Międzymuzealna współpraca
Treść
Cztery piękne mariny, będące w depozycie Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej, wzbogaciły wystawę pt. „Jachting. Pasja Arcyksięcia Karola Stefana Habsburga z Żywca”, która została zorganizowana w żywieckim zamku ze zbiorów Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie i Muzeum Miejskiego w Żywcu.
Uroczyste otwarcie wystawy miało miejsce 6 listopada 2015 roku w salach ekspozycyjnych żywieckiego zamku. Wystawa była prezentacją XIX -wiecznego albumu, liczącego 112 zdjęć o nietypowej jak na rejon Małopolski tematyce marynistycznej, z przedstawieniami widoków najwspanialszych europejskich i amerykańskich jachtów regatowych Britannia, Valkyrie II i Navahoe. Autorami zdjęć, wykonanych w latach 1880 - 1900 byli znani XIX – wieczni fotografowie: m.in. Chorwat Blasius Cirkovic, Anglicy Alfred John West, James Adamson, Arthur Debenham, oraz spółka „Cox & Durrant”.
W ramach współpracy i za zgodą depozytariusza, Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej jako partner wystawy, udostępniło muzeum żywieckiemu cztery obrazy olejne: „SMS Kreiser Franc Joseph I w Porcie Kilońskim”, autorstwa Aleksandra Alexa Kirchera z 1892 roku, „Bitwę morską” pędzla Konstantinosa Bolanachiego z 1870 roku, „Portret Karola Stefana Habsburga w białym mundurze admiralskim” – kopię Haliny Miszczak według oryginału Kazimierza Pochwalskiego (XX w.) i Widok na Miramar z 1911 roku nieznanego artysty. Obiekty te stanowiły dopełnienie zaaranżowanego na ekspozycji gabinetu Karola Stefana Habsburga (ur. 5 września 1860 w Źydlichovicach; zm. 7 kwietnia w Żywcu 1933), admirała floty austriackiej, pasjonata jachtingu, właściciela sąsiadujących z suskimi dóbr żywieckich w latach 1895 – 1933, którego określa się mianem polskiego Habsburga.




Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej w ramach współpracy międzymuzealnej udostępnia również swoje zbiory i depozyty innym muzeom i instytucjom, stając się partnerem krajowych i międzynarodowych wystaw historycznych. Na początku bieżącego roku obraz pochodzący z kolekcji malarstwa europejskiego: „Cesarzowa Maria Teresa w stroju koronacyjnym (XVIII w.)” pędzla Martina van Maytensa młodszego wystawiło Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce na ekspozycji pt. „Blask kamieni. Okazy mineralogiczne i kamienie ozdobne w sztuce”. Na wystawie pt. „Mit Galicji”, zorganizowanej na przełomie 2014 i 2015 roku jako wspólny międzynarodowy projekt Małopolskiego Centrum Kultury i Muzeum Wiednia, zostały zaprezentowane dwa obrazy olejne z przedstawieniem Cesarza Franciszka Józefa w gali orderowej (koniec XIX w.) nieznanego artysty oraz portret Cesarzowej Marii Teresy Martina van Maytensa młodszego, reprodukowane w albumie "The Myth of Galicia" (2014), wydanym przez MCK i Vien Museum. Dziesięć obiektów z kolekcji etnograficznej, związanych z historią zabawki regionalnej z działu etnograficznego muzeum prezentuje obecnie Beskidzkie Centrum Zabawki Drewnianej w Stryszawie.
Barbara Woźniak
Dyrektor Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej