Jubileuszowy koncert Zespołu Muzyki Dawnej. Agnieszka Bernacka pierwszą laureatką Kameny
Treść
Owacją na stojąco zakończył się koncert z okazji jubileuszu
15-lecia Zespołu Muzyki Dawnej im. Gaspare Castiglione. Było to prawdziwe
święto muzyki, ale także wspaniała okazja, by nagrodą za osiągnięcia w
dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury uhonorować
Agnieszkę Bernacką, kierowniczkę zespołu, której została wręczona statuetka
Kameny.
Szczególny koncert „Muzyka na Małym Wawelu" odbył się w ramach 16. Dni Muzyki na Zamku. Oprócz występu jubilatów publiczność miała możliwość wysłuchania koncertu Zespołu Instrumentów Dawnych INTRADA, który uświetnił święto muzyków z naszego zamku.
Gospodarzem wieczoru był Wiesław Kwak, dyrektor MOK - Zamek, który przypomniał początki powstania Zespołu Muzyki Dawnej i podkreślił zasługi Agnieszki Bernackiej, bez której zapału, zaangażowania oraz charyzmy zapewnie nie doszłoby do powstania grupy.
Zespół zaprezentował utwory instrumentalne oraz wokalne, porywając publiczność w świat średniowiecznej i renesansowej muzyki dworskiej. Warto zaznaczyć, że zespół wykonuje utwory na instrumentach, które są wiernymi kopiami tych, na których grano w dawnych wiekach, ponadto występuje w stylizowanych na renesansowe strojach. Dzięki wspaniałym walorom artystycznym zespołu jest on swoistą ozdobą naszego zamku, a muzyka dawnych wieków rozbrzmiewa na nim w sposób szczególny.
Zwrócił na to uwagę również Wiceburmistrz Edward Sochacki, który trawersując słowa Jana Kochanowskiego stwierdził: „Serce roście patrząc na ten zespół". Podkreślił, jak wielką rolę pełni zespół w naszym mieście i podziękował wszystkim tym, którzy przez ostatnie 15 lat zaangażowani byli w jego rozwój. Szczególne słowa uznania skierował w stronę Agnieszki Bernackiej, która dzięki swojej charyzmie potrafiła sprawić, że jej pasja udzieliła się i innym. Aby przyciągnąć dzieci i młodzież do tak trudnej muzyki, konieczna jest szczególna osobowość, którą właśnie ma pani Agnieszka Bernacka. Stąd też pierwsza Nagroda Burmistrza Miasta Sucha Beskidzka za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury w kategorii animator kultury została przyznana pani Agnieszce Bernackiej.
Wręczając Nagrodę Wiceburmistrz Edward Sochacki wspomniał o idei, jaka przyświecała przy jej powołaniu. Nagroda została ustanowiona w 2011 roku uchwałą Rady Miejskiej w Suchej Beskidzkiej i może być przyznana osobom, zespołom, instytucjom i stowarzyszeniom, których działalność przyczynia się znacząco do rozwoju twórczości artystycznej i upowszechniania kultury w Suchej Beskidzkiej w trzech kategoriach: twórca kultury, animator kultury, jubileusz twórczy. Nagrodą jest statuetka „Kamena", która przedstawia stojącą w tanecznym ruchu postać kobiety, trzymającą w rękach flet, okrytą zwiewnym woalem. Postać Kameny umiejscowiona jest na czaszy dzwonka. Projekt i wykonanie statuetki jest dziełem Wiesława Kwaka. Wiceburmistrz wyjaśnił, kim były kameny: „Kameny były to nimfy źródlane, wieszczki, dające poetom dar natchnienia, utożsamiane z greckimi muzami. Były one umiejscowione w tradycji polskiej - Jan Kochanowski w wierszu dedykowanym Piotrowi Myszkowskiemu pisał: Jeden żeś ty rozumiał, że moje Kameny, mogły jedne być godne jakiejkolwiek ceny...".
Wszystkim członkom zespołu Wiceburmistrz Edward Sochacki wręczył pamiątkowe dyplomy, a szczególnym prezentem był nowy instrument - szałamaja, który wzbogaci dotychczasową kolekcję zespołu.
Zabierając głos Agnieszka Bernacka podziękowała wszystkim tym, którzy wspomagali ją w trakcie powstawania zespołu oraz przez te wszystkie lata jego istnienia - Burmistrzowi Miasta Stanisławowi Lichosytowi, dyrektorowi Miejskiego Ośrodka Kultury-Zamek Wiesławowi Kwakowi oraz rodzicom dzieci, które występowały w zespole.
Na zakończenie tego muzycznego wieczoru publiczność wysłuchała koncertu Zespołu Instrumentów Dawnych INTRADA, który do ostatniego utworu zaprosił artystów z Zespołu Muzyki Dawnej. Za wspaniały koncert publiczność podziękowała muzykom owacją na stojąco.
Zespół Muzyki Dawnej im. Gaspare Castiglione powstał w maju 1997 r. w Miejskim Ośrodku Kultury - Zamek w Suchej Beskidzkiej. Członkami zespołu są dzieci i młodzież suskich szkół, koncertujący w kostiumach wykonanych na wzór renesansowych strojów dworskich. W repertuarze zespołu znajdują się muzyka, pieśni i tańce dworskie XIV-XVII wiecznej Europy. Zespół aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym miasta i regionu, koncertuje również w innych miastach Polski. Wśród wielu nagród i wyróżnień, zdobytych dotychczas przez Zespół, wymienić można np. GRAND PRIX Małopolskiego Festiwalu Form Muzycznych i Tanecznych „Talenty Małopolski" czy też wyróżnienie w Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum" w Kaliszu.
Skład Zespołu:
Agnieszka Bernacka - kierownik artystyczny, flety proste, instrumenty perkusyjne
Natalia Steczek - flet sopranowy, sopranino
Anna Koper - flet sopranowy
Natalia Łazowska - flet altowy
Kinga Koczur - flet tenorowy
Katarzyna Jędrzejak - flet basowy, śpiew, instrumenty perkusyjne
Aleksandra Krzemień - skrzypce
Natalia Fluder - skrzypce
Małgorzata Łoś - gitara
Anna Pająk - gitara
Karolina Zajda - śpiew
gościnnie:
Agnieszka Pająk - skrzypce
Joanna Majcherczyk - wiolonczela
Agnieszka Bernacka - założycielka Zespołu Muzyki Dawnej im. Gaspare Castiglione. Ukończyła studia muzyczne na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie, na wydziale pedagogiczno-artystycznym. W latach 2002-2004 zdobywała wiedzę w zakresie muzyki dawnej w Konserwatorium Krakowskim w klasie fletu prostego u Ryszarda Starzyckiego. Była członkiem zespołu The Flowery Plan Baroque Ensemble z Krakowa i wraz z nimi koncertowała z muzyką dawną (2004-2007). Od 2002 roku jest również dyrektorem Centrum Muzycznego AKORD w Suchej Beskidzkiej.