Przejdź do stopki

Wymyśl to ! – dzieci z Biblioteki Suskiej budują roboty

Treść

O tym, że budowa i programowanie robotów wcale nie jest zarezerwowane wyłącznie dla dorosłych przekonali się młodzi użytkownicy Biblioteki Suskiej, którzy wzięli udział w zorganizowanych przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i specjalistów z Centrum Nauki – „Kopernik” warsztatach innowacyjności - „Wymyśl to!”, które odbyły się 23 kwietnia w Warszawie.


Udział w warsztatch piętnastoosobowej grupy dzieci, uczęszczających na zajęcia popularnonaukowe do suskiej biblioteki był nagrodą w ogólnopolskim konkursie „Jak to działa?”, w którym to drużyna Biblioteki Suskiej zdobyła pierwsze miejsce, realizując film wyjaśniający działanie sensora ruchu „Kinect”.  Podczas spotkania w Warszawie młodzi odkrywcy otrzymali dyplomy i drobne nagrody rzeczowe za zwycięstwo w konkursie.
 
Prowadzone przez specjalistów z centrum Nauki – „Kopernik” warsztaty „Wymyśl to”, zorganizowane specjalnie dla zwycięskiej drużyny, pozwoliły młodym naukowcom spróbować swoich sił w roli konstruktorów i programistów robotów. Przy użyciu zestawów konstrukcyjnych LEGO MINDSTORMS, których sercem jest tzw. "inteligentny klocek” - EV3 z potężnym prcesorem ARM9 dzieci zbudowały swoje pierwsze w życiu roboty, a następnie krok po kroku przy użyciu specjalnego oprogramowania uczyły je wykonywać proste czynności.
 
Dodatkową atrakcją, jaką organizatorzy zapewnili zwycięskiemu zespołowi była wizyta w cieszącym się ogromną popularnością Centrum Nauki “Kopernik”, podczas której młodzi konkstruktorzy poznawali tajniki niemalże wszystkich dziedzin nauki, przy okazji świetnie się bawiąc . 
 
W warsztatach “Wymyśl to!” udział wzięli: Michalina Chmiel, Maciej Cholewa, Alicja Gach, Weronika Jankowska, Amelia Kulig, Kornelia Kulig, Natalia Maciejowska, Krystian Pawlica, Łukasz Podbioł, Dominik Rajchel, Miłosz Smyrak, Patrycja Świstek, Tomasz Urbaniec, Karol Zgudziak, Tymoteusz Żmuda  
 
Wyjazd drużyny z Biblioteki Suskiej na warsztaty innowacyjności sfinansowany został ze środków Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie w ramach programu XYZ – historia polskiej komputeryzacji. Wizyta możliwa była również dzięki dodatkowemu wsparciu finansowemu Starosty Suskiego Pana Tadeusza Gancarza, któremu organizatorzy w tym miejscu pragną złożyć serdeczne podziękowania.