Przejdź do stopki

Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu - 2 kwietnia zaświećmy się na niebiesko!

Treść

Wielu z nas zapewne słyszało o autyzmie, ale czy tak naprawdę wiemy na czym polega to zaburzenie? Czy nie ulegamy zakorzenionym w naszym społeczeństwie krzywdzącym stereotypom, opisującym osoby autystyczne jako źle wychowane, dziwnie się zachowujące lub po prosty niegrzeczne?

Jeśli na powyższe pytanie odpowiedź z naszej strony jest twierdząca, czas uświadomić sobie czym dokładnie jest autyzm i z jakim rodzajem trudności muszą borykać się osoby dotknięte tym zaburzeniem. Trudno o lepszą okazję do tego rodzaju przemyśleń niż zbliżający się Światowy Dzień Wiedzy na Temat autyzmu obchodzony 2 kwietnia każdego roku.

Przede wszystkim należy wiedzieć, że autyzm nie jest chorobą, a zaburzeniem, u podstaw którego leży nieprawidłowa praca mózgu. Osoby z autyzmem często nie mówią, ale tak naprawdę problemem nie jest brak języka mówionego, lecz trudność z umiejętnością komunikacji w jakikolwiek inny sposób.

Zapewne wielu z nas zastanawia się dlaczego osoby z autyzmem prezentują zachowania, które wyglądają dziwnie i nienormalnie. Przyczyną takiego stanu jest odmienny sposób odbierania wrażeń zmysłowych. Świat osoby z autyzmem może wyglądać w całkowicie inny sposób niż nasz. Coś co dla osoby bez zaburzenia jest miłym dotykiem lub przyjemnym dźwiękiem, u autysty może powodować ból i przeszkadzać w normalnym funkcjonowaniu. Pamiętajmy jednak, że to nie jest gorsze postrzeganie świata, ale inne i wymaga po prostu zrozumienia otoczenia.

Zaburzenie to dotyka coraz większej grupy ludzi. „W Europie żyje 5 milionów osób z autyzmem, dla których każda zmiana społecznej świadomości ma fundamentalne znaczenie. Osobom z autyzmem przysługuje szereg praw zgodnie z Kartą Praw Osób z Autyzmem przyjętą przez Parlament Europejski. Mimo tego zatrważające są informacje na temat nadal utrzymującego się braku podstawowego dostępu do specjalistycznej diagnozy, terapii, edukacji, zatrudnienia i możliwości życia w społeczeństwie” – informuje Dyrektor Autism-Europe, Aurelie Baranger.

Dlatego, w obliczu powyższych doniesień szczególnej wartości nabierają wszelkiego rodzaju akcje i inicjatywy mające na celu propagowanie wiedzy w kwestii autyzmu. W Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu można wesprzeć ideę „zaświeć się na niebiesko!”. Kolor niebieski da osobom z autyzmem i ich rodzinom nadzieję na lepsze życie. Każdy może wyrazić swoją solidarność np. oświetlając budynek na niebiesko, dodając niebieski kolor do ubrania lub propagując logo akcji w Internecie.

 

W Suchej Beskidzkiej o światowej akcji przypomina Pracownia Diagnozy i Terapii Dziecka LOBUS, w której diagnozowane i poddawane terapii są autystyczne dzieci z terenu powiatu suskiego i innych części Polski. Placówka działa od 2009 roku i jest Specjalistyczną Niepubliczną Poradnią Psychologiczno Pedagogiczną. Jak ważna jest szybka diagnoza, przekonuje Grażyna Kryjak-Lenart, dyrektor Poradni: „Rodzice na ogół zaczynają niepokoić się o rozwój swoich dzieci zazwyczaj ok. 15-24 miesiąca życia, kiedy u dziecka nie rozwija się mowa. Zgłaszając swoje obawy lekarzowi pediatrze, bardzo często w odpowiedzi słyszą, że należy poczekać, ponieważ dziecko może zacząć mówić później. Taka postawa prowadzi do tego, że rodzice uspokajają się i nie podejmują kroków w kierunku diagnozy. Na ogół między pierwszą wizytą dziecka u lekarza, a postawieniem diagnozy autyzmu mija ponad dwa lata i niestety najczęściej dopiero po tych dwóch latach rodzice zapisują dziecko na terapię. A przecież im szybciej zostanie dziecko zdiagnozowane, tym prędzej można mu pomóc odpowiednio organizując mu terapię.”. Pracownia LOBUS jest jedną z niewielu placówek w Polsce, w których prowadzona jest zespołowa diagnoza całościowych zaburzeń rozwoju.

 

Dodatkowo, od września 2013 działa w Suchej Beskidzkiej Niepubliczne Przedszkole LOBUS, do którego uczęszczają dzieci z autyzmem. Terapia prowadzona jest w ujęciu systemowym, usprawniającym wszystkie zaburzone sfery rozwojowe dziecka z autyzmem. Dzieci uczestniczą w zajęciach integracyjnych z dziećmi uczęszczającymi do Miejskiej Świetlicy Profilaktycznej, podczas których wspólnie bawią się i tworzą prace plastyczne.

Niestety, lekarstwa na autyzm nie ma, ale pamiętajmy, że dzięki odpowiednio dobranej terapii osoby z autyzmem mogą sobie lepiej radzić w życiu. Niezwykle ważna jest też świadomość społeczna w tej kwestii, która w Polsce jest niestety jeszcze bardzo niska. Dlatego niech w ten jeden dzień w roku będzie nam niebiesko, aby każdy kolejny stał się łatwiejszy dla osób z autyzmem.

Więcej informacji na temat autyzmu można uzyskać na stronach: www.synapsis.org.pl, www.autismspeaks.org oraz www.pracownialobus.pl.