Przejdź do stopki

Suscy gimnazjaliści uczestniczyli w niecodziennych warsztatach

Treść


Uczniowie klas II i III gimnazjum wzięli udział w programie profilaktycznym „Archipelag Skarbów", realizowanym na zlecenie Burmistrza Miasta Sucha Beskidzka. Dwa bloki warsztatów w dwa kolejne dni zamieniały grupę młodzieży w poszukiwaczy skarbu, jakim jest głębokie szczęście, trwała miłość i realizacja w życiu własnych pasji i marzeń.



 
Podczas zajęć w ramach programu Archipelag Skarbów, wykorzystany był cały wachlarz różnorodnych metod pracy z grupą - udźwiękowione prezentacje multimedialne, krótkie filmiki i muzyka. Humor przeplatał się z poważnymi treściami w sposób, który daje młodzieży chwile wytchnienia i odreagowania i jest jednocześnie dla nich bardzo atrakcyjny. W Suchej Beskidzkiej warsztaty odbywały się w zamkowej Sali Rycerskiej, gdzie trenerzy przez dwa dni warsztatów przekazywali młodzieży wiedzę o miłości, seksualności, budowaniu relacji opartych na zaufaniu i szacunku. To co młodzież klas gimnazjalnych usłyszała podczas spotkań prawie zupełnie odbiegało od tego z czym na co dzień spotykają się w mediach i internecie. Otrzymała konkretne wskazówki, jak radzić sobie z pobudzeniem seksualnym, zakochaniem, złością i gniewem. Tematy, które poruszano należą do tych, które są ważne dla nastolatków, a dorośli bardzo często nie mają czasu lub nie wiedzą jak o nich rozmawiać z nimi. Wtedy młodzież szuka wiedzy w mediach i internecie, znajdując najczęściej wypatrzony obraz świata. Jednym z celów programu jest odczarowanie takiego właśnie przekazu i umacnianie w młodzieży przekonania, że najważniejsi przewodnicy, od których mogą się wiele nauczyć w życiu, są wokół nich.
Wyjaśniano młodzieży najważniejsze prawa rządzące miłością i omawiano problemy takie jak uzależnienie od seksu i pornografii oraz mechanizmy związane z uzależnieniem od alkoholu i narkotyków. Wszystkie te tematy były poruszane z dużą delikatnością i powagą, tak, by nie zranić tych, którzy mają takie doświadczenia, a zarazem przestrzec tych, którzy ich jeszcze nie mają. W ramach programu przeprowadzany był trening asertywności, w którym uczestnicy mogli ćwiczyć umiejętność przeciwstawiania się negatywnej presji rówieśników.
 W ramach realizowanego programu odbędzie się informacyjno-szkoleniowe spotkanie rady pedagogicznej oraz spotkanie dla rodziców. Oba te elementy pomagają wykorzystać pozytywne poruszenie młodzieży przez Archipelag Skarbów  dalszej pracy wychowawczej.
Program jest wpisany do „Systemu standardów i rekomendacji programów profilaktycznych” sygnowanego przez najważniejsze agendy Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Edukacji Narodowej (Ośrodek Rozwoju Edukacji, Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii, Instytut Psychiatrii i Neurologii).
(SnS)