Góralskie granie
Treść
Suska kapela przyzwyczaiła nas już do tego, że gra w różnych niezwykłych miejscach i bierze udział w największych imprezach folklorystycznych zarówno tych w Polsce jak i w Europie. Poza tym występuje na wielu konkursach, gdzie zdobywa prestiż i uznanie oraz liczne nagrody i wyróżnienia.
W drugiej połowie maja dudziarze z Polski (w tym Kapela Mała Ziemia Suska), Czech, Słowacji i różnych regionów Węgier spotkali się na wspólnych warsztatach, dyskusji i występach na terenie skansenu w Szentendre pod Budapesztem z okazji Festiwalu Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Dudziarze i akompaniujący im inni instrumentaliści z krajów Grupy Wyszehradzkiej mieli okazję do wspólnego muzykowania podczas warsztatów bez udziału publiczności, a następnie zaprezentowania się przed gośćmi festiwalu w ciągu kolejnych dwóch dni. Grupa z Polski byłą najliczniejsza ze względu na duże zróżnicowanie w stylach gry, budowie instrumentów i praktyce wykonawczej między regionami. W trakcie festiwalu telewizja węgierska nagrała materiał poświęcony dudom i dudziarzom, w którym zaprezentowano również grę i wypowiedzi polskich muzyków.
Ponadto Kapela Mała Ziemia Suska stale uczestniczy w przedsięwzięciach kulturalnych na „naszym terenie” (Potańcówka przy Dudach- Koszarawa, święto Zabawki- Stryszawa) oraz zajmuje się oprawą muzyczną lokalnych wydarzeń ( I Komunia Święta, Prymicje, Msze Św.). W najbliższy weekend muzycy zagrają na najważniejszym, kulturalnym wydarzeniu miasta tj. na Dniach Ziemi Suskiej w repertuarze rodzimego folkloru. W tym samym czasie część kapeli reprezentować będzie Suchą Beskidzką w Słowacji podczas Festiwalu w Oravskiej Polhorze.
Kapela działa już od 2006 roku, prezentuje głownie folklor Górali Babiogórskich. Gra na instrumentach tradycyjnych – skrzypce, basy, dudy, heligonka, okaryna, piszczałka. Kultywuje obrzędy, tradycje miejscowe. Muzycy z Suchej Beskidzkiej grają ponadto muzykę Górali Polskich – stara się poznawać i grać nuty podhalańskie, żywieckie, Beskidu Śląskiego, orawskie, spiskie, a także inne - słowackie i węgierskie. W ostatnim czasie grają również muzykę religijną i celtycką. Kapela prezentuje nasz rodzimy folklor na terenie całego kraju i poza granicami.
Wszystkim członkom kapeli serdecznie gratulujemy i życzymy dalszego rozwoju oraz samych sukcesów.
S.Stopka