Przejdź do stopki

Podniesienie skuteczności systemu ratownictwa i ochrony ludności na pograniczu polsko-słowackim

Treść

W dniach 21-22 marca 2015 roku gościliśmy w Suchej Beskidzkiej trzydziestoosobową delegację Słowaków z miejscowości Kamenná Poruba - partnerów projektu realizowanego przez Gminę Sucha Beskidzka pod nazwą "Podniesienie skuteczności systemu ratownictwa i ochrony ludności na pograniczu polsko-słowackim". Realizowany wspólnie projekt ma na celu tworzenie aktywnego i trwałego partnerstwa transgranicznego poprzez wdrażanie inicjatyw podnoszących skuteczność systemu ratownictwa i ochrony ludności na pograniczu polsko-słowackim.

Obszar gminy Sucha Beskidzka jak również miejscowości Kamenná Poruba to tereny górskie o specyficznych walorach terenowych i klimatycznych, na których dość powszechnie, szczególnie w ostatnich latach, dochodziło do zagrożeń spowodowanych gwałtownymi zjawiskami pogodowymi, takimi jak: oberwania chmury, silne opady deszczu i gradu, silne wiatry. Zjawiska te powodują niespodziewane wezbrania rzek, lokalne powodzie oraz szkody w mieniu oraz środowisku przyrodniczym. Sytuacje te mają istotny wpływ na bezpieczeństwo ludności, w tym turystów, bez względu na porę roku.

W chwili obecnej na ternie gminy Sucha Beskidzka oraz gmin ościennych, prócz jednostki Państwowej Straży Pożarnej nie funkcjonuje żadna wyspecjalizowana, odpowiednio doposażona i wyszkolona grupa ratowników mogąca nieść pomoc w przypadkach wystąpienia tego typu zdarzeń. Sytuacja ta zmieni się jeszcze bardziej w najbliższych latach w momencie uruchomienia sztucznego zbiornika wodnego w Świnnej Porębie. Brak odpowiednio wyszkolonych ratowników, brak odpowiedniego specjalistycznego wyposażenia jest jedną z barier stanowiących o bezpieczeństwie turystów i mieszkańców.

 
Mając powyższe na uwadze Gmina Sucha Beskidzka planuje stworzenie wyspecjalizowanej grupy ratowników na bazie jednostki OSP Sucha Beskidzka - Miasto, która odpowiednio doposażona i wyszkolona będzie w stanie interweniować w sytuacjach specyficznych zagrożeń mających miejsce na wodzie, w trakcie powodzi, w sytuacja nagłych zjawisk pogodowych.  Efektem zrealizowanych działań będą korzyści w postaci nabycia nowych umiejętności i kwalifikacji w obszarze dotyczącym ratownictwa medycznego i wodnego, kształtowanie nawyków i pozytywnych postaw ludności, dotyczących bezpiecznego wypoczynku w górach, ze szczególnym uwzględnieniem wypoczynku nad zbiornikami wodnymi i rzekami górskimi.
 
Wizyta partnerów słowackich miała charakter typowo roboczy i realizowała pierwszy etap działań projektowych polegających na wspólnym szkoleniu z ratownictwa medyczno-wodnego na krytej pływalni. Zajęcia obejmowały pokazy, sytuacje pozorowane, instruktaż z ratownictwa wodnego i medycznego, które prowadzili strażacy uczestniczący w szkoleniach specjalistycznych oraz zawodowi ratownicy wodni i medyczni. Zajęcia poprzedzone były kursem teoretycznym i praktycznym z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i dotyczyły zasad postępowania w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia w trakcie wypoczynku nad wodą. Pozostała część działań na krytej pływalni skupiała się na utrwalaniu opanowanych umiejętności prawidłowego zachowania w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia w formie zabawy, pozorowanych sytuacji. Zajęcia moderowane były przez ratowników wodnych.
 
W dniach 24-26 oraz 31 marca 2015 roku realizowane będą kolejne działania projektowe których tematem wiodącym będzie pierwsza pomoc przedmedyczna. Pierwsza pomoc przedmedyczna służy ratowaniu zagrożonego życia. Podstawę do działania stanowią niezbędna wiedza medyczna i ćwiczenia praktyczne. Zajęcia polegają na głębokim, intensywnym, praktycznym szkoleniu z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Szkolenie skierowane jest do grupy uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, nauczycieli oraz urzędników pracowników gmin obu partnerów. Celem działania będzie kształtowanie świadomości i postaw sprzyjających bezpieczeństwu własnemu i innych oraz przygotowanie do racjonalnych zachowań w przypadku wystąpienia różnego rodzaju zagrożeń.
 
Wszystkie zaplanowane działania realizowane są z wykorzystaniem zakupionego niezbędnego specjalistycznego sprzętu umożliwiającego prowadzenie szybkich i skoordynowanych działań w sytuacjach specyficznych zagrożeń dla turystów i mieszkańców, mających miejsce na wodzie, w trakcie powodzi, w sytuacja nagłych zjawisk pogodowych. Wyposażenie to będzie wykorzystywane po zakończeniu projektu przez jednostkę OSP Sucha Beskidzka Miasto.
 
Projekt zakłada realizację wielu innych działań, których realizacja potrwa do końca maja 2015 roku. W najbliższym czasie zrealizowane zostaną szkolenia z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej u partnera słowackiego, w kwietniu druga cześć szkoleń z ratownictwa wodnego na krytej pływalni oraz szkolenia specjalistyczne na sztucznym torze kajakowym z ratownictwa na wodach szybkopłynących i powodziowych. W maju odbędą się wspólne treningi, ćwiczenia członków ochotniczych straży pożarnych, spotkania integracyjne. Poniżej przedstawiamy krótką foto relację z ostatnich zajęć projektowych.
 
Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w 85% w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013 oraz z budżetu państwa w 10% za pośrednictwem Euroregionu Beskidy, jak również budżetu Gminy Sucha Beskidzka.