Bernadeta Ryt i Janusz Mus uhonorowani Kameną – Nagrodą Burmistrza Miasta za działalność artystyczną
Treść
Podczas Gali Pąsowej Róży, która odbyła się 7 listopada 2014 roku, Burmistrz Miasta Stanisław Lichosyt uhonorował dwoje artystów – Bernadetę Ryt oraz Janusza Musa – Nagrodą Kamena za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury.
Nagroda Kamena została ustanowiona w 2011 roku Uchwałą Rady Miejskiej w Suchej Beskidzkiej i jest przyznawana osobom, zespołom, instytucjom i stowarzyszeniom, których działalność przyczynia się znacząco do rozwoju twórczości artystycznej i upowszechniania kultury w Suchej Beskidzkiej. Kamena to przedstawienie młodej kobiety, trzymającej w rękach flet. Jej postać wieńczy czaszę dzwonka. Projekt i wykonanie statuetki jest dziełem artysty rzeźbiarza Wiesława Kwaka – dyrektora MOK-Zamek. Kameny mają ugruntowaną pozycję z polskiej tradycji – występują w literaturze jako nimfy źródlane, wieszczki, dające poetom dar natchnienia i w związku z tym utożsamiane są niejednokrotnie z greckimi muzami. Pierwszą laureatką Kameny była Agnieszka Bernacka – kierownik Zespołu Muzyki Dawnej im. Gaspare Castiglione, która w 2012 roku otrzymała tę nagrodę w kategorii „animator kultury”. W ubiegłym roku laureatami Kameny zostali Jadwiga Gałosz, Adam Kawończyk oraz Stanisław Kubasiak. W tym roku za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury Burmistrz Miasta wyróżnił Bernadetę Ryt (kategoria: Animator kultury) i Janusza Musa (kategoria: Twórca kultury).
Bernadeta Ryt od 2009 roku jest kierownikiem Dziecięcego Zespołu Regionalnego „Mała Ziemia Suska", do którego należą dzieci z suskich szkół podstawowych oraz kilkoro dzieci z sąsiednich miejscowości. Obecnie w zespole jest 25 osób. Zespół działa przy Miejskim Ośrodku Kultury - Zamek. W ramach swojej działalności prezentuje i propaguje folklor babiogórski. Dzieci biorą udział w konkursach i przeglądach śpiewaczych i tanecznych. Kultywują zwyczaje i tradycje kolędnicze.
Wśród ważniejszych osiągnięć zespołu można wymienić: udział w Międzynarodowym Festiwalu „Święto Dzieci Gór" w Nowym Sączu w 2009 r., I miejsce w XII Ogólnopolskich Spotkaniach Dziecięcych I Młodzieżowych Grup Kolędniczych „Pastuszkowe Kolędowanie” w Podegrodziu, I miejsce w Ogólnopolskim Przeglądzie Grup Śpiewaczych w Podegrodziu w 2010 r., III miejsce w Powiatowym Konkursie Kolędniczym „Babiogórskie Podłazy" w 2011 r., II miejsce w Przeglądzie Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych „Żywieckie Gody” w 2012 r. oraz 2013 r., , II miejsce w Powiatowym Konkursie Kolędniczym „Babiogórskie Podłazy" w 2013 r., I miejsce w konkursie kolęd i pastorałek „Pastorałka Żywiecka 2014”, II miejsce w Ogólnopolskich Spotkaniach Grup Dziecięcych i Młodzieżowych „Pastuszkowe Kolędowanie” w 2014 r. czy też II miejsce w Powiatowym Przeglądzie Grup Kolędniczych „Babiogórskie Podłazy” w 2014 r. Ponadto dzieci z zespołu uczestniczyły w konkursach i przeglądach w kategorii soliści, również zdobywając czołowe miejsca. Warto dodać, że w ubiegłym roku 10-lecie działalności obchodziło Koło Regionalne działające przy Szkole Podstawowej nr 2 w Suchej Beskidzkiej, nad którym opiekę sprawuje również Bernadeta Ryt. Dzieli się z jego uczestnikami swoim zamiłowaniem do folkloru i pokazuje, ile jest w nim piękna, różnorodności, mądrości, zadumy, ale też humoru i dobrej zabawy.
Janusz Mus jest pochodzącym z Suchej Beskidzkiej akordeonistą i puzonistą, twórcą grupy „Brathanki”, zespołu łączącego w repertuarze folklor z muzyką rockową i popową. Piosenki ich mają to, czego brakuje większości polskim utworom: wpadającą w ucho melodię, urzekającą harmonię i zabawne proste teksty. W prezentowanej przez zespół muzyce uwidacznia się fascynacja węgierskim folklorem, a świadczy o tym nie tylko nazwa grupy, ale również wiele utworów, w których pobrzmiewają charakterystyczne melodie, choćby takie jak na płycie „Ano!”. Z polskiego folkloru najbliższe są mu oczywiście melodie góralskie, jak choćby wpleciona w pierwszy przebój – „Czerwone korale”. Jako że „Brathanki” to sześciu biegłych polskich muzyków koncertowo-sesyjnych, w nagraniach wyczuwa się radość żonglowania różnymi rytmami i zwyczajną zabawę stylami muzycznymi. Zespół ma na swoim koncie wiele prestiżowych nagród i wyróżnień, wśród których są między innymi: Superjedynka w kategorii „Debiut 2000” na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, III Nagroda na Baltik Festival w Karlshamn (Szwecja) oraz nominacje do nagrody Fryderyk 2000 w kategoriach: Piosenka Roku, Grupa Roku, Fonograficzny Debiut Roku i Album Roku - muzyka tradycji i źródeł. Zespół kilkukrotnie wystąpił na Suskich Spotkaniach z Folklorem oraz Dniach Ziemi Suskiej, a swoim doświadczeniem dzieli się również muzykami z Suchej Beskidzkiej, czego przykładem jest choćby wspólne z Kapelą Mała Ziemia Suska nagranie telewizyjne „Kolędowanie dla TVN 24” oraz płyta „Brathanki Grają Kolędy”.
W imieniu nieobecnego Janusza Musa nagrodę odebrała Bernadeta Ryt. Na zakończenie wieczoru Zespół Regionalny Ziemia Suska zaprezentował publiczności kilka utworów – pieśni babiogórskich oraz tańce z naszego regionu.