Z wizytą na Orawie - współdziałanie w zakresie prewencji, reagowania i usuwania skutków sytuacji kryzysowych na wodach stojących
Treść
W dniach 9-10 września br., kiedy to cześć druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej Sucha Beskidzka Miasto, walczyła dzielnie w trakcie III Podbabiogórskich Zawodów Ratowniczo-Gaśniczych, stając się najlepszą drużyną OSP w powiecie suskim, druga część druhów udała się na Słowację, aby zdobywać doświadczenie i wiedzę podczas kolejnych warsztatów z ratownictwa na wodach stojących. Tym razem było to jezioro Orawskie.
Wraz z gospodarzami tj. jednostką DHZ z Namestova oraz WOPR Zduńska Wola, przez dwa dni od rana do nocy prowadzono ćwiczenia, zajęcia w formie symulacji różnych zdarzeń, które mogą zdarzyć się na jeziorze. Była to doskonała okazja aby w ramach realizowanego projektu strażacy nasi opanowali wiedzę i praktyczne umiejętności niezbędne podczas zdarzeń i akcji ratowniczych , które w niedalekiej przyszłości mogą pojawić się na obszarze powiatu suskiego. Celem prowadzonych zajęć było wypracowanie standardów i procedur współpracy między jednostkami ochotniczych straży i wodnego ochotniczego pogotowia ratunkowego. Przypominamy, iż zajęcia te są kontynuacją prowadzonych szkoleń, które wcześniej prowadzone były kilkukrotnie na jeziorze Żywieckim, a ostatnio również za zgodą RZDW na jeziorze Mucharskim.
Warsztaty realizowane są z wykorzystaniem zakupionego niezbędnego specjalistycznego sprzętu umożliwiającego prowadzenie działań w sytuacjach specyficznych zagrożeń, mających miejsce na wodzie, w trakcie powodzi, w sytuacja nagłych zjawisk pogodowych.
Projekt do jego zakończenia, zakłada jeszcze realizację kilku działań. W najbliższym czasie kontynuowane będą szkolenia na wodach górskich szybko płynących oraz kolejne zajęcia na jeziorze Orawskim.
Wszystkie zaplanowane działania, w tym koszty doposażenia jednostki realizowane są w ramach projektu i przy wsparciu Gminy Sucha Beskidzka, nr projektu INT/ET/TAT/1/I/A/0040, pn. „Wypracowanie wspólnych procedur w dziedzinie bezpieczeństwa prowadzących do lepszego wykorzystania wspólnego dziedzictwa przyrodniczego pogranicza polsko-słowackiego”, współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w 85% w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014- 2020 oraz z budżetu państwa w 5% za pośrednictwem Euroregionu Tatry. (AS)
Poniżej prezentujemy film z zajęć na jeziorze Żywieckim zrealizowany przez przyjaciół z WOPR Zduńska Wola oraz fotoreportaż z zajęć na jeziorze Orawskim.