Przejdź do stopki

Otwarty konkurs ofert na realizację zadań publicznych Gminy Sucha Beskidzka w 2022 roku z zakresu wspierania i upowszechniania kultury fizycznej

Treść

O G Ł O S Z E N I E   O   K O N K U R S I E

Na podstawie art. 11 ust. 2 i art. 13 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (tekst jednolity Dz. U. z 2020 roku, poz. 1057, z późn. zm.).

Burmistrz Miasta Sucha Beskidzka ogłasza OTWARTY KONKURS OFERT na realizację zadań publicznych Gminy Sucha Beskidzka w 2022 roku z zakresu wspierania i upowszechniania kultury fizycznej.

Dział I

Rodzaj zadania

Kierując się postanowieniami Uchwały XXXIII/264/2021 Rady Miasta Sucha Beskidzka z dnia 29 września 2021 roku w sprawie: przyjęcia programu współpracy Gminy Sucha Beskidzka z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na rok 2022, konkurs obejmować będzie zadanie z zakresu:

Wspierania i upowszechniania kultury fizycznej - Organizowanie szkoleń dzieci i młodzieży w różnych dyscyplinach sportu.

Formą zlecenia ww. zadania publicznego jest wsparcie jego realizacji wraz z udzieleniem dotacji na dofinansowanie realizacji zadania.

Konkurs ma na celu wybranie ofert i zlecenie w formie wspierania realizacji zadań publicznych w zakresie upowszechniania kultury fizycznej, podejmowanych na rzecz poprawy warunków uprawiania sportu przez członków stowarzyszeń sportowych, zwiększenie dostępności społeczności lokalnej do działalności sportowej prowadzonej przez stowarzyszenia sportowe oraz zagospodarowanie czasu wolnego dzieci i młodzieży z Suchej Beskidzkiej.

Dział II

Wysokość środków publicznych przeznaczonych na realizację zadania

Wysokość środków publicznych przeznaczonych na realizację zadania z zakresu:

Wspierania i upowszechniania kultury fizycznej – Organizowanie szkoleń dzieci i młodzieży w różnych dyscyplinach sportu – kwota: 63.000 zł (słownie: sześćdziesiąt trzy tysiące złotych).

Powyższa kwota została określona na podstawie projektu budżetu Gminy Sucha Beskidzka na rok 2022.

Dział III

Zasady przyznawania dotacji

  1. Dotacja jest przyznawana w ramach środków zabezpieczonych w Uchwale Budżetowej na ten  cel,  na  jeden  rok  lub  jego  część  i  podlega  szczegółowemu  rozliczeniu  zgodnie z warunkami zawartymi w umowie.
  2. Dotowane z budżetu Gminy Sucha Beskidzka mogą być tylko zadania realizowane na rzecz jej mieszkańców, a działalność statutowa oferenta musi być zgodna z dziedziną zlecanego zadania.
  3. Do Konkursu mogą przystąpić organizacje pozarządowe oraz  podmioty, o których mowa w  art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego  i o wolontariacie (tekst jednolity Dz. U. z 2020 roku, poz. 1057, z późn. zm.).
  4. Warunkiem przyjęcia i rozpatrzenia ofert jest złożenie w odpowiednim terminie i miejscu kompletnej oferty przez podmiot uprawniony do jej składania.
  5. Podmiot wnioskujący o przyznanie środków publicznych na realizację zadania winien przedstawić ofertę wykonania zadania w sposób efektywny, oszczędny i terminowy.
  6. Dwie lub więcej organizacji pozarządowych, a także podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, mogą złożyć ofertę wspólną na zasadach określonych w art. 14 ust. 2 - 5 ww. ustawy.
  7. Na jedno zadanie oferent może złożyć tylko jedną ofertę.
  8. Dotacja na dofinansowanie zadania  realizowanego w formie wspierania stanowić może nie więcej niż 95% kwoty koniecznej do jego realizacji.
  9. Podmiot realizujący wspierane zadanie musi zapewnić finansowy wkład własny w wysokości co najmniej 5% kwoty koniecznej do realizacji zadania.
  10. Złożenie oferty nie jest równoznaczne z przyznaniem dotacji lub przyznaniem dotacji w oczekiwanej wysokości.
  11. Wysokość przyznanej dotacji może być niższa niż wnioskowana w ofercie.
  12. Ze środków dotacji pokrywane mogą być koszty poniesione w terminie realizacji zadania, jednak nie wcześniej niż od dnia 01 lutego 2022 roku. Szczegółowe warunki wydatkowania środków pochodzących z dotacji i z pozostałych źródeł określi umowa.
  13. Dotujący dopuszcza możliwość dokonywania przesunięć pomiędzy poszczególnymi pozycjami kosztów określonymi w kalkulacji przewidywanych kosztów realizacji zadania publicznego w wysokości 20% (wzrost dotyczy wszystkich kosztów, zarówno tych pokrytych ze środków dotacyjnych, jak i ze środków własnych). 
  14. Rezultat realizacji zadania publicznego uznaje się za spełniony, gdy został zrealizowany
    w minimum 80%.
  15. Środki z dotacji nie mogą być wykorzystywane na:

