Przejdź do stopki

Mała Ziemia Suska i Skoblicka na „Dudaskim Tłustym Czwartku”

Treść

Tradycyjnie „tłusty czwartek” w stolicy polskich Tatr był świętem dudziarzy. Miłośnicy folkloru zgromadzeni tego dnia w sali koncertowej Zakopiańskiego Centrum Edukacji im. Heleny Modrzejewskiej mieli wyjątkową okazję wysłuchać koncertu regionalnych kapel i zespołów, które kultywują sztukę gry na tym pradawnym, pasterskim instrumencie.


 
Obok muzyków z Podhala, Wielkopolski oraz Słowacji i Węgier, na zakopiańskiej scenie wystąpiły także suskie kapele - Mała Ziemia Suska i Skoblicka, które zaprezentowały publiczności kilkunastominutowy program artystyczny, okraszony dźwiękami wygrywanymi właśnie na dudach. Tym razem zagrali: Wojtek Kubasiak (skrzypce)i Maksymilian  Bargiel ( dudziarz z  Lachowic) - reprezentujący kapele Mała Ziem Suska  oraz Maciej  Kubasiak, Marek Ryt, Alicja Krzeszowiak, Marta  Matusik i Maria Kubasiak z Kapeli  Skoblicka.

Obecność na tak prestiżowej imprezie jest dla nas ogromnym wyróżnieniem, szczególnie, że do udziału w „Dudaskim Tłustym Czwartku” zostaliśmy zaproszeni już po raz czwarty - mówi Stanisław Kubasiak, opiekun kapeli.  Warto dodać, że tegoroczną edycję „Dudaskiego Tłustego Czwartku” zaszczyciła swą obecnością para prezydencka. Coroczny koncert dudziarzy należy bowiem do grona najważniejszych imprez folklorystycznych w kraju. Został reaktywowany w 2010 roku przez  Jana Karpiela-Bułeckę - znanego architekta i muzykanta, który jest  uznanym autorytetem w dziedzinie góralskiego folkloru  i prawdziwą skarbnicą wiedzy jeśli chodzi o historię gry na dudach. Zapraszając na scenę poszczególne zespoły, Jan Karpiel - Bułecka  wzbogaca swe zapowiedzi barwnymi anegdotami,  dzięki czemu  publiczność zgromadzona w  sali koncertowej Zakopiańskiego Centrum Edukacji, mogła usłyszeć wiele interesujących informacji na temat tradycji dudziarskich, kultywowanych przed laty w Suchej Beskidzkiej i okolicach. (GW)