Dni miasta zainaugurowała piątkowa parada motocyklowa, po której członkowie stowarzyszenia Motołaje zaprosili widzów do parku zamkowego na wieczorny dancing przy dźwiękach największych hitów muzyki rozrywkowej, serwowanych przez znane i lubiane kapele oraz zespoły weselne. W tym samym czasie w hali sportowej Zespołu Szkół im. Jana Pawła II trwały warsztaty samoobrony z Seido Karate dla dorosłych i młodzieży, natomiast w Galerii Sztuki – Zamek odbył się wernisaż grafik Andrzeja Kasprzaka.
Sobotnie przedpołudnie upłynęło pod znakiem detektywistycznych zmagań za sprawą gry miejskiej „Śladami czarnego Maćka”. Tuż po godz. 10 blisko 120 uczestników z 31 drużyn wyruszyło z suskiej biblioteki na spotkanie z przygodą. Scenariusz gry został oparty na motywach powieści Dariusza Rekosza "Czarny Maciek i tunel grozy", której akcja toczy się w Suchej Beskidzkiej, a poprowadził ją sam autor książki wraz ze słynnym aktorem Bronisławem Cieślakiem, odtwórcą ról Porucznika Borewicza z serialu "07 zgłoś się" i detektywa Malanowskiego. Zadaniem grających było odkrycie miejsca, w którym przetrzymywano robota, wykradzionego z biblioteki przez grupę uzbrojonych po zęby wojskowych. W ciągu czterech godzin na „planszy”, jaką stało się miasto, zawodnicy musieli rozwikłać kryminalną intrygę, rozwiązując różnego rodzaju zadania w rozmieszczonych po całym mieście punktach kontrolnych. Na trasie, która liczyła ponad pięć kilometrów na uczestników zabawy czekali statyści, którzy udzielali wskazówek w zamian za poprawne wykonanie zadania. Detektywi musieli wykazać się dobrą kondycją fizyczną, a przy tym poradzić sobie z ponad czterdziestoma łamigłówkami i zadaniami logicznymi, nauczyć się podstaw karate, samodzielnie odpalić motocykl, odbyć kurs pierwszej pomocy i wykonać wokalne popisy w całkowitej ciemności. Na zwycięzców czekały atrakcyjne nagrody.
Po południu w parku zamkowym rozpoczął się Festiwal Schabowego z Ziemniakami i Kapustą. W kulinarnych zmaganiach uczestniczyli miejscowi restauratorzy, szefowie kuchni i uczniowie szkoły im. w. Witosa oraz stowarzyszenie Skarbiec Suski. Po zaciętej rywalizacji jury pod przewodnictwem Wiesława Ambrosa mistrzowski tytuł przyznało kucharkom z Karczmy Rzym. W tym czasie na pobliskiej estradzie wystąpili laureaci konkursów wokalno-instrumentalnych, Big Band Szkoły Muzycznej oraz Miejska Orkiestra Dęta. Punktualnie o godzinie 15.00 na telebimie zlokalizowanym w parku zamkowym rozpoczęła się transmisja meczu piłki nożnej Polska – Szwajcaria, rozgrywanego w ramach 1/8 finałów Mistrzostw Europy 2016. Sportowe emocje i doping kibiców przebranych w biało – czerwone barwy trwał do ostatnich minut spotkania, zakończonego konkursem rzutów karnych, w którym zwyciężyła reprezentacja Polski.
Sobotnie obchody Dni Ziemi Suskiej uwieńczyła muzyczno - wizualna uczta w mistrzowskim wydaniu. Dziedziniec zamku suskiego na kilka godzin zmienił się w teatralną salę, a przed widownią w niezapomnianym spektaklu wystąpili artyści Opery Śląskiej, kilkudziesięcioosobowa grupa solistów i chórzystów z towarzyszeniem orkiestry, która wystawiła Operę Nabucco Giuseppe Verdiego. Niezapomnianą rewię głosów i dźwięków uzupełniała bogata scenografia, barwne stroje artystów i efekty świetle, współgrające z iluminacją zamkowych arkad. Wystarczyło jednak minąć południowe skrzydło zamku by opuścić tę magiczną przestrzeń i przedostać się na powrót do piłkarskiego świata, dołączając do kibiców oczekujących na rezultat wieczornego meczu Portugalia – Chorwacja, który wyłonił ćwierćfinałowego rywala Polskiej Reprezentacji.
W niedzielę oprócz sportowych emocji, które towarzyszyły kolejnym spotkaniom rozgrywanym w ramach Mistrzostwom Europy w piłce nożnej uczestnicy Suskiego Jarmarku Kulturalnego podziwiali wyczyny szermierzy w czasie pokazu zaprezentowanego przez Szkołę Fechtunku Aramis. O godzinie 17.00 na dziedzińcu suskiego zamku wystąpił Kabaret Rak, a ostatnimi akcentami tegorocznych obchodów Dni Ziemi Suskiej były koncerty zespołów BB Froggers oraz Jazgot oraz wnoszenie balonem nad suskim targowiskiem. Swoista mozaika różnorodnych atrakcji i nietuzinkowych wydarzeń zorganizowanych w malowniczym otoczeniu zamku w Suchej Beskidzkiej, sprawiła, że Suski Jarmark Kulturalny był prawdziwym świętem miasta, w czasie którego, każdy w zgodzie ze swym wiekiem i osobistymi zainteresowaniami mógł znaleźć coś dla siebie. (GW)
Dancig - Biesiada z Motołajami -fot. G. Wysmołek
Wernisaż Wystawy Grafik Andrzeja Kasprzaka - fot. G. Wysmołek
Gra Miejska - fot. Katarzyna Chwałek
Festiwal Schabowego z ziemniakami i kapustą/ Strefa Rodziny - fot. MOK - Zamek
Klub Kibica Euro 2016 - fot. Sylwia N. Semik
Nabucco - Opera Śląska - fot. Wojciech Ciomborowski
Pokaz szermierki dawnej w wykonaniu szkoły fechtunku Aramis - fot. Wojciech Ciomborowski
Występ Kabaretu Rak, Strefa Rodziny, Koncerty zespołów BB Frogger i Jazgot - fot. G. Wysmołek