Przejdź do stopki

MIASTO

Treść

Sucha Beskidzka jest prawie dziesięciotysięcznym miastem o powierzchni 27,46 km2 położonym na południu Polski w Beskidach Zachodnich, w niewielkiej kotlinie u ujścia Stryszawki do Skawy. Krzyżują się w niej ważne szlaki komunikacyjne (drogowe i kolejowe) prowadzące z Żywca do Krakowa oraz ze Śląska w kierunku Zakopanego, Rabki i Nowego Sącza, a w szerszym ujęciu łączące północ z południem Polski.

Miasto jest także centrum administracyjnym, gospodarczym i edukacyjnym regionu. Zlokalizowano w nim urzędy i instytucje o skali ponad miejskiej, między innymi Starostwo Powiatowe, Urząd Skarbowy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Powiatowy Urząd Pracy, Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Nadleśnictwo, Komendę Powiatową Policji, Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej, Sąd Rejonowy i Prokuraturę Rejonową, a także liczne oddziały bankowe. Sucha Beskidzka może poszczycić się dobrze rozwiniętą i wyposażoną w nowoczesny sprzęt służbą opieki zdrowotnej ze Szpitalem Rejonowym na czele. Ważne miejsce w opiece nad pacjentem pełni też od lat bardzo sprawnie funkcjonująca Miejska Przychodnia Zdrowia, a także dwie przychodnie niepubliczne oraz rekordowa (jak na taką skalę) ilość gabinetów prywatnych. Sucha Beskidzka to miasto akademickie. Od dwóch dekad (od 2001 roku) prężnie funkcjonuje w niej Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii.

Sucha Beskidzka posiada również bardzo dobrze rozwiniętą bazę noclegową. Na terenie miasta funkcjonują hotele, ale istnieje również możliwość wynajęcia pokoi w kwaterach prywatnych. Goszczący mogą skorzystać z bogatej oferty gastronomicznej, oferującej urozmaiconą kuchnię.