Przejdź do stopki

Otwarcie wystawy malarstwa Andrzeja Zielińskiego

Treść

W niedzielne popołudnie 1 września br., w Muzeum Miejskim Suchej Beskidzkiej miało miejsce otwarcie wystawy malarstwa Andrzeja Zielińskiego, której tematem było pięć heroicznych bitew, stoczonych przez wojsko polskie z okupantem niemieckim w czasie wojny obronnej Polski we wrześniu 1939 roku. Były to: szarża pod Krojantami, bitwa pod Mokrą, bitwa o Wysoką, bitwa pod Pszczyną  i bitwa o Węgierską Górkę.

Licznie przybyłych na otwarcie wystawy Gości w klimat wystawy wprowadziła fabularyzowana opowieść o szarży pod Krojantami, przygotowana przez Mariusza Warsińskiego. Następnie głos zabrał Autor wystawy, który w bardzo interesujący sposób opisał każdą z namalowanych przez siebie bitew. Stanowią one rodzaj dokumentu, prezentującego wydarzenia z tamtych dni odtworzone przez Artystę w oparciu o teksty źródłowe i wydawnictwa historyczne, wspomnienia oraz współczesną analizę topograficzną terenu.

Kolejną odsłoną otwarcia stało się  archiwalne nagranie z wykładem płk Tadeusza Semika(1899-1878), wybitnego Suszanina i bohaterskiego obrońcy Węgierskiej Górki, który został wygłoszony w suskim zamku dla studentów Politechniki Gliwickiej w 1973 roku. Nagranie udostępnił Józef Polak.

Andrzej Zieliński, absolwent Wydziału Grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, jest artystą wszechstronnym, biegle posługującym się różnymi technikami, spośród których szczególnie ukochał sobie pastel. Właśnie w takiej technice namalował większość z ponad 40 prac, które można oglądać na wystawie historycznej. Malarstwo batalistyczne w jego wykonaniu, jest bez wątpienia wspaniałą lekcją historii, opisującą w niezwykle ekspresywny sposób heroizm polskich żołnierzy walczących we wrześniu 1939 roku w obronie Ojczyzny. Uzupełnieniem ekspozycji są medale okolicznościowe z wizerunkami dowódców bitew oraz plansze edukacyjne z opisem każdej z nich, przygotowane przez pracowników muzeum.

Otwarcie wystawy uświetniła  swoją obecnością Jednostka Strzelecka 3031 z Suchej Beskidzkiej pod dowództwem sierżanta Dawida Warmuza. Aranżację plastyczną wykonał Rafał Lenart, a opracowanie graficzne Maciej Hojda.

Muzeum Miejskie zaprasza szkoły do wzięcia udziału w lekcjach muzealnych, których tematem będzie wojna obronna Polski we wrześniu 1939 roku. Szczegółowe informacje pod nr. tel. 33 874 26 05 wew. 21, 22.  Wystawę będzie można oglądać  do 30 kwietnia 2014 roku.

MMSB