Przejdź do stopki

Pasja w malarstwie i rzeźbie

Treść

Wyjątkowa oprawa, licznie przybyli goście, gratulacje i słowa uznania dla artysty - sukcesem zakończył się wernisaż wystawy rzeźby i malarstwa na szkle autorstwa Zdzisława Słoniny, zorganizowany w czwartkowe popołudnie w Galerii Sztuki Zamek.


 
Pochodzi z Bogdanówki - niewielkiej miejscowości w gminie Tokarnia, w Beskidzie Makowskim. Obecnie mieszka w Świątnikach Górnych. Jego pierwszą pasją było rzeźbiarstwo, którym  jak sam wspomina „zaraził” się jeszcze jako dziecko. Podglądając pracę lokalnych twórców z rodzinnych stron, zgłębiał tajniki sztuki ludowej i czerpał inspiracje dla swych przyszłych dzieł.  Z wykształcenia jest elektromechanikiem, jednak szkolny rygor i sztywne reguły towarzyszące przedmiotom  ścisłym nie zgasiły w nim artystycznego zapału. Wręcz przeciwnie. Od ponad czterdziestu lat nie tylko rozwija swój rzeźbiarski talent, ale także  maluje i fotografuje.

Choć tematyka podejmowana przez Zdzisława Słoninę jest poważna - prace autora przedstawiają bowiem sceny pasyjne i postaci biblijne - kolorystyka obrazów, obecność kwiatów i regionalnych motywów nadają twórczości optymistyczny wymiar i pozwalają odkryć inspiracje autora, zafascynowanego sztuką ludową i dziełami regionalnych twórców przydrożnych kapliczek czy polichromii zdobiących wnętrza drewnianych kościołów. Rzeźby i obrazy na szkle, które wyszły  spod ręki artysty z Bogdanówki cieszą się dużym uznaniem i znajdują się m.in. w Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie, Muzeum Etnograficznym w Krakowie, Muzeum Etnograficznym w Toruniu, Muzeum Regionalnym w Myślenicach, Państwowym Muzeum na Majdanku, Muzeum Ślusarstwa w Świątnikach Górnych oraz zbiorach prywatnych w Ameryce, Australii i Europie.

Od 4 lutego do 5 marca wybrane prace Zdzisława Słoniny można podziwiać także w zamkowej galerii w Suchej Beskidzkiej. Wystawę „Męka Pańska w malarstwie na szkle i rzeźbie” zapoczątkował uroczysty wernisaż, który rozpoczął się koncertem Duetu Kameralnego studentów Krakowskiej Akademii Muzycznej w składzie Adrianna Mentel - flet poprzeczny oraz Adrian Nowak – harfa. Na przybyłych gości czekał także poczęstunek – chleb ze smalcem i kiszone ogórki - przywiezione przez autora wystawy. Jak na „Tłusty Czwartek” przystało, w czasie wernisażu można było także skosztować kulinarnych arcydzieł przygotowanych przez gospodynie ze stowarzyszenia „Suski Skarbiec”, które zaserwowały zwiedzającym kosze wypełnione po brzegi chrustem, oponkami i różami. Wśród smakoszy regionalnej kultury, którzy w czwartkowe popołudnie zawitali do zamkowej galerii można było spotkać również znanych artystów : Adama Kawończyka – światowej sławy trębacza jazzowego, czy Janusza Musa – lidera grupy Brathanki. (GW)