Przejdź do stopki

Biblioteka w świecie cyfrowym - krajowa konferencja naukowa w Suchej Beskidzkiej

Treść

O wyzwaniach, jakie niesie konieczność edukacji informacyjnej w dzisiejszym cyfrowym świecie, dyskutowali uczestnicy krajowej konferencji naukowej, która odbyła się 17 maja w Suchej Beskidzkiej. Wzięli w niej udział wykładowcy uczelni wyższych z Krakowa, Katowic, Warszawy i Suchej Beskidzkiej, przedstawiciele instytucji naukowych i kulturalnych oraz szkół i bibliotek z powiatu suskiego. Patronat nad konferencją objął Burmistrz Miasta Sucha Beskidzka.

Konferencję prowadziła prof. dr hab. Hanna Batorowska, kierownik Katedry Nauki o Informacji i Edukacji Informacyjnej IINiB Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, która w inaugurującym obrady wykładzie zwróciła uwagę na konieczność wychowywania do informacji. Kolejne referaty dotyczyły różnych aspektów przenikania się codziennego życia z otaczającym nas światem cyfrowym. Obecnie nie mówi się już o utrudnionym dostępie do informacji, ale o konieczności mądrego wybierania tych danych, które są przydatne. Dlatego tak ważne jest kształtowanie dojrzałości informacyjnej użytkowników, która wynikać będzie nie tyle z umiejętności posługiwania się technologią, ale przede wszystkim odpowiedzialnego i etycznego wykorzystywania informacji.

Uczestnicy konferencji wysłuchali kilkunastu referatów, a o różnych aspektach informacji w pracy bibliotekarzy i wychowania informacyjnego mówili również: Wojciech Gach - dyrektor Biblioteki Suskiej, Barbara Woźniak - dyrektor Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej, Konrad Matyas z Wyższej Szkoły Turystyki i Ekologii oraz Renata Kosała z Zespołu Szkół im. Walerego Goetla.

W trakcie konferencji jej uczestnikom została zaprezentowana Pracownia Digitalizacji zbiorów w Muzeum Miejskim, a dodatkowo obradom towarzyszyły dwie wystawy. Pierwsza z nich, przygotowana przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką Filię w Suchej Beskidzkiej, zatytułowana była „Człowiek w świecie technologii informacyjnych i medialnych" i prezentowała szeroką literaturę dotyczącą tego obszaru. Druga wystawa - „Technologia informacyjna w procesie przechowywania danych cyfrowych dla potrzeb bibliotek" - pokazywała nośniki pamięci i inne urządzenia przydatne w pracy bibliotek. Wystawa ta została przygotowana przez Bibliotekę Główną Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.