1)      budowę, zakup i remont budynków, z wyjątkiem obiektów sportowych będących własnością Gminy, zakup, dzierżawę gruntów i środków trwałych,

2)      działalność gospodarczą,

3)      pokrycie kosztów utrzymania biura podmiotów (z wyłączeniem kosztów bezpośrednio związanych z realizacją zadania),

4)      zobowiązania powstałe przed datą zawarcia umowy o udzielenie dotacji,

5)      odsetki karne i kary.

16. Dopuszcza się przyznanie dotacji jednorazowo lub w transzach w zależności od rodzaju i specyfikacji zadania.

Dział IV

Termin i warunki realizacji zadania

  1. Podmioty przyjmując zlecenie realizacji zadania publicznego zobowiązane są do wykonania zadania w zakresie i na zasadach określonych w umowie.
  2. Umowa wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności.
  3. Umowa może być zawarta na czas realizacji zadania lub na czas określony, nie dłuższy jednak niż do 30 listopada 2022 roku. 
  4. Termin realizacji zadania od dnia 01 lutego 2022 roku do dnia 30 listopada 2022 roku.
  5. Sprawozdanie z realizacji zadania publicznego sporządza się na formularzu zgodnym ze wzorem określonym w Rozporządzeniu Przewodniczącego Komitetu do Spraw Pożytku Publicznego z dnia 24 października 2018 roku w sprawie wzoru ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań (Dz. U. z 2018 roku, poz. 2057).
  6. Oferent realizując zadanie zobowiązany jest do stosowania przepisów prawa, w szczególności Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/48/WE (4.5.2016 L 119/38 Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej PL), ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 roku o finansach publicznych (tekst jednolity Dz. U. z 2021 roku, poz. 305, z późniejszymi zmianami) oraz ustawy z dnia 29 września 1994 roku o rachunkowości (tekst jednolity Dz. U. z 2021 roku, poz. 217, z późniejszymi zmianami).
  7. Podmioty, które otrzymają dotację na realizacje zadania publicznego, są zobowiązane zamieszczać w sposób czytelny informację, iż realizowane zadanie jest dofinansowane z budżetu Gminy Sucha Beskidzka. Informacja powinna być zawarta w materiałach informacyjnych, promocyjnych, publikacjach, stosownie do charakteru zadania.

Dział V

Termin składania ofert

  1. Warunkiem przystąpienia do konkursu jest złożenie oferty zgodnej ze wzorem określonym w Rozporządzeniu Przewodniczącego Komitetu do Spraw Pożytku Publicznego z dnia 24 października 2018 roku w sprawie wzoru ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań (Dz. U. z 2018 roku, poz. 2057) w terminie do dnia 21 stycznia 2022 roku (piątek) do godz. 1530. Ofertę należy złożyć na dzienniku podawczym - Urzędu Miasta Sucha Beskidzka, ul. Mickiewicza 19 albo przesłać pocztą - decyduje data wpływu.
  2. Ofertę należy:

1)      składać w formie pisemnej,

2)      sporządzić w języku polskim, w sposób czytelny,

3)      nie można zmieniać układu oferty,

4)      złożyć w zaklejonej kopercie ze wskazaniem:

a)    nazwy i adresu podmiotu składającego ofertę,

b)   imienia i nazwiska oraz numeru telefonu do kontaktu,

c)    z dopiskiem: “Otwarty konkurs ofert na realizację zadania publicznego w zakresie wspierania  i upowszechniania kultury fizycznej w 2022 roku”.

3. Wszystkie pozycje formularza oferty muszą zostać wypełnione zgodnie z pouczeniem co do sposobu wypełniania oferty.

4. Wypełnienie części III pkt 6 formularza oferty – tabela: Dodatkowe informacje dotyczące rezultatów realizacji zadania publicznego – nie jest obowiązkowe.

