Treść

Nasi „gajdosze” po udanych występach konkursowych zostali laureatami „Gajdovacki”. Jan Ryt zajął III miejsce w kategorii instrumentalistów dorosłych, a Marek Ryt III miejsce w kategorii młodzieżowej. To kolejny wielki sukces naszych muzyków. W kategorii dorosłych I miejsce zajął muzyk z Chorwacji, a III przypadło w udziale reprezentantowi Słowacji. W kategorii młodzieżowej I i II miejsce zajęli Słowacy. Kapela Mała Ziemia Suska oraz kapela Skoblicka wzięły udział w koncercie finałowym - „ Gala Programie” .
Warto podkreślić, że nasi muzykanci oprócz skrzypiec, basów, heligonki mają w swoim składzie również dudy i starają się kultywować ten zapomniany już sposób muzykowania osiągając sukcesy na wielu scenach festiwali zarówno krajowych, jak i zagranicznych. W związku z tym, są zapraszani na najważniejsze festiwale dudziarskie, do których niewątpliwie należy słowacka Gajdovacka. Ponadto muzycy z kapeli Mała Ziemia Suska brali udział m. in. w światowej paradzie dudziarzy w Poznaniu, w europejskim spotkaniu - Dudziarska Europa u Chopina w Poznaniu, w międzynarodowym kolędowaniu w Połajewie, w Fasiangach w Nitrze. Po za tym Kapela corocznie bierze udział w zakopiańskim Dudziarskim Tłustym Czwartku”, a także z powodzeniem uczestniczy w festiwalach takiej rangi jak Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, TKB w Żywcu czy Sabałowych Bajaniach w Bukowinie Tatrzańskiej. Muzykanci byli wielokrotnie nagradzani właśnie za kultywowanie tradycji dudziarskich.
W opracowaniach etnografów pojawiają się informacje, wedle których Sucha Beskidzka była w przeszłości dużym ośrodkiem dudziarskim, do którego w XVIII i XIX wieku wędrowali przez góry dudziarze z Orawy słowackiej. Suscy muzykanci przechodzili również na Orawę, o czym wspominał podczas prezentacji naszych dudziarzy Dyrektor festiwalu p. dr Mirosław Żabeński. Obecnie powstaje szlak turystyczny zwany przez Słowaków „dudziarskim”, przypominający o historii dudziarstwa pod Babią Górą. Do dzisiaj zachowały się jedynie szczątkowe nagrania tej muzyki z naszego terenu. Można spotkać zdjęcia dudziarza z Budzowa, z Zawoi oraz z Suchej Beskidzkiej. Niestety brak szczegółowego, naukowego opracowania historii dudziarstwa tego regionu. Wzmianki na temat muzyki dudziarskiej w Suchej pojawiają się jedynie w ogólnopolskich opracowaniach.
Kapela Mała Ziemia Suska zwraca się z prośbą do mieszkańców Suchej Beskidzkiej i okolic o kontakt ( za pośrednictwem MOK Sucha Beskidzka) w sprawie jakichkolwiek informacje na temat śladów historii muzyki dudziarskiej w naszym regionie.
Stanisław Kubasiak