Przejdź do stopki

Dni Ziemi Suskiej 2016 - Suski Jarmark Kulturalny

Treść

Moc kulturalnych wrażeń, sportowe emocje i wspaniała zabawa w malowniczej scenerii suskiego zamku – tak w skrócie można opisać tegoroczne obchody Dni Ziemi Suskiej. Największa impreza plenerowa w Suchej Beskidzkiej, zorganizowana w tym roku w odmiennej w stosunku do poprzednich edycji formie, cieszyła się ogromną popularnością i zachęciła do świętowania całe rodziny. Program obchodów dni miasta pod hasłem Suski Jarmark Kulturalny był festiwalem niezwykle różnorodnych i oryginalnych wydarzeń, przygotowanych przez instytucje kultury, stowarzyszenia, organizacje i kluby sportowe, z myślą o mieszkańcach oraz gościach, którzy zechcieli spędzić pierwszy weekend lata w Suchej Beskidzkiej. Przez trzy dni zamek suski przeżywał prawdziwe oblężenie. Na dziedzińcu oraz w parku zamkowym można było spotkać miłośników sztuki, tańca i muzyki klasycznej, fanów rockowego i folkowego brzmienia, kibiców dopingujących piłkarzy podczas zmagań na Mistrzostwach Europy 2016, oraz zawodników, którzy pod okiem aktora Bronisława Cieślaka i pisarza Dariusza Rekosza rozwiązywali niecodzienne zadania i łamigłówki przewidziane w scenariuszu gry miejskiej. Nie zabrakło także atrakcji dla dzieci. W parkowej Strefie Rodziny na najmłodszych czekały bowiem ciekawe gry i warsztaty oraz wesołe miasteczko.


 
 
 
Dni miasta zainaugurowała piątkowa parada motocyklowa, po której członkowie stowarzyszenia Motołaje zaprosili widzów do parku zamkowego na wieczorny dancing przy dźwiękach największych hitów muzyki rozrywkowej, serwowanych przez znane i lubiane kapele oraz zespoły weselne. W tym samym czasie w hali sportowej Zespołu Szkół im. Jana Pawła II trwały warsztaty samoobrony z Seido Karate dla dorosłych i młodzieży, natomiast w Galerii Sztuki – Zamek odbył się wernisaż grafik Andrzeja Kasprzaka.
 
Sobotnie przedpołudnie upłynęło pod znakiem detektywistycznych zmagań za sprawą gry miejskiej „Śladami czarnego Maćka”. Tuż po godz. 10  blisko 120 uczestników z 31  drużyn  wyruszyło z suskiej biblioteki na spotkanie z przygodą. Scenariusz gry został oparty na motywach powieści Dariusza Rekosza "Czarny Maciek i tunel grozy", której akcja toczy się w Suchej Beskidzkiej, a poprowadził ją sam autor książki wraz ze słynnym aktorem Bronisławem Cieślakiem, odtwórcą ról Porucznika Borewicza z serialu "07 zgłoś się" i detektywa Malanowskiego. Zadaniem grających było odkrycie miejsca, w którym przetrzymywano robota, wykradzionego z biblioteki przez grupę uzbrojonych po zęby wojskowych. W ciągu czterech godzin na „planszy”, jaką stało się miasto, zawodnicy musieli rozwikłać kryminalną intrygę, rozwiązując  różnego rodzaju zadania w rozmieszczonych po całym mieście punktach kontrolnych. Na trasie, która liczyła ponad pięć kilometrów na uczestników zabawy czekali statyści, którzy udzielali wskazówek w zamian za poprawne wykonanie zadania. Detektywi musieli wykazać się dobrą kondycją fizyczną, a przy tym poradzić sobie z ponad czterdziestoma łamigłówkami i zadaniami logicznymi, nauczyć się podstaw karate, samodzielnie odpalić motocykl, odbyć kurs pierwszej pomocy i wykonać wokalne popisy w całkowitej ciemności. Na zwycięzców czekały atrakcyjne nagrody.
 