5. Załączniki do oferty:

1)      w przypadku gdy oferent nie podlega wpisowi w Krajowym Rejestrze Sądowym – potwierdzoną za zgodność z oryginałem kopię wyciągu z innego rejestru lub ewidencji, zgodnie z aktualnym stanem faktycznym i prawnym – potwierdzającą status prawny oferenta i umocowanie osób go reprezentujących,

2)      w przypadku terenowych oddziałów organizacji – potwierdzoną za zgodność z oryginałem kopię aktualnego i obowiązującego pełnomocnictwa lub upoważnienia dla osób składających ofertę do reprezentowania podmiotu i składania oświadczeń woli w jego imieniu, jeżeli dane osoby nie są ujęte w dokumencie stanowiącym o podstawie działalności podmiotu.

6. Jeżeli oferta zawiera załączniki - winny być:

1) w formie pisemnej,

2)  potwierdzone za zgodność z oryginałem przez osobę lub osoby uprawnione, jeśli przedkładane są w formie kserokopii,

3) jeżeli osoby nie posiadają pieczątek imiennych, podpis musi być złożony pełnym imieniem i nazwiskiem w sposób czytelny z podaniem pełnieniem funkcji.

Pouczenie:

1.      Ofertę oraz ewentualne załączniki należy składać w jednym egzemplarzu.

2.      Wszystkie pola ofert muszą zostać czytelnie wypełnione. W pola nie odnoszące się do oferenta, należy wpisać „NIE DOTYCZY” lub wpisać liczbę „0” (zero) w przypadku, gdy są to wartości liczbowe.

3.      W dokumencie nie należy dokonywać skreśleń i poprawek, poza wyraźnie wskazanymi rubrykami.

4.      W przypadku opcji „Niepotrzebne skreślić”, należy dokonać właściwego wyboru

5.      We wskazanych miejscach należy umieścić pieczęć podmiotu.    

7. Przed złożeniem oferty podmiot może uzyskać w Referacie Promocji i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Sucha Beskidzka, ul. Mickiewicza 19 informację czy przygotowana oferta spełnia wymogi formalno-prawne.

8. Burmistrz Miasta Sucha Beskidzka zastrzega sobie prawo przesunięcia terminu składania ofert oraz zmiany terminu rozpoczęcia i zakończenia postępowania konkursowego.

 

Dział VI

Tryb i kryteria stosowane przy wyborze ofert oraz termin dokonania wyboru ofert

  1. Wyboru ofert dokonuje Burmistrz Miasta Sucha Beskidzka, na podstawie opinii Komisji Konkursowej powołanej Zarządzeniem.
  2. Burmistrz Miasta Sucha Beskidzka powołuje Komisję Konkursową w składzie określonym w art. 15 ust. 2a - 2b, 2d, 2da, 2e ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (tekst jednolity Dz. U. z 2020 roku, poz. 1057, z późn. zm.).
  3. Burmistrz Miasta Sucha Beskidzka wyznacza Przewodniczącego Komisji Konkursowej.
  4. Przewodniczący kieruje pracami komisji, a w przypadku jego nieobecności wyznaczony przez Burmistrza Miasta Sucha Beskidzka członek komisji.
  5. Komisja obraduje na posiedzeniach zamkniętych bez udziału oferentów.
  6. Do członków Komisji Konkursowej biorącej udział w opiniowaniu ofert stosuje się przepisy ustawy z dnia 14 czerwca 1960 roku – Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity Dz. U. z 2020 roku, poz. 256, z późn. zm.) dotyczące wyłączenia pracownika.
  7. W pracach komisji nie może brać udziału osoba, której powiązania ze składającym je podmiotem mogą budzić zastrzeżenia co do jej bezstronności. Każdy członek komisji podpisuje oświadczenie w tej sprawie.
  8. Za uczestnictwo w pracach komisji jej członkowie nie otrzymują wynagrodzenia.
  9. Komisja Konkursowa ulega rozwiązaniu z dniem rozstrzygnięcia konkursu.
  10. Wybór ofert nastąpi w oparciu o ocenę formalną i ocenę merytoryczną, którą dokona Komisja Konkursowa powołana przez Burmistrza Miasta Sucha Beskidzka.
  11. Kryteria oceny formalnej - oferta:

