Przejdź do stopki

Obchody Święta Niepodległości w Suchej Beskidzkiej

Treść

W 2018 roku przypada 100 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Narodowe Święto Niepodległości jest najważniejszym polskim świętem narodowym, gdyż to właśnie 11 listopada 1918 roku po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. Po latach rozbiorów, dokonanych przez Rosję, Austrię i Prusy w latach 1772-1795, powstaniach narodowych, zmaganiach na różnych frontach, Polacy dzięki niezłomności, patriotyzmowi i bohaterstwu wywalczyli w końcu wolność. Istotną rolę w odzyskaniu niepodległości odegrał oczywiście Józef Piłsudski - pierwszy marszałek Polski.

Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918, naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj. Jędrzej Moraczewski - polski premier i minister komunikacji, opisał to słowami:

„Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni”.

Dzień 11 listopada ustanowiono świętem narodowym w roku 1937.

W tym szczególnym dniu 11 listopada w Suchej Beskidzkiej odbędą się miejskie obchody Narodowego Święta Niepodległości, na które zapraszają: Proboszcz Parafii pw. NNMP w Suchej Beskidzkiej - ks. Wiesław Popielarczyk, Burmistrz Miasta - Stanisław Lichosyt oraz Starosta Suski - Józef Bałos.

Uroczystości w naszym mieście rozpoczną się o godz. 10:00 na cmentarzu parafialnym od złożenia kwiatów na kwaterze Wojska Polskiego. O godz. 10:30 zapraszamy do kościoła pw. NNMP w Suchej Beskidzkiej na program muzyczny przygotowany przez Miejski Chór „Jasień” pod dyrekcją Pani Małgorzaty Kubieniec, po którym o godz. 11:00 odbędzie się Msza Św. za Ojczyznę. Po mszy św. pod przewodnictwem Miejskiej Orkiestry Dętej i w asyście pocztów sztandarowych przemaszerujemy ulicami miasta tradycyjnie pod tablicę Marszałka Józefa Piłsudskiego (budynek Biblioteki Suskiej ul. J. Piłsudskiego 23), gdzie wspólnie odśpiewamy Hymn Państwowy oraz nastąpi uroczyste złożenie kwiatów. Miejskie obchody Święta Niepodległości zakończymy koncertem laureatów XI Festiwalu Pieśni Patriotycznej „To Polska moja Ojczyzna”, pod Patronatem Burmistrza Miasta Sucha Beskidzka, który odbędzie się w Sali Rycerskiej suskiego zamku o godz. 17.00. Zapraszamy  poczty sztandarowe i flagowe szkół, organizacji, stowarzyszeń, związków zawodowych i zakładów pracy oraz  mieszkańców miasta do uczestnictwa w obchodach Święta Niepodległości w Suchej Beskidzkiej.

Serdecznie zapraszamy!

Lucyna Steczek