Przejdź do stopki

Suska Majówka za nami

Treść

Po powrocie końcem kwietnia niemal zimowej aury, pierwsze dni maja były słoneczne i bardzo ciepłe, stwarzając znakomite warunki do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu i uczestnictwa w licznych wydarzeniach sportowych oraz kulturalnych zorganizowanych przez samorząd miasta w ramach Suskiej Majówki, która trwała od 1 do 5 maja. Szeroki wachlarz przygotowanych atrakcji oraz właśnie sprzyjająca aura sprawiły, że wystawy, targi, koncerty oraz zawody cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców Suchej Beskidzkiej i gości.

Stało się już niepisaną tradycją, że Suska Majówka rozpoczyna się Targami Kwiatowymi. Wydarzenie od lat cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem zarówno ze strony wystawców, jak i odwiedzających. Nie inaczej było 1 maja, podczas ich kolejnej edycji. Co prawda osoby wchodzące nie były rejestrowane, ale patrząc na ogrom mieszkańców Suchej Beskidzkiej i okolicznych miejscowości, który od wczesnych godzin porannych przemieszczał się pomiędzy stoiskami, można mieć niemal całkowitą pewność, że frekwencja była jeszcze większa niż rok temu, będącym pod tym względem rekordowym. Goszczący byli przy tym ukontentowani ofertą sprzedawców, gdyż ci zadbali, by odwiedzający ich mieli w czym wybierać. Niezliczona ilość kwiatów, sadzonek drzew i krzewów, warzywa już wysiane oraz ich sadzonki. A wszystko to było na wyciągnięcie ręki. Targi Kwiatowe są kontynuacją Wystawy Ogrodniczej organizowanej przez 21 lat przez Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego – Powiatowy Zespół w Suchej Beskidzkiej przy współpracy z Burmistrzem Miasta Sucha Beskidzka. W 2020 roku rolę głównego organizatora przyjęło miasto.

W środę (1 maja) rozpoczął się blok wydarzeń sportowych. O poranku pokaz umiejętności pływackich dali zawodnicy UKS Jasień Sucha Beskidzka, a przed południem 103 dzieci rywalizowało na bieżni stadionu miejskiego w Biegu Wiosennym. Po południu na Orliku odbył się Turniej Piłki Nożnej Zakładów Pracy, którego triumfatorem została drużyna Urzędu Miasta Sucha Beskidzka odnosząc komplet dwóch zwycięstw. Drugie miejsce zajął zespół Starostwa Powiatowego w Suchej Beskidzkiej, a trzecie drużyna stworzona przez oldbojów MKS Babia Góra i druhów z OSP Sucha Beskidzka-Błądzonka. Czwartek przyniósł widowiskowy turniej łucznicy w parku zamkowym oraz pełen emocji Rajd Rowerowy dla dzieci do 12 lat, w którym na stadionie w duchu fair play o jak najlepsze czasy rywalizowało 92 cyklistów. Maraton wydarzeń sportowy zakończył się przeprowadzonymi przez Zarząd Powiatowy Ligi Obrony Kraju piątkowymi Otwartymi Zawodami Strzeleckimi o Puchar Burmistrza Miasta Sucha Beskidzka, które wpisały się w obchody Święta Konstytucji 3 Maja. Wzięło w nich udział 61 osób, ponownie udowadniając, że strzelectwo cieszy się w naszym mieście dużą popularnością.

Podczas Suskiej Majówki nie mogło zabraknąć wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych. W środowe przedpołudnie w Galerii Sztuki-Zamek odbył się Wernisaż 18. Wystawy Środowiskowej, a godzinę po nim w Bibliotece Suskiej 19 zawodników przystąpiło do walki na słowa w ramach IX Otwartych Mistrzostw Suchej Beskidzkiej w Scrabble. Wieczorem w sali widowiskowej Centrum Kultury i Filmu wystąpił z koncertem Michał Bober, wykonując utwory z repertuaru Zbigniewa Wodeckiego, wśród których nie zabrakło szlagierów „Lubię wracać tam”, „Opowiadaj mi tak”, „Zacznij od Bacha”. Drugim muzycznym wydarzeniem był piątkowy koncert „Piosenki znalezionej”, którego licznie zebrana publiczność wysłuchała w Sali Rycerskiej zamku suskiego. Na scenie wystąpili skrzypaczka Agnieszka Pająk, klawiszowiec Robert Pająk wraz z solistami Wiktorią Nowak i Kacprem Gieratem, laureatami ubiegłorocznego XV Festiwalu Pieśni Patriotycznej „To Polska - Moja Ojczyzna”. Gośćmi specjalnymi byli dyrektor Centrum Kultury i Filmu w Suchej Beskidzkiej Grzegorz Wysmołek, który wykonał utwory z repertuaru zespołu Cree, a także Erica Claptona i Krzysztofa Cugowskiego oraz znakomita sopranistka, laureatka wielu prestiżowych międzynarodowych konkursów Mariola Siepak. Pochodząca z Osielca artystka wykonała Ave Maria Giulio Cacciniego.

W piątkowe przedpołudnie od wczesnych godzin życiem tętnił przyzamkowy parking, na którym odbył się Zamkowy Jarmark Staroci. Wydarzenie ściągnęło duże grono nie tylko lokalnych hobbystów, miłośników oraz kolekcjonerów staroci i antyków, a także poszukiwaczy skarbów. Stoiska wystawców przez kilka godzin oblegali kupujący, którzy nie tylko nabywali wypatrzone przez niebie perełki, ale i ucinali sobie z kolekcjonerami nierzadko bardzo długie rozmowy o ich zbiorach.

Zwieńczeniem Suskiej Majówki był niedzielny piknik profilaktyczny „Dzieci ratują dzieci”, który stanowił zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych okazję do zobaczenia sprzętu jakim dysponują policjanci, strażacy, ratownicy GOPR, czy strażnicy ochrony kolei. Każdy mógł także nauczyć się udzielania pierwszej pomocy, czy też wsiąść do symulatora dachowania przegotowanego przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Bielsku-Białej. W organizację wydarzenia włączyli się między innymi druhowie z OSP Sucha Beskidzka – Miasto i OSP Sucha Beskidzka-Błądzonka. Natomiast przedstawiciele Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej rozdawali materiały profilaktyczne przestrzegające przed zgubnymi skutkami spożywania alkoholu i sięgania po środki odurzające. Udzielali także porad jak rodzić sobie w przypadkach zetknięcia się z przemocą domową lub ze strony rówieśników.

Wojciech Ciomborowski