Platforma widokowa - wyznakowanie szlaku
Treść
Wielkim turystycznym atutem Suchej Beskidzkiej jest z pewnością jej położenie geograficzne. Sucha Beskidzka, znajdująca się w sercu Beskidów jest doskonałym punktem wypadowym dla amatorów górskich wycieczek. W Suchej rozpoczynają się cztery piesze szlaki turystyczne. Jeden z nich szlak niebieski, prowadzący na górę Mioduszyna (632m n.p.m) został zmodyfikowany, przez co umożliwi bezpieczne i bez problemowe dojście do platformy widokowej znajdującej się na zboczu tej góry.
Końcem ubiegłego roku została wybudowana i oddana do użytku platforma widokowa ze schronem turystycznym, wzniesiona nad osiedlem Garce, na zboczu Mioduszyny, zamykającej od wchodu kotlinę, w której położona jest Sucha Beskidzka. Obiekt, coraz bardziej zyskuje na popularności. Fakt ten nie dziwi, gdyż jest nie lada atrakcją turystyczną, wybudowaną z myślą o miejscowych pasjonatach pieszych wycieczek, jak i gościach spędzających czas wolny w stolicy powiatu suskiego. Platforma jest również celem coraz liczniejszych wycieczek rekreacyjnych oraz wyśmienitym terenem dla fotografów, bo stanowi doskonały punkt widokowy, z którego rozpościera się panorama Suchej Beskidzkiej, położonej w malowniczej kotlinie śródgórskiej, u ujścia rzeki Stryszawki do Skawy z królującym u podnóży Jasienia zamkiem suskim.
Przez kilka ostatnich miesięcy trwały prace związane z udogodnieniami dla osób chcących skorzystać z tej formy aktywności i podziwiać Suchą z platformy. Na zlecenie gminy prowadzone były pomiary geodezyjne w celu wytyczenia nowego pieszego szlaku, który umożliwiłby wyrysowanie na mapach trasy wiodącej na platformę widokową, w celu zwiększenia dostępności nowego obiektu turystycznego i popularyzację tego miejsca, a także wskazanie prawidłowego kierunku dotarcia do miejsca docelowego. Wyznakowanie szlaku turystycznego Burmistrz Miasta zlecił Polskiemu Towarzystwu Turystyczno-Krajoznawczemu – Odział „Ziemi Babiogórskiej” im. prof. W. Goetla z siedzibą w Suchej Beskidzkiej, który zrealizował prace w ramach zadania publicznego z zakresu turystki i krajoznawstwa. Aktualnie dotarcie do punktu widokowego – platformy nie sprawia większej trudności i przy spokojnym, marszowym tempie zajmuje ok. 25 minut. Wyruszając z suskiego placu targowego, wystarczy pokonać pieszą kładkę nad rzeką Skawą i przejść ok. 150 metrów drogą dojazdową by znaleźć się na osiedlu Garce. Stamtąd pozostaje do przejścia ok. 350 metrów w górę zbocza, wytyczoną trasą, która została utwardzona klińcem.
Po dotarciu na miejsce można obserwować imponujący widok całego okolicznego terenu, głównie panoramę miasta Sucha Beskidzka z suskim zamkiem i kościołem oraz doliny Skawy i Stryszawki, pasma górskie Beskidów: Żywieckiego, Małego i Makowskiego oraz malownicze zachody słońca, podążającego za widnokrąg i „chowającego” się za zboczami Lipskiej Góry. Platforma dostępna jest dla zwiedzających bezpłatnie przez cały rok.
Jednocześnie prosimy mieszkańców i turystów wybierających się na platformę, a przyjeżdzających samochodami, aby wyjście rozpoczynali od placu targowego, gdzie można zostawić samochód, i gdzie rozpoczyna się trasa wyjścia i oznakowany szlak turystyczny, a nie parkowali swoje samochody na prywatnych posesjach mieszkańców osiedla Garce.
Lucyna Steczek