1)      została złożona przez uprawniony podmiot,

2)      została złożona w terminie określonym w ogłoszeniu (decyduje data wpływu do Urzędu Miasta),

3)      jest zgodna z działalnością statutową podmiotu,

4)      złożona została  na odpowiednim formularzu, wskazanym w ogłoszeniu o konkursie,

5)      została podpisana przez osoby uprawnione do reprezentowania podmiotu wnioskującego zgodnie z zapisami statutu, KRS, innego właściwego rejestru, ewidencji lub stosownego pełnomocnictwa,

6)      jest kompletna, a zawarte w niej pola są prawidłowo wypełnione,

7)      zakłada zapewnienie wymaganego finansowego wkładu własnego,

8)      obejmuje swoim działaniem mieszkańców Suchej Beskidzkiej,

9)      jest zgodna z tematyką, na którą została złożona i wyczerpuje ją w całości.

Tylko oferta, która spełnia wszystkie wymogi formalne, podlega ocenie merytorycznej.

12. Przy ocenie merytorycznej oferty brane będą pod uwagę następujące kryteria:

1)      możliwość realizacji zadania publicznego przez oferenta,

2)      adekwatność oferty (zgodność z celem konkursu, właściwy dobór adresatów zadania),

3)      zawartość merytoryczna (spójność zaplanowanych działań, czy proponowane działania odpowiadają na potrzeby adresatów zadania, realna możliwość planowanych działań, czy planowane działania pozwalają na osiągnięcie zamierzonych rezultatów),

4)      kalkulacja kosztów (spójność budżetu ze szczególnym opisem zadania, czy proponowane koszty pozwalają na prawidłową realizację zadania, przejrzystość kosztorysu, realne koszty, wysokość wkładu własnego),

5)      doświadczenie i potencjał organizacyjny, w tym doświadczenie w realizacji zadań podobnego typu (zasoby kadrowe, zasoby rzeczowe),

6)      rzetelność i terminowość oferenta oraz sposób rozliczenia środków otrzymanych na realizację zadań publicznych w latach poprzednich.

Każde kryterium oceniane jest w skali od 1 do 5 punktów. Dla uzyskania pozytywnej oceny wymagane jest osiągnięcie co najmniej 22 punkty.

13. Komisja Konkursowa w terminie do dnia 26 stycznia 2022 roku dokona oceny złożonych ofert i wypracuje wspólne stanowisko, które przedstawi Burmistrzowi Miasta Sucha Beskidzka w formie protokołu z propozycją podziału środków pomiędzy oferentów oraz wykazem ofert, którym nie rekomenduje przyznania dotacji, wraz z uzasadnieniem.

14. Komisja Konkursowa w trakcie oceny może żądać od podmiotu dodatkowych informacji oraz uzupełnienia dokumentacji.

15. Organizacje pozarządowe, które nie uzyskają dotacji we wnioskowanej kwocie, zobowiązane są złożyć w terminie ustalonym przez Burmistrza Miasta Sucha Beskidzka - zaktualizowanych elementów oferty (opis zakładanych rezultatów oraz dodatkowych informacji dotyczących rezultatów realizacji zadania publicznego, kalkulację przewidywanych kosztów realizacji zadania) zgodnie z kwotą dofinansowania, które będą podstawą zawarcia umowy na wsparcie realizacji zadania publicznego. Niezłożenie tych dokumentów w ww. terminie będzie równoznaczne z rezygnacją z przyznanej dotacji.

16. Komisja Konkursowa proponuje wysokość kwot dotacji w oparciu o kryteria, określone w niniejszym ogłoszeniu, w zależności od ilości uzyskanych punktów, zakresu i charakteru zadania objętego ofertą oraz kalkulacji kosztów jego realizacji.

17. Decyzję o wyborze ofert i o wysokości przyznanej dotacji podejmuje Burmistrz Miasta Sucha Beskidzka w formie Zarządzenia. Decyzja Burmistrza Miasta Sucha Beskidzka nie jest decyzją administracyjną w rozumieniu przepisów KPA w związku z powyższym jest ostateczna i nie służy od niej odwołanie.

18. Wyniki otwartego konkursu ofert zostaną ogłoszone niezwłocznie po wyborze ofert w Biuletynie Informacji Publicznej, na stronie internetowej miasta Sucha Beskidzka oraz na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta w Suchej Beskidzkiej.

