Sucha Beskidzka dawniej i dziś
Treść
Sobota, 10 października br. dla uczniów gimnazjum Zespołu Szkół im. Jana Pawła II minęła pod znakiem poznawania historii Suchej Beskidzkiej, a to dzięki grze miejskiej - Sucha Beskidzka dawniej i dziś.
Strzelanie z katapulty, projektowanie witraży do suskiego kościoła, rysowanie herbu Suchej Beskidzkiej, rozwiązywanie krzyżówek dotyczących historii miasta, łamanie szyfrów,szukanie pytań w księgozbiorach - to tylko niektóre z zadań, z jakimi musiały się zmierzyć drużyny biorące udział w tej szczególnej grze. Wiedza, sprawność fizyczna, zdolności manualne, szybkość oraz odpowiednia strategia z pewnością pozwoliły na wygraną.
W zabawie wzięło udział trzynaście czteroosobowych grup, które świetnie się bawiły i twórczo spędziły sobotnie przedpołudnie. Zadanie grup polegało na zdobyciu TWIERDZ - miejsc rozlokowanych w różnych częściach miasta, rozwiązaniu zadań oraz przybycie na metę w jak najkrótszym czasie. I tak zbiórka wszystkich uczestników I Gry Miejskiej „Sucha Beskidzka dawniej i dziś" odbyła się przed szkołą, tutaj też rozpoczęła się rywalizacja. Każda drużyna musiała wymyślić sobie nazwę oraz przybrać strój historyczny związany z Suchą Beskidzką. Można było zobaczyć m.in. Białe Damy, Damy Dworu, Partyzantki, Wieśniaków, Zjawy, Kicki, Drużynę Pierścienia, itp..
Na miejscu startu znajdowała się TWIERDZA SZKOŁA, tu uczniowie mieli za zadanie odpowiedzieć na pytania dotyczące najnowszej historii miasta. Następnie zawodnicy udali sięw teren. Do zdobycia było jedenaście twierdz, które znajdowały się m.in. w zamku, bibliotece suskiej, karczmie Rzym, Banku Spółdzielczym, kościele, basenie, dworcu PKP. Z dziedzińca zamkowego gimnazjaliści musieli przynieść różne rekwizyty, takie jak np. drewnianego konika, podkowę, kufel, regionalną chustkę, popiersie białej damy, kogucika, pierścień;związane z Suchą Beskidzką, które pochowano w okolicy zamku. Po wykonaniu wszystkich zadań drużyny wróciły do Twierdzy SZKOŁA, gdzie nagrodzono zwycięzców.
I miejsce zdobyła drużyna Białych Dam z kl. IIc, czyli Łucja Smyrak, Katarzyna Siwiec, Karolina Wybraniec, Martyna Gawlas. II miejsce wywalczyła Drużyna Pierścienia z kl. IIIb, w skład której weszli Zuzanna Jołkowicz, Daniel Siwiec, Maciej Polak, Alicja Krzeszowiak.Na III miejscu uplasowała się grupa Krzyk z kl. IIb - Julia Mielec, Karolina Sitarz, Patrycja Bodzek, Mateusz Rzeźniczak. Tuż za podium znalazły się Partyzantki z kl. II b oraz Porażeni Śmiechem z kl. Ia.
Gra powstała we współpracy z Biblioteką Suską im. dr. M. Żmigrodzkiego, Muzeum Miejskim, Parafią w Suchej Beskidzkiej, Bankiem Spółdzielczym, Karczmą Rzym, Krytą Pływalnią, Dworcem PKP, Urzędem Miasta Sucha Beskidzka. Jej celem było poszerzenie wiedzy o swojej małej ojczyźnie, upowszechnienie wiedzy z historii Suchej Beskidzkiej,zainteresowanie uczniów historią własnej miejscowości, budowanie więzi z miejscemzamieszkania a także doskonalenie pracy w grupie.
Inicjatorem tego przedsięwzięcia była Barbara Wrona, która wspólnie z Magdaleną Świerkosz, Anną Ostruszką-Waryło, Pawłem Michulcem oraz Joanną Nawarą zorganizowała i przeprowadziła tę imprezę. Fundatorem nagród był Burmistrz Miasta Sucha Beskidzka.