Ceriale
Treść
CERIALE (WŁOCHY)
Trzecim miastem, z którym Miasto Sucha Beskidzka ratyfikowało Umowę Partnerską jest Ceriale w Republice Włoskiej. Współpraca została zawarta na mocy uchwały nr XXXV/301/05 Rady Miejskiej w Suchej Beskidzkiej z 28 października 2005 roku. Natomiast uroczyste podpisanie Umowy Partnerskiej pomiędzy Miastem Sucha Beskidzka w Rzeczypospolitej Polskiej, reprezentowanym przez Burmistrza Miasta Stanisława Lichosyta a Miastem Ceriale w republice Włoskiej, reprezentowanym przez Pietro Revetrię odbyło się 10 czerwca 2007 roku w Sali Rycerskiej Zamku Suskiego. Samorządy obu miast postanowiły pomagać mieszkańcom obu miast w nawiązywaniu kontaktów, wspierać się w dziedzinie turystyki i wymiany turystycznej, poszerzeniu kontaktów w zakresie oświaty, służby zdrowia, polityki socjalnej, kultury i sportu oraz współpracować w nawiązywaniu stosunków gospodarczych i handlowych.
Podczas uroczystości podpisana została również „Przysięga o Braterstwie”, jako pakt polityczny na rzecz federalizmu i pokoju, gdyż taka forma towarzyszy umowom sygnowanym przez stronę włoską.
Położone nad Morzem Liguryjskim, na wschodnim krańcu regionu Albenga, w prowincji Savona – Ceriale to powstałe w średniowieczu miasto o powierzchni 11,2 km2, posiadające około 5,5 tys. mieszkańców. Obecnie jego Burmistrzem jest Luigi Romano.
Poza wznoszącym się nad miastem Monte Croce (541 m n.p.m), najbardziej charakterystycznym i zarazem znanym miejscem w Ceriale jest Bastion. Okrągła wieża warowna została wybudowana w drugiej połowie XVI wieku i służyła do obrony przed Saracenami, którzy często dokonywali najazdów na ten region Italii. W roku 1637 Ceriale zostało zaatakowane przez piratów muzułmańskich pływających po Morzu Śródziemnym, napadających na wybrzeża włoskie i francuskie. Tym razem nie zdołało się obronić. Miasto zostało podpalone, a jego mieszkańcy wygnani.
Odwiedzając Ceriale warto również zwiedzić barokowy kościół parafialny Santi Giovanni ed Eugenio, w którym znajdują się cenne działa sztuki. Natomiast w kościele na cmentarzu w Peagnie można znaleźć resztki fresków z XV i XVI wieku. Wioska ta leży w bezpośrednim sąsiedztwie Ceriale. Prowadzi do niej urokliwa, wąska i łagodnie wznosząca się ścieżka, otoczona donicami z pelargoniami. Nie jest to zaskoczeniem, gdyż obecnie gospodarka Ceriale oparta jest na turystyce i właśnie hodowli kwiatów. Kurort znajduje się przy tym 85 km na południe od Genui i 115 km na północ od francuskiej Nicei. Jeszcze bliżej Ceriale położone jest słynące z Festiwalu Piosenki Włoskiej – San Remo.