19. Złożone oferty wraz z załącznikami nie są zwracane oferentom.

20. Formę i terminy przekazania dotacji podmiotom i ich rozliczanie określać będzie umowa, której wzór został ogłoszony w Rozporządzeniu Przewodniczącego Komitetu do Spraw Pożytku Publicznego z dnia 24 października 2018 roku w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań (Dz. U. z 2018 roku, poz. 2057).

21. Umowy na realizację zadań publicznych z podmiotami wyłonionymi w konkursie zostaną zawarte bez zbędnej zwłoki.

22. Warunkiem zawarcia umowy jest:

1)      posiadanie przez oferenta rachunku bankowego dla przyjęcia dotacji,

2)      akceptacja przez strony postanowień umowy,

3)      dokonanie przez oferenta korekty kosztorysu i harmonogramu zadania, w przypadku dotacji w wysokości innej niż wnioskowana.  

23. Podmioty wyłonione w konkursie są zobowiązane do wyodrębnienia w ewidencji księgowej środków otrzymanych na realizację umowy.

24. Sprawozdania z  wykonania  zadania  publicznego  należy  składać w terminach określonych w umowie.

 

Dział VII

Informacja o zrealizowanych przez organ administracji publicznej w roku ogłoszenia otwartego konkursu ofert i w roku poprzednim

zadaniach publicznych tego samego rodzaju i związanych z nimi kosztami, ze szczególnym uwzględnieniem wysokości dotacji przekazanych

organizacjom pozarządowym i podmiotom, o którym mowa w art. 3 ust. 3 ustawy

 

1. Wydatki poniesione na zadania z zakresu wspierania i upowszechniania kultury fizycznej w 2021 roku wyniosły: 61.272,67 zł - zadania realizowało 6 podmiotów (7 zadań).

2. Wydatki poniesione na zadania z zakresu wspierania i upowszechniania kultury fizycznej w 2020 roku wyniosły: 56.720 zł - zadania realizowało 5 podmiotów (6 zadań). 

 

Dział VIII

Informacje dodatkowe

  1. Burmistrz Miasta Sucha Beskidzka unieważnia otwarty konkurs ofert jeżeli:

1) nie złożono żadnej oferty,

2) żadna ze złożonych ofert nie spełnia wymogów zawartych w ogłoszeniu. 

Informację o unieważnieniu otwartego konkursu ofert podaje się do publicznej wiadomości w Biuletynie Informacji Publicznej, na stronie internetowej miasta Sucha Beskidzka oraz na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta w Suchej Beskidzkiej.

 2. Burmistrz Miasta Sucha Beskidzka może dokonywać kontroli i oceny realizacji zadania publicznego, a w szczególności:

1)      stopnia realizacji zadania,

2)      efektywności, rzetelności i jakości wykonania zadania,

3)      prawidłowości wykorzystania środków publicznych otrzymanych na realizację zadania,

4)      prowadzenia dokumentacji związanej z realizowanym zadaniem.

3. Podmiot po otrzymaniu dotacji jest zobowiązany do zamieszczenia w swoich materiałach informacyjnych zapisu o dofinansowaniu zadania przez Gminę Sucha Beskidzka.

4. Podmioty po otrzymaniu dotacji zobowiązane są do wcześniejszego zgłaszania w formie pisemnej, z prośbą o akceptację, wszelkich zmian merytorycznych zadania, jak również zmian związanych z terminem i harmonogramem jego realizacji.

5. Uchwała Nr XXIII/264/2021 Rady Miasta Sucha Beskidzka z dnia 29 września 2021 roku w sprawie: przyjęcia programu współpracy Gminy Sucha Beskidzka z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na rok 2022, wzór oferty, umowy i sprawozdania dostępne są w Referacie Promocji i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Sucha Beskidzka I piętro, pok. nr 26 i 27 oraz na stronie internetowej miasta Sucha Beskidzka www.sucha-beskidzka.pl w zakładce „NGO w Gminie” i w Biuletynie Informacji Publicznej.

6. Dodatkowych informacji o konkursie udziela Referat Promocji i Spraw Społecznych Urzędu Miasta w Suchej Beskidzkiej – I piętro, pokój nr 26 i 27, telefon 33 874-95-47, e-mail: promocja@sucha-beskidzka.pl.

Pliki

Oferta.docx 53.25 KB
Sprawozdanie.docx 41.83 KB
Uchwala_Nr_264.pdf 344.09 KB
Umowa.docx 64.34 KB
Zarządzenie Nr 1067.pdf 645.7 KB