Przejdź do stopki

Nie zatruwasz powietrza - będziesz płacił niższy podatek

Treść

Podczas gdy w najbardziej zanieczyszczonych pod względem jakości powietrza miejscowościach zastanawiają się w jaki sposób ograniczyć niską emisję, Sucha Beskidzka już zrealizowała i to w ponad 100 % Program Ochrony Powietrza województwa małopolskiego zaplanowany na lata 2013 – 2016.

W samym tylko 2016 roku na dopłaty do wymiany starych pieców węglowych na ekologiczne ogrzewanie, miasto wypłaciło mieszkańcom łącznie 1 536 100 złotych, z czego aż 1 176 000 udało się pozyskać z dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, a resztę czyli kwotę 360 100  z dochodów własnych Gminy. W roku bieżącym dopłaty do wymiany pieców również będą, tyle że jeszcze do końca nie jest wiadomo na ile mieszkańcy ostatecznie będą mogli liczyć. Przygotowywane są wnioski do różnych programów, z których można na ten cel pozyskać dotację. Otrzymać ją będzie zapewne trudniej niż w poprzednich latach, ponieważ chętnych jest więcej, po tym jak Sejmik Województwa Małopolskiego podjął uchwałę antysmogową i w ciągu kilku lat mają zniknąć wszystkie kopciuchy w naszym województwie. Na ten moment pewne są jedynie te pieniądze, które można otrzymać bezpośrednio
z budżetu miasta na wymianę pieca. Jest to dopłata 3000 zł do pieca gazowego i olejowego oraz 2000 zł do pieca ekologicznego na węgiel i biomasę.

Burmistrz Suchej Beskidzkiej podjął kolejne kroki, aby zachęcić mieszkańców do wymiany starych pieców. Przygotowany projekt uchwały w tej sprawie został przyjęty przez Radę Miasta w dniu 24 lutego 2017 roku. Wprowadza ona ulgę podatku od nieruchomości dla tych, którzy do ogrzewania swoich mieszkań stosują ekologiczne piece i paliwa, ograniczając przez to niską emisję. Ulgi, a właściwie całkowite zwolnienie z podatku od nieruchomości dotyczy powierzchni mieszkalnych zarówno w blokach, jak również w domach jednorodzinnych przez okres pięciu lat. Z ulgi skorzystają także mieszkańcy, którzy już wcześniej zdecydowali się zmodernizować kotłownie i obecnie ogrzewają swoje domy i mieszkania stosując paliwa i piece ekologiczne spełniające wymogi dyrektywy unijnej.

Propozycja Burmistrza ma preferować tych, którzy szybciej wymienią piec i dostosują się do uchwały antysmogowej, ponieważ zwolnienie z podatku będzie można uzyskać tylko w latach 2018 do 2022. Oznacza to, że najwięcej mogą skorzystać Ci, którzy już mają ekologiczne instalacje grzewcze i nie zatruwają powietrza. Jeśli np. ktoś zdecyduje się wymienić stary piec dopiero w przyszłym roku, to będzie zwolniony z podatku  przez pozostałe cztery lata obowiązywania ulgi, jeśli w 2019 roku to już tylko przez trzy lata itd.
Uchwała o zwolnieniu z podatku nie będzie obowiązywała instytucji i działalności gospodarczej. Wysokość podatku od powierzchni mieszkalnych w Suchej Beskidzkiej wynosi 58 groszy od m2, tą kwotę należy pomnożyć przez powierzchnię mieszkalną i łatwo można wyliczyć ile się zyskuje. Apelujemy do mieszkańców Suchej Beskidzkiej, aby nie zwlekali ze składaniem deklaracji i modernizowaniem instalacji grzewczych, Burmistrz Suchej Beskidzkiej będzie nadal podejmował wszelkie działania, aby pozyskać dla mieszkańców jak najwięcej pieniędzy na dotacje do wymiany pieców. Im później jednak, tym trudniej będzie ją otrzymać, ponieważ już dzisiaj wiadomo, że nie dla wszystkich chętnych wystarczy. Według szacunków, w samej tylko Małopolsce do wymiany pozostaje ok 450 tys. starych pieców.