Uwaga na Barszcz Sosnowskiego
Treść
W związku z coraz częstszym występowaniem na terenach wilgotnych, w pobliżu cieków wodnych oraz gruntach niezagospodarowanych rolniczo niebezpiecznego chwastu zwanego Barszczem Sosnowskiego informuję, że zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 03 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz. U. z 2004 r. Nr 121, poz.1266 z późn. zm.) właściciele terenów w swoim zakresie winni zadbać o właściwy stan nieruchomości gruntowych, nie dopuszczając do zachwaszczenia, wykorzystując metody agrotechniczne lub chemiczne.
Ze względu na duży potencjał rozmnożeniowy oraz zmienność biologiczną, roślina ta jest bardzo trudna do zwalczania. W chwili obecnej zasadniczym zabiegiem winno być wykaszanie rosnących skupisk Barszczu z wykształconymi kwiatostanami, co zapobiega rozsiewaniu się nasion. Najlepsze efekty daje stosowanie zabiegów mechanicznych w połączeniu ze środkami chemicznymi takimi jak Glifosat, Kosmik 360 SL, Roundup 360 SL, Roundup Ultra 170 SL, Perzocyd 280 SL.
Na terenach, na których dopuszczono do rozsiewania się nasion Barszczu, zwalczanie należy rozłożyć na 3 - 4 lata. Nie należy pomijać późnoletniego i wczesnojesiennego (wrzesień, październik) terminu stosowania środka.
Barszcz Sosnowskiego ma działanie toksyczne i alergizujące. Wydziela parzącą substancję, której działanie nasila się podczas słonecznej i wilgotnej pogody. Substancja ta może powodować zapalenie skóry, pęcherze, trudno gojące się rany, a także zapalenie błon śluzowych.
Burmistrz Miasta
Sucha Beskidzka