Zespół Muzyki Dawnej zaprezentował się na Ogólnopolskim Festiwalu w Kaliszu
Treść
Zespół Muzyki Dawnej z Suchej Beskidzkiej wziął udział w prestiżowym Festiwalu „Schola Cantorum” w Kaliszu. XXXV Ogólnopolski Festiwal Zespołów Muzyki Dawnej odbywał się od 21 do 26 stycznia 2013 roku.
„Schola Cantorum” jest wielodyscyplinarnym, imponującym wydarzeniem kulturalnym i edukacyjnym. Kalisz stał się zimową stolicą festiwalu muzyki dawnej w 1978 r. i od tego czasu do miasta co roku zjeżdżają zespoły z całej Polski, by uczestniczyć w jedynej takiej imprezie konkursowej w kraju - w przeglądzie kameralnych zespołów muzyki dawnej. W tym roku do Kalisza na jubileuszowy festiwal zjechało 28 zespołów grających, śpiewających i tańczących muzykę dawną. Każdy zespół prezentował utwory dowolne, jednak każdy wykonawca musiał znać podstawowy scholowy repertuar, czyli utwory „Gaude Mater Polonia”, „Błogosławiony Człowiek” Wacława z Szamotuł, przebój muzyki dawnej „Tourdion”, a także utwory „Rex” i „Hajducki” z Tabulatury Jana z Lublina. Podczas festiwalu poza przesłuchaniami, które trwały trzy dni i odbywały się w auli Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Kaliszu oraz w Centrum Kultury i Sztuki, zespoły wystąpiły także z koncertami na Zamku Książąt Czartoryskich w Gołuchowie, w klasztorze sióstr nazaretanek w Ostrzeszowie, w Zespole Szkół w Gizałkach, a także Galerii Refektarz w Krotoszynie. Z racji jubileuszu uczestnicy festiwalu po raz pierwszy wszyscy razem wykonali „Kaliską Fanfarę Miejską” z XVIII wieku, utwór odnaleziony w klasztorze oo. jezuitów w Kaliszu i zrekonstruowany przez Antoniego Wasiaka i Jerzego Romańskiego. Utwór ten stał się hymnem festiwalu.
Udział Zespołu Muzyki Dawnej im. Gaspare Castiglione w Festiwalu „Schola Cantorum” był wspaniałą możliwością zaprezentowania się przed wymagającą publicznością, ale również wymiany doświadczeń i odkryciem nowych inspiracji. To również potwierdzenie faktu, że obchodzący w ubiegłym roku jubileusz 15-lecia istnienia zespół jest na wysokim poziomie muzycznym.