Przejdź do stopki

„Książka i Róża" - Małopolskie Dni Książki

Treść

Już od kilkunastu lat kwiecień w Małopolsce upływa pod znakiem promocji czytelnictwa. W dniach 23-24 kwietnia obchodzone są Małopolskie Dni Książki pod hasłem „Książka i Róża", święto wszystkich tych, dla których książki są bardzo ważne - od twórców po czytelników.

Ogólnopolskie statystyki są zatrważające. Jak podaje Biblioteka Narodowa ponad połowa Polaków nie miała w ciągu ostatniego roku żadnego kontaktu z książką (pytanie o kontakt z książką oznaczało przeczytanie lub przeglądanie jakiejkolwiek książki: także albumu, poradnika czy książki w Internecie). Dzięki badaniom wiadomo, że wśród 44 proc. czytających Polaków znajdują się zarówno osoby czytające systematycznie, jak i sporadycznie. Dlatego przyjmuje się, że tylko 12% Polaków w ciągu roku przeczytało przynajmniej sześć książek. Zostajemy zatem w tyle za Francuzami (35 proc. regularnych czytelników) czy też Czechami (gdzie nie czyta 17 proc. osób). Zdaniem specjalistów, aby stan czytelnictwa w Polsce się poprawił, należy przede wszystkim zadbać o biblioteki publiczne.

 

W statystykach Biblioteki Suskiej dotyczących ubiegłego roku już na pierwszy rzut oka widać, że ze stanem czytelnictwa w naszym mieście jest o wiele lepiej, niż w ogólnopolskich rankingach: na stu mieszkańców Suchej Beskidzkiej ok. 28 to czytelnicy korzystający z naszej książnicy. Ponadto wskaźnik wypożyczeń książek na 100 mieszkańców w naszym mieście wynosi 561,26 i jest on najwyższy w całym powiecie. Takie dane to w głównej mierze efekt wprowadzonych zmian oraz konsekwentnie realizowanemu systemowi uzupełniania księgozbioru. - Od czterech lat księgozbiór biblioteki jest uzupełniany według systemu bardzo podobnego do systemów funkcjonujących w sieciach księgarni. Książki kupowane są nawet kilka razy w tygodniu a ich zakup każdorazowo poprzedzony jest szczegółową analizą rynku księgarskiego i sugestii czytelników, zaś czas opracowania skrócony został do minimum.  Dzięki temu wiele tytułów w Suskiej Bibliotece można wypożyczyć już w dniu ich premiery w księgarniach  - zaznacza Wojciech Gach, dyrektor biblioteki. O tym, jakie są gusta suskich czytelników, można przeczytać w „Ziemi Suskiej", w której co miesiąc publikowane są listy najchętniej wypożyczanych książek. Biblioteka to jednak nie tylko wypożyczalnia, ale również miejsce spotkań, wymiany doświadczeń i ciekawych projektów. Warto przypomnieć, że zasługi Biblioteki Suskiej dla rozwoju czytelnictwa, jak również wszelkie działania dla wspólnoty lokalnej, doceniono w organizowanym  przez dziennik Rzeczpospolita Ogólnopolskim Rankingu Bibliotek, w którym suska książnica w ubiegłym roku zdobyła wysokie 28. miejsce wśród ocenianych 700 bibliotek z całej Polski.


Wśród innych sposobów wspomagania czytelnictwa specjaliści wymieniają między innymi konieczność digitalizacji i upowszechniania zasobów. Dostęp do różnego rodzaju tekstów za pośrednictwem Internetu sprawia, że można z nich skorzystać w dowolnym dla siebie momencie, najczęściej bez konieczności ponoszenia kosztów. W tym miejscu warto podkreślić, że Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej jako jedna z czterdziestu instytucji w kraju od dwóch lat jest beneficjentem Rządowego Programu Kultura+ w ramach Programu digitalizacji, koordynowanego przez Narodowy Instytut Audiowizualny w Warszawie i posiada w pełni wyposażoną pracownię do digitalizacji zbiorów. Proces digitalizacji prowadzony jest na szeroką skalę i obejmuje wykonywanie cyfrowych kopii muzealiów, archiwaliów, dokumentów i druków ulotnych, materiału audiowizualnego oraz obiektów zabytkowych. Zbiory te są systematycznie udostępniane na stronie www.muzeum.sucha-beskidzka.pl w zakładce „Cyfrowe muzeum". Znajdują się tam również archiwalne numery Miesięcznika Samorządowego „Ziemia Suska" i Roczników Babiogórskich.
W tegorocznej akcji „Książka i Róża" po raz kolejny udział weźmie jedna z suskich księgarń - „U Bartka". Będzie w niej można nabyć w tych dniach książki w promocyjnych cenach, a każdy kupujący obdarowany zostanie różą. Lista wszystkich księgarń stacjonarnych i internetowych, biorących udział w akcji, znajduje się na stronie www.ksiazkairoza.pl.


Pomysł organizacji Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża" pochodzi z Hiszpanii, skąd do Małopolski został przeniesiony w 2002 roku. W 1995 roku UNESCO ogłosiła 23 kwietnia Międzynarodowym Dniem Książki i Praw Autorskich. Wybór terminu nie jest przypadkowy, gdyż 23 kwietnia to dzień szczególny dla literatury - jest to data śmierci Cervantesa, urodzin i śmierci Szekspira oraz śmierci Inki Garcilasa de la Vegi, czyli trzech wielkich autorów wszech czasów. Symbol róży jest związany ze św. Jerzym. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka.