Przejdź do stopki

21. Międzynarodowy Wyścig Kolarski - Memoriał Henryka Łasaka Wielkie kolarskie święto już 17 sierpnia w Suchej Beskidzkiej

Treść

Już dzisiaj serdecznie zapraszamy na 21. Międzynarodowy Wyścig Kolarski „Memoriał Henryka Łasaka”, który odbędzie się 17 sierpnia 2019 r. Impreza współorganizowana przez Miasto Sucha Beskidzka i grupę Duo Circuli przy współpracy z gminami Stryszawa i Zembrzyce oraz Powiatem Suskim cieszy się dużą popularnością. Memoriał im. Henryka Łasaka już na stałe wpisał się w międzynarodowy kalendarz kolarskich imprez. Na linii startowej w Suchej Beskidzkiej każdego roku spotykają się utytułowani zawodnicy, którym towarzyszą kibice i fani wyścigów rowerowych z całej Polski.

 

 

Memoriał Henryka Łasaka to najwyżej klasyfikowany jednodniowy wyścig kolarski rozgrywany w Polsce, od lat zaliczany jest do najważniejszych punktów w międzynarodowym kalendarzu kolarskich imprez. Na linii startowej w Suchej Beskidzkiej każdego roku spotykają się kolarze światowej klasy, zarówno utytułowani, reprezentujący różne państwa i renomowane ekipy, jak i młodzi zawodnicy, którzy mają w dorobku medale mistrzów świata i Europy. Tegoroczna edycja Memoriału odbędzie się w sobotę 17 sierpnia. W kolarskim miasteczku na rynku w Suchej Beskidzkiej, gdzie po raz 21 – szy rozstrzygną się losy międzynarodowego wyścigu,  sportowców dopingować będą kibice i fani wyścigów rowerowych z całej Polski. Na starcie międzynarodowego wyścigu rokrocznie meldują się największe firmy i ekipy kolarskie z Polski i Europy w tym z Niemiec, Francji, Danii, Ukrainy, Czech, Słowenii Rosji, Estonii i innych, a nawet ze Stanów Zjednoczonych i Izraela. Memoriał Henryka Łasaka jest uznawany za jeden z najtrudniejszych klasyków rozgrywanych w Polsce. W kalendarzu europejskich wyścigów kolarskich UCI Europe Tour sporządzanym przez Międzynarodową Unię Kolarską posiada kategorię 1.2. To przyciąga nazwiska znane w kolarskim świecie.

Tegoroczne zawody będą rozgrywane na trasie o długości 174,2 km. Po przejechaniu rundy honorowej, start przy suskim zamku i czterech okrążeń ulicami Suchej Beskidzkiej zawodnicy skierują się w stronę Zembrzyc. Dalej trasa wyścigu wiedzie przez Tarnawę Dolną, Krzeszów, Kuków i Stryszawę w kierunku mety w Suchej Beskidzkiej. Kolarze będą musieli pokonać pięć takich pętli. Memoriał kolarski rozgrywany od 1999 w Suchej Beskidzkiej upamiętnia sylwetkę Henryka Łasaka, najwybitniejszego trenera w historii kolarstwa w naszym kraju, który na przełomie lat 60. i 70. doprowadził polskich zawodników do pierwszych sukcesów na arenie międzynarodowej. W 1973 roku trenerską karierę Henryka Łasaka przerwała tragiczna śmieć  w wypadku samochodowym w  Skomielnej Białej, oddalonej o ok. 30 km na południowy – wschód od stolicy powiatu suskiego. W gronie jego podopiecznych znalazły się najznamienitsze postaci polskiego kolarstwa sportowego, olimpijczycy i mistrzowie świata, a wśród nich m.in. Ryszard Szurkowski, Stanisław Szozda, Mieczysław Nowicki, Lucjan Lis czy Edward Barcik, którzy co roku podczas memoriału goszczą w Suchej Beskidzkiej wspominając swojego nauczyciela i mistrza. 

 

Z pewnością zawody przyniosą ze sobą wiele emocji. Już dziś zapraszamy wszystkich mieszkańców, gości, miłośników kolarstwa i wyścigów rowerowych oraz fanów oddanych tej dyscyplinie sportu do wspólnego kibicowania na suskim Rynku jak i na trasie wyścigu. Start wyścigu z Rynku w Suchej Beskidzkiej planowany jest na godzinę 12.00, ale wcześniej (11.55) spod suskiego zamku odbędzie się tzw. runda honorowa. Pierwsi zawodnicy spodziewani są na mecie około godziny 16:35. Dzień wcześniej w piątkowe popołudnie na terenie Centrum Sportowego „Babia Góra” w Suchej Beskidzkiej tradycyjnie rozegrany zostanie kolejny Mały Wyścig Kolarski Henryka Łasaka z udziałem dzieci.

Jednocześnie informujemy, że w związku z wyścigiem kolarskim wystąpią utrudnienia i ograniczenia w ruchu. Na czas przejazdu kolarzy zamknięte zostaną ulice oraz drogi, którymi przebiegać będzie trasa wyścigu. Szczegóły dotyczące zamknięcia ulic zostaną zamieszczone na miejskich tablicach ogłoszeniowych oraz na oficjalnej stronie internetowej miasta.

 

                                                                                                                      Lucyna Steczek