Przejdź do stopki

„Kot w butach” na zakończenie 17. Dni Muzyki na Zamku

Treść

W ostatnią niedzielę września na sali rycerskiej suskiego zamku odbył się ostatni koncert tegorocznych Dni Muzyki na Zamku. Przed publicznością wystąpiła orkiestra POSM II st. im. F. Chopina w Krakowie, której towarzyszył Jean Pierre Menuge, francuski muzyk, pasjonat muzyki barokowej.

Występ zatytułowany „Un concert chez Monsieur le Marquis de Carabas” (Kot w butach) bardzo podobał się licznie zgromadzonej publiczności, która gromkimi brawami oklaskiwała zarówno mówione, jak i grane części przedstawienia. W czasie koncertu wykonano m.in. utwory: Uwertura do Oratorium Mesjasz (Georg Friedrich Händel), Koncert c-moll - część I i II, Flet, skrzypce i orkiestra smyczkowa (Nicolas Fiorenz), Koncert podwójny g-moll na 2 wiolonczele (Antonio Vivaldi), Concerto grosso g-moll - część I (Arcangelo Corelli). Solistami byli: Jean-Pierre Menuge - flet prosty; Judyta Kluza, Angelika Kumięga, Kuba Michalak - skrzypce; Magda Kasprzyk i Filip Sporniak – wiolonczela. Orkiestra zagrała pod batutą prof. Marka Hampla. Partie muzyczne przeplatane były fragmentami prozy, które odczytywał Jean Pierre Menuge, artysta znany suskiej publiczności. Muzyk dał również pokaz swego kunsztu, gdy podczas występu kilkakrotnie zmieniał instrumenty.

Publiczność tegorocznych Dni Muzyki na Zamku po raz kolejny mogła się przekonać, że przełamywanie konwencji prezentowania wyłącznie muzyki kameralnej przez włączanie w program koncertów wykonawców innego rodzaju muzyki daje bardzo dobre efekty. Mimo że wrześniowy cykl koncertów na suskim zamku dedykowany jest melodiom dawnym, można śmiało stwierdzić, że muzyka z czasów nam współczesnych doskonale się z nią komponuje. Przykładem jest koncert kwartetu Adama Kawończyka, który zgromadził na Sali Rycerskiej wielu miłośników jazzu.

Organizatorami 17. Dni Muzyki na Zamku był Burmistrz Miasta Sucha Beskidzka oraz Miejski Ośrodek Kultury – Zamek. Partnerzy: Województwo Małopolskie oraz Starostwo Powiatowe.