Przejdź do stopki

Dni Ziemi Suskiej 2018

Treść

Moc kulturalnych wrażeń i wspaniała zabawa w scenerii suskiego zamku – tak w skrócie można przedstawić tegoroczny program obchodów Dni Ziemi Suskiej. Największe wydarzenie kulturalne tego lata w Suchej Beskidzkiej zbliża się wielkimi krokami, i już dziś można sobie zaplanować czas na wspólne świętowanie. Koncerty, pokazy, mecz Wisły Kraków z Babią Górą z okazji 100-lecia MKS Babia Góra, gra miejska, widowiskowa operetka, występ Kabaretu Pod Wyrwigroszem i wspólne gotowanie w parku zamkowym - to tylko niektóre atrakcje z długiej listy imprez organizowanych w ramach Dni Ziemi Suskiej 2018, które trwać będą przez dwa dni od soboty do niedzieli 23 – 24 czerwca. Program tegorocznych obchodów dni miasta pod hasłem Suski Jarmark Kulturalny, to prawdziwy festiwal różnorodnych i oryginalnych wydarzeń, przygotowanych przez instytucje kultury, stowarzyszenia i organizacje z myślą o mieszkańcach oraz gościach, w czasie którego wszyscy – zarówno dorośli, seniorzy, młodzież, jak i dzieci - znajdą coś dla siebie. Do wspólnego świętowania Dni Ziemi Suskiej pozostało już tylko kilkanaście dni, dlatego zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym programem imprez i zapraszamy do udziału we wszystkich wydarzeniach. Odliczanie czas rozpocząć !

Miłośników gier i przygód, zwolenników łamigłówek i logicznych zagadek zapraszamy do udziału w Grze Miejskie pod intrygującym tytułem „Dawno, dawno temu…, która rozpocznie się w sobotę 23 czerwca o godz. 8.00 w Bibliotece Suskiej, a jej motywem przewodnim będzie baśń i alternatywna wersja historii o Smoku Kicku. W ciągu trzech godzin na „planszy”, jaką stanie się miasto, drużyny wcielające się w role poszukiwaczy, będą musiały rozwikłać tajemnicę sprzed wieków, rozwiązując zagadki logiczne i wykonując różnego rodzaju zadania w rozmieszczonych po całym mieście punktach kontrolnych i biorąc udział w mrożącym krew w żyłach przedsięwzięciu. Gośćmi specjalnymi tegorocznej edycji gry będą: Krzysztof Poznański - popularyzator wiedzy i nauki na swoim kanale “Naukowo TV”
w serwisie YouTube, wczesnośredniowieczni łucznicy z grupy Mediaevalia et Alia, Żywa Rzeźba oraz Rycerze, Czarodzieje, Smoki i Królewny. Emocji z pewnością nie zabraknie, zwłaszcza, że jest o co walczyć. Jak co roku na zwycięzców czekają bardzo atrakcyjne nagrody. Tym razem wygrać będzie można m.in. weekend dla czterech osób w luksusowym hotelu Czarny Potok Spa&Resort w Krynicy Górskiej, Kartę podarunkową VIP Cinema City Bonarka dla czterech osób oraz namiot kempingowy rodzinny Arpenaz 4.2 czteroosobowy Quechua.  Zgłoszenia 2-4 osobowych drużyn przyjmowane będą do 22 czerwca do godziny 15.00 w Bibliotece Suskiej, ul. Piłsudskiego 23, nr tel. 33 874 22 47, e-mail: sucha@bibliotekasuska.pl. Więcej informacji na temat gry na stornie internetowej www.bibliotekasuska.pl.

Wszystkich pasjonatów piłki nożnej i nie tylko gorąco zapraszamy na wyjątkowy mecz, podczas którego MKS Babia Góra zagra z Wisłą Kraków.  W sobotę 23 czerwca  o godzinie 12:00 na stadionie miejskim w Suchej Beskidzkiej w ramach obchodów 100-lecia klubu Babia Góra,  seniorzy rozegrają mecz z pierwszą drużyną Wisły Kraków. Będzie to nie lada gratka do obejrzenia czołowych zawodników, którzy reprezentują klub spod Wawelu w polskiej Ekstraklasie.

Z kolie na suskim Palcu Targowym nie lada gratka czeka koneserów i miłośników samochodów z „duszą”.  Starym pojazdom nie można odmówić stylu, klasy i wdzięku. To wyjątkowe auta z własną niepowtarzalną historią. Zabytkowe samochody przenoszą nas w przeszłość, natomiast kolekcjonerzy przywracają im dawny blask, dając szansę na powtórne życie we współczesnych realiach. Doskonałą okazję do zaprezentowania szerszej publiczności swoich starych i stylowych samochodów i motocykli będą mieć ich właściciele podczas Ogólnopolskiego Zlotu Pojazdów Zabytkowych. Będzie można podziwiać jedyny najstarszy samochód w Polsce tj. samochód parowy Grout z 1899 r. czy Rambler z 1903 r. Pierwsza zabytkowa ekipa pojawi się ok. godz. 14:00, do której stopniowo dojeżdżać będą pozostali uczestnicy. W naszym mieście przewidziany jest postój do godz. 18:00, podczas którego fani czterech kółek będą mogli podziwiać klasykę motoryzacji.

