„Cztery Pory Roku” – mistrzowska kolekcja zabrzmiała w suskim zamku
Treść
Sucha Beskidzka jest miastem o ciekawej i różnorodnej ofercie kulturalnej. Zamek stanowi kulturalne centrum miasta i całego regionu. W murach zabytkowego obiektu rokrocznie organizowanych jest ponad 100 różnorakich wydarzeń o charakterze kulturalnym, ale również naukowym. Szczególną renomą i popularnością cieszą się koncerty z gatunku muzyki klasycznej, która w sposób szczególny rozbrzmiewa w zamkowych komnatach i wpisuje się w osobliwy urok i klimat zamkowych wnętrz.
Nie inaczej też było w piątkowy wieczór 25 maja br, gdzie w wyjątkowym koncercie pt. „Cztery Pory Roku” wystąpiła Barokowa Orkiestra Akademii Muzycznej w Krakowie. Cztery Pory Roku (Le quattro stagioni) to cykl czterech koncertów skrzypcowych, umieszczony w wydanym w 1725 r. zbiorze 12 koncertów Op. 8 Il cimento dell'armonia e dell'inventione („Spór między harmonią a wyobraźnią”). Skomponował je Antonio Vivaldi słynny włoski skrzypek i kompozytor, około roku 1720 w Mantui i wydał w Amsterdamie w 1725 roku z dedykacją czeskiemu hrabiemu Wenzlowi von Morzin, który był mecenasem Vivaldiego. Są to koncerty solowe będące doskonałym przykładem muzyki ilustracyjnej. Powstały na podstawie anonimowych sonetów (możliwe, że autorem był sam Vivaldi). W partyturze zaznaczono, które fragmenty sonetów odnoszą się do której części muzyki, a także wiele innych szczegółów (gatunki ptaków, szczekanie psa, strzały na polowaniu czy moment upadku na lodzie). Cztery pory roku to prawdopodobnie najpopularniejszy utwór wszechczasów. Pochwała życia wiejskiego – radość, żniwa, polowania, burze i letnie nawałnice – za każdym razem zachwyca bogactwem detali i niegasnącą świeżością. Orkiestra Barokowa Akademii Muzycznej z Krakowa, przyjęła zaproszenie Szkoły Muzycznej I stopnia w Suchej Beskidzkiej i zaprezentowała suskiej publiczności w sposób szczególny to piękne arcydzieło okresu baroku.
Orkiestra Barokowa Akademii Muzycznej powołana została przez Rektora Akademii Muzycznej w Krakowie w 2008 roku. Głównym założeniem tego typu zespołów jest wykonywanie muzyki dawnej w sposób zbliżony najbardziej jak to możliwe do tego, jak mogła ona brzmieć przed wiekami. Jedną z podstawowych cech charakterystycznych dla orkiestry barokowej jest użycie instrumentów historycznych. Instrumenty te posiadają szereg cech, które odróżniają je od ich współczesnych odpowiedników. W przypadku instrumentów smyczkowych najbardziej istotną różnicą jest użycie strun jelitowych. Brzmienie takich strun różni się znacznie od dźwięku strun metalowych – ich dźwięk jest łagodniejszy, mniej przenikliwy, o cieplejszej barwie. Natomiast wada to m. in. gorsza stabilność stroju, wymagane jest częste strojenie, zwykle co kilkanaście minut – o czym mogła się przekonać publiczność podczas piątkowego koncertu. Mimo tej niedoskonałości, brzmienie strun jelitowych jest w muzyce dawnej niezastąpione i idealnie pasuje do muzyki baroku, która zabrzmiała na suskim zamku.
Organizatorami tego niecodziennego przedsięwzięcia był Burmistrz Miasta Sucha Beskidzka Stanisław Lichosyt, Akademia Muzyczna w Krakowie oraz Szkoła Muzyczna I Stopnia w Suchej Beskidzkiej.
L. Steczek