Treść
Zaproszone zespoły gościły gospodarstwa słowackie, w których miały one do dyspozycji stoiska, gdzie przyjmowano gości i częstowano tradycyjnymi potrawami, napitkmi przy dźwiękach własnej, regionalnej muzyki. Muzycy z Kapeli Mała Ziemia Suska przygotowali żurek suski, kwaśnicę na żeberkach oraz częstowali kiszonymi ogórkami, smalcem góralskim, kiełbasą, chlebem na zakwasie i wodą źródlaną.
Stoisko suskich folklorystów cieszyło się dużym powodzeniem i było bardzo licznie odwiedzane przez zebranych gości, których wg organizatorów było ponad dwa tysiące. Pomiędzy „gazdovskimi dvorami „– słowaccy górale prezentowali tradycyjny sposób gospodarowania na wsi i tak pokazano: oranie wołami, koszenie kosą, ręczne kopanie ziemniaków, młócenie cepami i wiele innych - w tym dniu spacer po Hrinowej był swoistą „ ścieżką regionalną”. Poza prezentacją folkloru w swoim „Polskim gazdovskym dvore” suska kapela wzięła udział w dwóch koncertach obok muzyk ze Słowacji i z Węgier. Jeden z nich miał miejsce w Hrinovej Koszutka - gdzie oprócz muzyki, członkowie kapeli zaprezentowali tańce babiogórskie - obyrtkę oraz hajduka. Drugi z występów odbył się w górach. Poprzedzała go uroczysta msza św., na której również zaprezentowała się nasza kapela. Następnie muzyki zostały przewiezione wozami zaprzężonymi w konie, w góry nad Hrinovą, gdzie odbył się koncert - pt. „Muziky Podpolanu 2015”. Pomimo znacznej odległości od centrum miasta amfiteatr był wypełniony publicznością. Dla muzyków z suskiej kapeli był to już kolejny zagraniczny koncert. Liczne występy w Polsce i poza jej granicami świadczą o uznaniu dla naszych artystów oraz o zapotrzebowaniu na muzykę przez nich prezentowaną. Udział w międzynarodowym festiwalu naszej Kapeli „Mała Ziemia Suska” był znakomitą okazją promocji Suchej Beskidzkiej jak również całego regionu.
Kapela „Mała Ziemia Suska” przekazuje podziękowania wszystkim tym, którzy przyczynili się do zorganizowania wyjazdu, osobom prywatnym, firmom i instytucjom : Burmistrzowi Miasta Sucha Beskidzka, MOK - Zamek w Suchej Beskidzkiej, Piekarni S. Z. Wągiel z Suchej Beskidzkiej, rozlewni wód Kuracjusz Beskidzki z Suchej Beskidzkiej, Państwowej Straży Pożarnej Sucha Beskidzka, a także rodzicom członków kapeli. (L.Steczek)