W  scenerii i wyjątkowym klimacie zamkowego parku dla  wszystkich uczestników Suskiego Jarmarku Kulturalnego przygotowaliśmy Strefę Rodziny, gdzie odbywać się będą ciekawe konkursy, kiermasze, warsztaty artystyczne i rysunkowe. W weekendowe popołudnie zachęcamy najmłodszych również do bezpłatnego korzystania ze zjeżdżalni, trampolin i innych atrakcji parku rozrywki, zlokalizowanego w Strefie Rodziny. Na scenie w parku zamkowym nie zabraknie naszych rodzimych talentów, zespołów i dziecięcych grup tanecznych oraz pokazów szermierki – jak za dawnych historycznych czasów…..

W sobotnie popołudnie 23 czerwca o godz. 17:30 na estradzie na dziedzińcu zamku suskiego wystąpi zespół Pieśni i Tańca „Mały Śląsk”. Zespół "Mały Śląsk" założony został w 1973 roku. W ciągu wielu lat istnienia zdobywał liczne nagrody i wyróżnienia na przeglądach i festiwalach krajowych i zagranicznych. Zespół koncertował w wielu miejscach zarówno w Polsce jak i na świecie. "Mały Śląsk" prezentuje w swoim programie tańce narodowe oraz regionalne tańce polskie. Zespół jest objęty patronatem przez Państwowy Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny.
W 2018 r. z okazji jubileuszu 45-lecia, zespół nagrodzony został odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Późnym wieczorem dziedziniec zamku suskiego na kilka godzin zmieni się w salę widowiskową, przed publicznością o godz. 20.00 zabrzmią  przeboje z  operetki „Wesoła Wdówka”, słynącej z jednej z najlepszych partytur w historii operetki i zawierająca największe szlagiery tego gatunku, takie jak Usta milczą, dusza śpiewa, Ach, kobietki czy Pieśń o Wilii,  skomponowane przez Franciszka Lehara, które wykona Narodowa Orkiestra Filharmonii w Tarnopolu i soliści polskiej sceny operetkowej. Będzie to prawdziwa gratka, zarówno dla pasjonatów muzyki operetkowej, jak również dla tych, którzy po raz pierwszy, w czasie Dni Ziemi Suskiej będą mieli okazję na żywo uczestniczyć w takim wyjątkowym widowisku. Sobotni wieczór zakończy zabawa taneczna w parku zamkowym z zespołem Klezmer Band. Zespół zaprezentuje standardy muzyki rozrywkowej w różnych gatunkach oraz własne kompozycje. Każdy będzie mógł spróbować sowich umiejętności tanecznych na specjalnie przygotowanym parkiecie „pod gwiazdami”…

Drugi dzień suskiego święta również zapowiada się wyśmienicie, ekscytująco a nawet smakowicie, a to za sprawą Festiwalu Kulinarnego i wspólnego gotowania suskiego bigosu oraz jego degustację. Natomiast  o godz. 18.30 na dziedzińcu zamkowym przed widownią wystąpi Kabaret Pod Wyrwigroszem.  Jeden z najpopularniejszych polskich kabaretów założony w 1990 r. z inicjatywy Maurycego Polaskiego i Łukasza Rybarskiego, absolwentów PWST w Krakowie. Satyrycy,  którzy za sprawą swego oryginalnego stylu, spojrzenia i ekspresji w krzywym zwierciadle satyry przedstawią aktualne wydarzenia, uzupełniając je humorystycznym komentarzem. Dawka śmiechu i humoru gwarantowana !

Dla fanów piłki nożnej, tym razem tej światowej przygotowany zostanie wielki ekran z doskonałą jakością dźwięku i obrazu. Miłośników sportu czekają prawdziwe emocje i wrażenia, jakby uczestniczyło się osobiście w jednym z największych piłkarskich wydarzeń tego roku.  Punktem kulminacyjnym transmitowanych meczów będzie niedzielna rozgrywka o godzinie 20.00, podczas której reprezentanci Polski zmierzą się z Kolumbijczykami. (Ponadto w scenerii parku zamkowego  podczas Dni Ziemi Suskiej  odbędzie się pozostała transmisja meczów rozgrywanych w ramach Mistrzostw Świata FIFA 2018).  Obchody dni miasta uwieńczy koncert legendy polskiej sceny rockowej – zespołu LOMBARD, w czasie którego na dziedzińcu zamku suskiego będzie można usłyszeć takie przeboje jak: „Przeżyj to sam”, "Adriatyk, ocean gorący”  czy  też „Szklana Pogoda”.  

Szczegółowy plan wydarzeń na czas Dni Ziemi Suskiej 2018 znajdziecie Państwo na opublikowanym poniżej plakacie, a także na  ulotkach oznaczonych logo Suskiego Jarmarku Kulturalnego .

Serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania !

L.Steczek

 

 

 

 

Zdjęcia