 
Po południu w parku zamkowym rozpoczął się Festiwal Schabowego z Ziemniakami i Kapustą. W kulinarnych zmaganiach uczestniczyli  miejscowi restauratorzy, szefowie kuchni i uczniowie szkoły im. w. Witosa oraz stowarzyszenie Skarbiec Suski. Po zaciętej rywalizacji jury pod przewodnictwem Wiesława Ambrosa mistrzowski tytuł przyznało kucharkom z Karczmy Rzym. W tym czasie na pobliskiej estradzie wystąpili laureaci konkursów wokalno-instrumentalnych, Big Band Szkoły Muzycznej oraz Miejska Orkiestra Dęta. Punktualnie o godzinie 15.00 na telebimie zlokalizowanym w parku zamkowym rozpoczęła się transmisja meczu piłki nożnej Polska – Szwajcaria, rozgrywanego w ramach 1/8 finałów Mistrzostw Europy 2016. Sportowe emocje i doping kibiców przebranych w biało – czerwone barwy trwał do ostatnich minut spotkania, zakończonego konkursem rzutów karnych, w którym zwyciężyła reprezentacja Polski.
 
 
Sobotnie obchody Dni Ziemi Suskiej uwieńczyła muzyczno - wizualna  uczta w mistrzowskim wydaniu. Dziedziniec zamku suskiego na kilka godzin zmienił się w teatralną salę, a przed widownią w niezapomnianym spektaklu wystąpili artyści Opery Śląskiej, kilkudziesięcioosobowa grupa solistów i chórzystów z towarzyszeniem orkiestry, która wystawiła Operę Nabucco Giuseppe Verdiego. Niezapomnianą rewię głosów i dźwięków uzupełniała bogata scenografia, barwne stroje artystów i efekty świetle, współgrające z iluminacją zamkowych arkad. Wystarczyło jednak minąć południowe skrzydło zamku by opuścić tę magiczną przestrzeń i przedostać się na powrót do piłkarskiego świata, dołączając do kibiców oczekujących na rezultat wieczornego meczu Portugalia – Chorwacja, który wyłonił ćwierćfinałowego rywala Polskiej Reprezentacji.
 
 
W niedzielę oprócz sportowych emocji, które towarzyszyły kolejnym spotkaniom rozgrywanym w ramach Mistrzostwom Europy w piłce nożnej uczestnicy Suskiego Jarmarku Kulturalnego podziwiali wyczyny szermierzy w czasie pokazu zaprezentowanego przez Szkołę Fechtunku Aramis. O godzinie 17.00 na dziedzińcu suskiego zamku wystąpił  Kabaret Rak, a ostatnimi akcentami tegorocznych obchodów Dni Ziemi Suskiej były koncerty zespołów BB Froggers oraz Jazgot oraz wnoszenie balonem nad suskim targowiskiem. Swoista mozaika różnorodnych atrakcji i nietuzinkowych wydarzeń zorganizowanych w malowniczym otoczeniu zamku w Suchej Beskidzkiej, sprawiła, że Suski Jarmark Kulturalny był prawdziwym świętem miasta, w czasie którego, każdy w zgodzie ze swym wiekiem i osobistymi zainteresowaniami mógł znaleźć coś dla siebie. (GW)
 
 
 
 
 
 

Dancig - Biesiada z Motołajami -fot. G. Wysmołek

     
 

Wernisaż Wystawy Grafik Andrzeja Kasprzaka - fot. G. Wysmołek

      
      

Gra Miejska - fot. Katarzyna Chwałek

      
      

Festiwal Schabowego z ziemniakami i kapustą/ Strefa Rodziny - fot. MOK - Zamek

      
      

Klub Kibica Euro 2016 - fot. Sylwia N. Semik

      
      

Nabucco - Opera Śląska - fot. Wojciech Ciomborowski

       
      

Pokaz szermierki dawnej w wykonaniu szkoły fechtunku Aramis - fot. Wojciech Ciomborowski 

      

Występ Kabaretu Rak, Strefa Rodziny, Koncerty zespołów BB Frogger i Jazgot - fot. G. Wysmołek