Przejdź do stopki

Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem – sobota 16 lipca

Treść

Sucha Beskidzka to jedno z trzech małopolskich miast (obok Myślenic i Miechowa), do którego już niebawem zawitają zespoły z całego świata za sprawą Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem – największej i najbardziej różnorodnej imprezy folklorystycznej w regionie.


 
 
Drugi rok z rzędu nasze miasto jest partnerem i współorganizatorem tego wyjątkowego wydarzenia. W ubiegłym roku przed suską publicznością wystąpili artyści z Irlandii, Cypru, Tajwanu i Czarnogóry. Tym razem w sobotę 16 lipca na estradzie usytuowanej na dziedzińcu suskiego zamku zagoszczą zespoły regionalne z Indonezji, Francji, Brazylii i Serbii, które zaprezentują swoje rodzime tańce, pieśni i obrzędy. Sobotnie koncerty będą niepowtarzalnym widowiskiem i niecodzienną okazją do podziwiania muzyki, strojów i zwyczajów  wywodzących się z różnych tradycji i kultur, powstałych na przestrzeni wieków  w odległych zakątkach naszego globu.  Międzykulturową, muzyczno - taneczną podróż dookoła świata uzupełnią występy rodzimych zespołów i kapel, czerpiących inspiracje z folkloru, a finałowym akcentem Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem w Suchej Beskidzkiej będzie koncert zespołu Iwan Iwanilia. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym programem imprezy na plakatach oraz ulotkach i zapraszamy do bezpłatnego uczestnictwa w wydarzeniu. Poniżej prezentujemy opisy zespołów oraz kilka pamiątkowych fotografii z ubiegłorocznej edycji MMSzF w Suchej Beskidzkiej. (GW)
 

INDONEZJA, KOMUNITAS TARI FISIP RADHA SARISHA

Zespół założony w lipcu 2008 roku przez Anneke Puspa Calliandra dan Nadya Paramita Suryaputri składa się ze studentów Wydziału Nauk Społecznych i Politycznych Uniwersytetu Indonezyjskiego. W 2015 roku otrzymał prestiżową nagrodę na Krajowym Festiwalu Folkloru w Indonezji. Wraz z grupą występuje blisko 100 wykonawców, dla których taniec i muzyka tradycyjna są sposobem na promocję walorów kultury indonezyjskiej. KTF Radha Sarisha wielokrotnie koncertował w kraju i poza jego granicami. Podczas Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem artyści zaprezentują najciekawsze elementy swojego programu. Tancerzom towarzyszyć będzie zespół muzyki tradycyjnej.

 
SERBIA, KUD „ĐIDO” BEČEJ

Zespół został założony w 1980 roku, a jego nazwa związana jest z książką serbskiego pisarza Janka Veselinovicia. Celem działalności grupy, której mottem stały się słowa: kochać swój kraj pieśnią, tańcem i muzyką, jest angażowanie młodych ludzi w podtrzymywanie i popularyzację oryginalnego serbskiego folkloru. Podstawę programu artystycznego KUD „Dido” Bečej stanowią pieśni i tańce z Serbii, a także byłej Jugosławii. W ciągu 35 lat działalności z zespołem współpracowało ponad 3000 uczniów i studentów, koncertując na festiwalach w kraju i za granicą. Dzięki bogatemu i pięknie wykonanemu programowi, artyści zawsze zdobywają uznanie i budzą zachwyt publiczności.

 
FRANCJA, ENSEMBLE D’ARTS ET TRADITIONS POPULAIRES ARCADANSE

Zespół powstał w 1975 roku w miejscowości Saint-Marcel w Burgundii. Grupa składa się z ponad 50 tancerzy i muzyków. Jej głównym celem jest promocja i popularyzacja folkloru z centralnej Francji (Bresse, Saône Valley, Morvan, Auvergne, Berry). Dzięki autentycznemu odtworzeniu dawnych zwyczajów, Arcadanse jest jedną z najciekawszych formacji prezentujących oryginalny francuski folklor. Zespół reprezentował swój kraj na wielu zagranicznych festiwalach, m.in. w Kanadzie i – kilkukrotnie – w Polsce. Tancerzom towarzyszy orkiestra, której muzycy grają na tradycyjnych francuskich instrumentach. Dzięki temu brzmienie Arcadanse przenosi nas do dawnej Francji, pełnej uroku i ciekawości świata.

 
BRAZYLIA, CTG NOVA QUERÊNCIA-CRISTALINA-GOIÁS-BRASIL

Zespół został założony w 1983 roku i od pierwszego koncertu zachwyca publiczność nie tylko w Brazylii, ale także na całym świecie. Grupa prezentuje swój rodzimy folklor w formie autentycznej. Oznacza, to że artyści zwracają szczególną uwagę na oryginalne odtworzenie dawnej tradycji muzycznej i tanecznej. Członkowie zespołu reprezentują różne grupy wiekowe, są to zarówno dzieci, młodzież, jak i osoby dorosłe. W swoim dorobku koncertowym CTG Nova Querência ma wiele zagranicznych i krajowych występów. Wykonawcy od lat promują kulturę ludową Brazylii, a swoją pracę traktują jak prawdziwą misję.