Przejdź do stopki

Babiogórska Szopka Regionalna – etap gminny rozstrzygnięty

Treść

Szopy kryte korą i makaronowym gontem, figurki z masy solnej, stroje regionalne górali wykonane z papierowych serwetek i kolorowych tkanin. Autorzy prac przesłanych do gminnego etapu XV edycji konkursu „Babiogórskie Szopki Regionalne” wykazali się olbrzymią kreatywnością i nie lada zdolnościami plastycznymi.


Drewno, kamień, mech czy nasiona roślin – to surowce, którymi konstruktorzy babiogórskich szopek posługiwali się równie chętnie, gdyż zgodnie z regulaminem konkursu wszystkie elementy  trzeba było wykonać  w oparciu o materiały naturalne. Jedynym odstępstwem od tej reguły była możliwość wykorzystania plasteliny lub modeliny. Pomysłowość i umiejętność łączenia różnorodnych technik artystycznych  miała więc kluczowe znaczenie.  Każda praca musiała ponadto przedstawiać tradycyjną scenę betlejemską w realiach regionu babiogórskiego i prezentować  bogactwo motywów regionalnych.  Nie lada wyzwaniem było umiejętne wkomponowanie w otoczenie szopki widoku Babiej Góry, co także było warunkiem sine qua non. Również  z tym zadaniem twórcy z Suchej Beskidzkiej poradzili sobie bezbłędnie, stosując oryginalne rozwiązania, dzięki  którym okazały wizerunek „Królowej Beskidów” widnieje na drugim planie, bądź tajemniczo wyłania się zza okna betlejemskiej stajenki.

W poniedziałek 4 stycznia komisja konkursowa w osobach pracowników Miejskiego Ośrodka Kultury – Zamek w Suchej Beskidzkiej  dokonała oceny prac nadesłanych do gminnego etapu.  Poza wspomnianymi wyżej kryteriami oceny, jury zwracało uwagę na estetykę wykonania, walory artystyczne, oryginalność i spójność koncepcji oraz ilość odwzorowanych szczegółów i detali.

Wszystkie nadesłane prace zostały zakwalifikowane do kategorii „szopki rodzinnej”. I miejsce zajęła praca wykonana przez Bartosza, Amelię, Iwonę i Tomasza Nieciągów.  Miejsce drugie zajęła szopka autorstwa Szymona, Julii, Jarosława, Doroty i Ireny Wysmołek oraz Edwarda Pławnego. Trzecie miejsce ex aequo przyznano rodzinie Rusinów (Robertowi, Wojciechowi, Elżbiecie i Piotrowi) oraz Semików (Izabeli, Dariuszowi, Katarzynie i Kazimierzowi). Warto dodać, ze najmłodsi uczestnicy konkursu to wychowankowie Miejskiego Przedszkola  Samorządowego, które jak co roku zachęciło całe rodziny do wspólnej zabawy przy tworzeniu barwnych interpretacji bożonarodzeniowej stajenki.  Zwycięska szopka Państwa Nieciągów zostanie zgłoszona do powiatowego etapu konkursu, którego finał odbędzie się 17 stycznia 2016 w kościele Matki Bożej Pocieszenia w Budzowie (po Mszy św. o godz. 11.00).
(GW)
 
I miejsce:
 
     
 
II miejsce:
 
    
 
III miejsce: