół serio", "Słomiany wdowiec"), mrocznych kryminałów spod znaku noir ("Podwójne ubezpieczenie", "Bulwar Zachodzącego Słońca") i słodko-gorzkich portretów amerykańskiego społeczeństwa ("Garsoniera"). Jego filmy przyniosły mu uznanie widzów na całym świecie i sześć statuetek Akademii Filmowej. Wiele filmów doczekało się adaptacji scenicznych. W swojej karierze współpracował z wielkimi gwiazdami. To właśnie dzięki niemu Marilyn Monroe stała się filmową ikoną seksu, zaś Jack Lemmon i Walter Matthau jednym z najzabawniejszych duetów w historii kina.

 

W 1996 roku, w setną rocznicę nadania praw miejskich (1896 -1996), władze Suchej Beskidzkiej nadały imię reżysera ulicy położonej w bliskim sąsiedztwie dworca kolejowego, gdzie rodzice Billy’ego prowadzili restaurację. Wilder był tym faktem wyraźnie wzruszony i choć ze względu na stan zdrowia nie mógł uczestniczyć w uroczystości, napisał list, w którym podziękował za ten zaszczyt. W 2006 roku miały miejsce setne urodziny reżysera, których atrakcją stały się wybory sobowtóra ulubionej gwiazdy Wildera - Marylin Monroe oraz pokaz jego filmów. Natomiast 22 czerwca 2011 roku, dokładnie w 105. urodziny, reżyser otrzymał od władz Suchej Beskidzkiej specjalny prezent w postaci tablicy wmurowanej w płytę suskiego Rynku wraz z drogowskazem, na którym wymienione zostały cztery miejsca: Wiedeń, Berlin, Paryż i Hollywood, czyli miasta związane w szczególny sposób z jego życiem i karierą. Honorowymi gośćmi uroczystości byli konsulowie Austrii, Niemiec, Francji i Stanów Zjednoczonych Ameryki.

 
 

O polskich korzeniach wybitnego reżysera, jego życiu i dziejach członków jego rodziny, którzy zginęli w hitlerowskich obozach zagłady, oraz o wielu aspektach twórczości artysty można się dowiedzieć z książki „Billy Wilder. Mistrz kina z Suchej Beskidzkiej", pod redakcją Kamili Żyto i Marcina Pieńkowskiego.

 

Zobacz również:

http://www.sucha-beskidzka.pl/pl/56344/78639/Happy_Birthday_Mr._Wilder.html

http://www.sucha-beskidzka.pl/pl/56344/78645/BILLY_WILDER-MISTRZ_KINA_Z_SUCHEJ_BESKIDZKIEJ.html