„BAJDUREK” I KONKURS GEOGRAFICZNO-HISTORYCZNY W SUSKIM ZAMKU
Treść
Miejski Ośrodek Kultury- Zamek w Suchej Beskidzkiej jest jednostką organizacyjną Gminy Sucha Beskidzka, która prowadzi działalność kulturalną polegającą m.in.: na tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury. W Suchej Beskidzkiej dba się o zrównoważoną ofertę kulturalną dla wszystkich, ze szczególnym uwzględnieniem mieszkańców Miasta. Oferta obejmuje zarówno duże imprezy plenerowe o charakterze masowym jak i koncerty kameralne, recitale muzyczne oraz spektakle teatralne. Zamek stanowi kulturalne centrum miasta i całego regionu. Dlatego wśród odbywających się przedsięwzięć na suskim zamku każdy znajdzie coś dla siebie.
W poniedziałek 7 maja Salę Rycerską wypełnili młodzi miłośnicy teatru, którzy jak co roku zebrali się na eliminacjach rejonowych XXXIII Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży „BAJDUREK”. Jego głównym założeniem jest prezentacja dorobku dziecięcych i młodzieżowych grup teatralnych do 16. roku życia, pracujących w placówkach oświatowych i ośrodkach kultury. Podczas tegorocznej edycji zmierzyło się pięć grup teatralnych (Andegaweni, Arlekin, Stokrotki, Horrorki i Bez Koturn), które wykazały się różnorodnością formuł, konwencji teatralnej oraz bogatym repertuarem. Najlepsza okazała się grupa teatralnej ANDEGAWENI ze Szkoły Podstawowej w Bieńkówce, która przedstawiła spektakl „Matylda”. Zwycięzcy wezmą udział w Finale festiwalu, który odbędzie się w Nowym Sączu, natomiast laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy i okolicznościowe statuetki.
Natomiast w dniu dzisiejszym 8 maja odbył się konkurs historyczno-geograficzny pn. „Dziedzictwo kulturowe w regionie - Sucha Beskidzka i okolice”. Zakres tematyczny turnieju obejmował wiedzę krajoznawczą na temat Suchej Beskidzkiej i okolic ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień historycznych, geograficznych, przyrodniczych i turystycznych. Organizatorami konkursu byli Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej i Miejski Ośrodek Kultury – Zamek. Konkurs odbywał się pod patronatem Burmistrza Miasta Sucha Beskidzka. Przeprowadzony został w dwóch kategoriach wiekowych dla szkół podstawowych i gimnazjalnych. Polegał na rozwiązaniu testu, składającego się z 15 pytań zróżnicowanych pod względem stopnia trudności, odpowiednio dla każdej kategorii. Na rozwiązanie zadań uczestnicy mieli 20 minut. W tegorocznej edycji udział wzięło 51 osób. Zwycięzcy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody książkowe, ponadto dzieciom i młodzieży biorącej udział w konkursie wręczone zostały pamiątkowe dyplomy i materiały promujące nasze miasto. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy do udziału w kolejnej edycji konkursu już za rok !
S.Stopka