Przejdź do stopki

Suskie Emanacje 2017 przy dźwiękach Bacha i Beethovena

Treść

Tegoroczne Emanacje wyróżniała spontaniczność i radość muzykowania, ponieważ bohaterami większości wydarzeń są młodzi artyści. Jak co roku do grona miejsc, w których odbywają się koncerty dołączyła Sucha Beskidzka. W piątek 21 lipca w sali rycerskiej można było wysłuchać prapremierowego wykonania utworu Jerzego Bauera „Akwarela dla dwóch. Na flet wiolonczelę i dla żartu" oraz utworów Bacha i Beethovena w wykonaniu Łukasza Długosza (flet) i Marcina Zdunika (wiolonczela).


 
W sali rycerskiej suskiego zamku 21 lipca można było wysłuchać koncertu dwóch niesamowicie utalentowanych, młodych muzyków - Łukasza Długosza (flet) i Marcina Zdunika (wiolonczela). Wydarzenie zorganizowane w sali rycerskiej było wyjątkowe pod wieloma względami, jednak najważniejszym faktem było prawykonanie światowe przed suską publicznością utworu Jerzego Bauera „Akwarela dla dwóch. Na flet wiolonczelę i dla żartu”, dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolekcje" – Priorytet „Zamówienia kompozytorskie", realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.
- Tegoroczne Emanacje wyróżnia spontaniczność i radość muzykowania, bowiem bohaterami większości wydarzeń są młodzi artyści. Dla wielu z nich udział w festiwalu jest nagrodą Centrum za laury zdobyte podczas międzynarodowych konkursów – powiedział podczas otwarcia koncertu, obecny na sali dyrektor Europejskiego centrum Kultury im. Krzysztofa Pendereckiego Adam Balas.
Na suskiej scenie pojawili się dwaj znani i nagradzani licznymi wyróżnieniami muzycy, którzy do klasycznych utworów wprowadzają swój indywidualizm i świeżość. Wiolonczelista Marcin Zdunik był wielokrotnie nagradzany na międzynarodowych konkursach i festiwalach muzycznych. Ważną rolę w jego życiu artystycznym odgrywa współpraca z inspirującymi muzykami, m.in. z Nelsonem Goenerem, Gerardem Causse, Krzysztofem Jabłońskim i  Krzysztofem Jakowiczem. W ramach festiwalu Chamber Music Connects the World miał przywilej koncertować wspólnie z Gidonem Kremerem i Yuri Bashmetem. Łukasz Długosz natomiast jako wybitnej klasy flecista jest laureatem licznych ogólnopolskich konkursów fletowych oraz zdobywcą czołowych nagród na kilkunastu konkursach międzynarodowych. Koncertuje jako solista i kameralista w kraju i za granicą. Współpracuje z wieloma renomowanymi orkiestrami. Grał pod batutą takich gwiazd jak Zubin Mehta, Mariss Jansons, Jerzy Maksymiuk, Agnieszka Duczmal czy Jacek Kaspszyk. Jest regularnie zapraszany do wykonania koncertu fletowego Krzysztofa Pendereckiego pod batutą kompozytora.
Na widowni można było zobaczyć również pochodzącą z naszego powiatu flecistkę Adriannę Mętel, która sama jest jedną z artystek występujących podczas tegorocznej edycji Festiwali Emanacje. Nauki mistrzowskie pobierała właśnie u Łukasza Długosza oraz Agaty Kielar – Długosz.
(SnS)