Przejdź do stopki

MOPS prowadzi nabór potrzebujących asystenta osoby niepełnosprawnej

Treść

W związku z przystąpieniem Gminy Sucha Beskidzka do realizacji resortowego programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej – edycja 2021”, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Suchej Beskidzkiej zaprasza osoby zainteresowane do kontaktu pod numerem telefonu 33 874 95 57 lub osobiście w siedzibie Ośrodka przy ul. Mickiewicza 19, pokój nr 13 (budynek Urzędu Miasta).

Nabór do Programu prowadzony jest w okresie od 19 kwietnia 2021 r. do 30 kwietnia 2021 r. lub do czasu wyczerpania miejsc.

Program dofinansowany jest ze środków Funduszu Solidarnościowego. Wartość finansowania i całkowita wartość zadania: 43.684,00 zł.

Celem programu jest zapewnienie dostępności do usługi asystenta tj. wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym osób niepełnosprawnych.

Program adresowany jest do osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (lub równoważne), które wymagają usługi asystenta w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym, a także do dzieci do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji. Dodatkowo w przypadku dzieci do 16 roku życia wymagane jest także zaświadczenie psychologa o braku przeciwwskazań do wykonywania czynności przez asystenta.

Usługi asystenta w szczególności mogą polegać na pomocy asystenta w:

  • wyjściu, powrocie lub dojazdach w wybrane przez uczestnika Programu miejsce (np. dom, praca, placówki oświatowe i szkoleniowe, świątynie, placówki służby zdrowia i rehabilitacyjne, gabinety lekarskie i terapeutyczne, urzędy, znajomi, rodzina, instytucje finansowe, wydarzenia kulturalne, rozrywkowe, społeczne lub sportowe);
  • zakupach, z zastrzeżeniem aktywnego udziału uczestnika Programu przy ich realizacji;
  • załatwianiu spraw urzędowych;
  • nawiązaniu kontaktu/współpracy z różnego rodzaju organizacjami;
  • korzystaniu z dóbr kultury (np. muzeum, teatr, kino, galerie sztuki, wystawy);
  • wykonywaniu czynności dnia codziennego – w tym przez dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności – także w zaprowadzaniu i przyprowadzaniu ich do lub z placówki oświatowej, z zastrzeżeniem, że usługa asystenta na terenie szkoły może być realizowana wyłącznie w przypadku, gdy szkoła nie zapewnia tej usługi.

Usługi asystenta mogą być realizowane przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Uczestnik Programu za usługi asystenta nie ponosi odpłatności.

Więcej informacji o programie znajdą Państwo pod adresem:

http://www.niepelnosprawni.gov.pl/a,1132,komunikat-o-ogloszeniu-programu-asystent-osobisty-osoby-niepelnosprawnej-edycja-2021