Wystawa historyczna
Treść
W czerwcu br. Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej zaprezentuje wystawę historyczną pt. Fundacje Komorowskich 1613-1614 i ich wpływ na rozwój Suchej.
Muzeum złożyło aplikację konkursową do Programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w priorytecie wspierania działań muzealnych i otrzymało dofinansowanie w wysokości 50 000 zł. Tematem wystawy będzie historia dwóch najstarszych, a zarazem najcenniejszych zespołów zabytkowych: zamkowo-parkowego i kościelno-klasztornego, których historia wiąże się z osobą Piotra Komorowskiego (1580-1640). Na ekspozycji zaprezentowane zostaną cenne dzieła sztuki (malarstwo, rzeźba, grafika), pamiątki, dokumenty oraz archiwalia związane z historią zamku i parafii suskiej od XVII do XIX wieku, a więc do momentu, w którym w wyniku przemian ustrojowo-gospodarczych przestało istnieć „państwo suskie”, którego głównym twórcą był Piotr Komorowski. Zbiory pochodzić będą m.in. z Muzeum Narodowego i Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie, Parafii Suskiej pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, Parafii Archikatedralnej św. Stanisława BM i św. Wacława na Wawelu, Parafii pod wezwaniem Bożego Ciała w Krakowie, Archiwów Akt Dawnych w Krakowie, Żywcu i Warszawie oraz Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej. Wystawa w sposób chronologiczny i interaktywny ukaże historię fundacji oraz wpływ, jaki wywarły na rozwój miejscowości, zarówno w kontekście rodów szlacheckich władających Suchą oraz działalności Zakonu Kanoników Regularnych Laterańskich od 1624 po jego kasatę w 1782 r. Ekspozycję wzbogacą interaktywne prezentacje multimedialne, zawierające m.in. cyfrową wersję dokumentów archiwalnych oraz tablice architektoniczne, ukazujące główne fazy rozbudowy zamku. W ramach zadania powstanie film historyczny. Wydany zostanie także folder. Organizacja wystawy wiąże się z przypadającą w przyszłym roku rocznicą 400-lecia fundacji starego kościoła pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny (1613-1614). Wystawa będzie pierwszą zasadniczą częścią stałej wystawy historycznej. Okres od nadania praw miejskich do czasów obecnych (1896-2014), zostanie zaprezentowany w 2014 roku.
Barbara Woźniak
Stary kościół pod wzw. Nawiedzenia NMP 1613-1614
Renesansowy zamek wiosną (XVI-XVII w). Widok od strony dziedzińca.
Piotr Komorowski herbu Korczak - fundator Parafii suskiej, ok. 1630 r., ol., pł. Autor nieznany. Zbiory Kanoników Regularnych Laterańskich - Kościół pw. Bożego Ciała w Krakowie.
Kościół pw. Nawiedzenia NMP. Widok od strony parkingu.
Klasztor Kanoników Regularnych Laterańskich, obecna plebania (1624-1630).
Kaplica pw. św. Anny, XVII w.
Kaplica Myśliwska pw. św. Huberta, XVII w.
Kaplica - dzwonnica, XVII w.