Przejdź do stopki

Dni Ziemi Suskiej 2017

Treść


Pod znakiem wyjątkowych widowisk kulturalnych upłynęły Dni Ziemi Suskiej 2017. Największa impreza plenerowa w Suchej Beskidzkiej cieszyła się ogromną popularnością i zachęciła do świętowania całe rodziny. Program obchodów Dni Miasta pod hasłem Suski Jarmark Kulturalny był festiwalem niezwykle różnorodnych i oryginalnych wydarzeń przygotowanych z myślą o mieszkańcach oraz gościach, którzy zechcieli spędzić pierwszy weekend lata w Suchej Beskidzkiej. Wspaniała zabawa w malowniczej scenerii suskiego zamku trwała przez dwa dni. Na dziedzińcu oraz w parku zamkowym można było spotkać miłośników sztuki, tańca i muzyki klasycznej, fanów rockowego i folkowego brzmienia, oraz zawodników gry miejskiej rozwiązujących łamigłówki i zadania. Nie zabrakło także atrakcji dla dzieci. W parkowej Strefie Rodziny na najmłodszych czekały bowiem ciekawe gry, zabawy i warsztaty oraz wesołe miasteczko.



 
Sobotnie przedpołudnie upłynęło pod znakiem detektywistycznych zmagań za sprawą gry miejskiej. Ponad 100 detektywów, reprezentujących 32 drużyny wystartowało w zrealizowanej z epickim rozmachem grze miejskiej "Stracony weekend", którą w ramach tegorocznych Dni Ziemi Suskiej zorganizowała Biblioteka Suska. Suskiej książnicy udało się powtórzyć sukces z ubiegłego roku, do tegorocznej edycji Wielkiej Detektywistycznej Gry Miejskiej ponownie zgłosił się komplet drużyn i po raz kolejny organizatorzy zapewnili wszystkim uczestnikom emocje rodem z kina akcji. Scenariusz tegorocznej gry opracowany przez zespół Biblioteki Suskiej poświęcony był postaci Billy'ego Wildera i jego twórczości. Zadaniem graczy było odnalezienie tajemniczej pamiątki z dzieciństwa legendarnego reżysera na zlecenie Hollywoodzkich producentów Bena Goldmana i Martina Kaminsky, w których role wcielili się Beniamin Andrzejewski i Marcin Dąbrowski odtwórcy ról Irka i Oskara z popularnego serialu "19+", prowadzący tegoroczną grę.
Po południu na wszystkich uczestników Suskiego Jarmarku Kulturalnego czekały atrakcje parkowej Strefy Rodziny, gdzie odbywały się kiermasze, warsztaty artystyczne, pokazy chodzenia na szczudłach gry i zabawy z piłkami Gameball. O tym jak dużym zainteresowaniem cieszyła się parkowa Strefa Rodziny może świadczyć fakt, że w trwających przez dwa dni warsztatach  artystycznych wzięło udział kilkaset osób, a dzieci z pomocą rodziców wykonały ponad 100 pamiątkowych, regionalnych zawieszek z filcu. Najmłodsi mogli także bez ograniczeń korzystać z wesołego miasteczka oraz ścianki wspinaczkowej. Nie lada atrakcją były również przejażdżki konne po parkowym trawniku, które zwieńczył niedzielny pokaz Szwadronu Toporzysko. Dla smakoszy i koneserów sztuki kulinarnej najważniejszym sobotnim   wydarzeniem był z pewnością  Suski Festiwal Smaków, w czasie którego można było skosztować wybornych pierogów, inspirowanych kuchnią polską i słowacką, przygotowanych wspólnie przez gospodynie z Suskiego Stowarzyszenia Kobiet „Samopomoc”, „Skarbiec Suski”  oraz koło gospodyń z zaprzyjaźnionej gminy Kamenna Poruba. Jeszcze większa uczta została przyszykowana w niedzielę. Na ogromnej patelni plenerowej gospodynie ze stowarzyszeń przyrządziły suski bigos, który dość mocno różnił się od powszechnie znanej potrawy gotowanej tradycyjnie na bazie kiszonej kapusty, gdyż wśród składników znalazła się czerwona fasola i ananas. Dokładna receptura od pokoleń pozostaje tajemnicą pań działających w suskich stowarzyszeniach. W rolę szefa kuchni wcielił się sam burmistrz Stanisław Lichosyt, który zainaugurował degustację rozdając gościom pierwsze bulionówki bigosu. 
Dni Miasta były również doskonałą okazją do zaprezentowania dorobku kulturalnego miasta, rodzimych talentów i zespołów rozwijających się na co dzień w Miejskim Ośrodku Kultury – Zamek.  W sobotę na parkowej scenie wystąpiła Paulina Kanik z koła muzycznego „Allegro”. Tuż po recitalu Pauliny ogłoszono zwycięzców Gry Miejskiej, po czym na scenie zagościli uczniowie Szkoły Muzycznej I stopnia z Suchej Beskidzkiej. Nie zabrakło również pokazu tańca nowoczesnego w wykonaniu dzieci uczęszczających na zajęcia taneczne prowadzone w Miejskim Ośrodku Kultury. W niedzielę na parkowej scenie wystąpiła Miejska Orkiestra Dęta, a także Zespół Mała Ziemia Suska w towarzystwie instrumentalistów z kapel Mała Ziemia Suska i Skoblicka oraz Chór Jasień z zespołem Big Bang Band, który zaprezentował licznie zebranej widowni przeboje muzyki rozrywkowej. W parku zamkowym gościnnie wystąpiły również zaproszone, dziecięce zespoły baletowe z Makowa Podhalańskiego i Jordanowa, mistrzynie i uczennice Akademii tańca Lady Fitness oraz Zespół Regionalny „Krzesani” ze Spytkowic, a energetyczny pokaz trampolin, stepów i zumby zaserwowały widzom instruktorki NordFit.
 
 
Zabawa i wspólne biesiadowanie w parku zamkowym trwało do późnych godzin wieczornych, z kolei po południu na dużej scenie usytuowanej na dziedzińcu zamkowym rozpoczęły się występy gwiazd zaproszonych specjalnie z okazji Dni Ziemi Suskiej. Przed suską publicznością jako pierwszy wystąpił jeden z najpopularniejszych satyryków w historii polskiego kabaretu, Marcin Daniec oraz Wiktora Bisztyga z Zespołem.
Sobotnie obchody Dni Ziemi Suskiej uwieńczyła muzyczno - wizualna  uczta w mistrzowskim wydaniu. Dziedziniec zamku suskiego na kilka godzin zmienił się w koncertową salę, a przed widownią w niezapomnianym spektaklu wystąpili soliści Tenors Bel Canto. Tak wyjątkowe widowiska, jak gale operetkowe niezmiernie rzadko goszczą w programach wydarzeń plenerowych w naszym regionie. Niezapomniana rewia głosów i dźwięków uzupełniona grą świateł, doskonale współgrała z klimatem zamkowego dziedzińca. Wystarczyło jednak minąć południowe skrzydło zamku by opuścić tę magiczną przestrzeń i przedostać się na powrót do zamkowego parku, gdzie w towarzystwie wszystkich atrakcji strefy rodzin można było śledzić wydarzenia odbywające się równocześnie na dziedzińcu, dzięki transmisji prowadzonej na żywo za pomocą telebimu. Po pierwszych utworach zaprezentowanych przez orkiestrę lwowską Harmonia Nobile i pokazie baletowym na scenie pojawili się czterej Tenorzy Vasyl Ponayda, Taras Hlowa, Roman Trokhymuk, Roman Antonyuk.  W bogatym repertuarze Tenors Bel’Canto obok klasycznych utworów muzyki poważnej „O sole mio”, „Mamma”, czy „Funikuli funikula” znalazły się także operowe interpretacje sztandarowych przebojów muzyki rozrywkowej, jak „Yellow submarine” zespołu The Beatles, a artyści oprócz klasycznego występu na scenie, zaśpiewali również z zamkowych krużganków. Po burzy braw i owacjach na stojąco nad suskim zamkiem w niebo wzniosły się sztuczne ognie, które były zwieńczeniem operetkowej gali i zapowiedzią kolejnych kulturalnych wrażeń, zaplanowanych na niedzielny wieczór.
W niedzielę na miejskiej estradzie w swym rodzinnym mieście zagrali - beatboxer Tomasz Leśniakiewicz z grupą Meeow oraz gitarzysta Kamil Sarnicki z zespołem Week,n Roll. Przez całe popołudnie, podobnie jak w sobotę, można było korzystać z atrakcji przygotowanych w parku zamkowym. Strefa Rodziny z dmuchawcami, warsztatami i licznymi konkursami cieszyła się jeszcze większym powodzeniem wśród gości niż dzień wcześniej. Obchody Dni Ziemi Suskiej uwieńczył koncert legendy polskiej sceny rockowej – zespołu Oddział Zamknięty, w czasie którego publiczność zebrana na dziedzińcu zamku suskiego mogła usłyszeć nie tylko nowe kompozycje grupy, ale także niezapomniane przeboje minionych lat  jak „Obudź Się”, „Gdyby nie Ty”, "Ten wasz świat" czy "Andzia i ja". Artyści nawiązali doskonały kontakt z publicznością i ku uciesze widzów przez pełne dwie godziny nie schodzili ze sceny. Koncert Oddziału Zamkniętego był doskonałym dowodem na to jak muzyka łączy pokolenia, gdyż na dziedzińcu zamku suskiego wśród tańczącej i skaczącej pod sceną młodzieży bawili się również dorośli zasłuchani w przeboje swej młodości. (SnS)
 
 
 Organizatorzy:                                                                                                                                   Partner: