Przejdź do stopki

Burmistrz Miasta nagrodził sportowców

Treść

Sport wyczynowy to pasja wymagająca nierzadko ogromu wyrzeczeń i setek godzin spędzonych na treningach. Udział w zawodach, a w szczególności wywalczenie na nich medali i tytułów jest nagrodą za ciężką pracę. Sukcesy sportowców i trenerów reprezentujących Suchą Beskidzką są doceniane przez Burmistrza Miasta Stanisława Lichosyta. W czwartek, 23 listopada nagrody za wysokie osiągnięcia na arenach wojewódzkiej i ogólnopolskiej otrzymali zawodnicy Uczniowskiego Klubu Sportowego „Jasień”, Suskiego Klubu Lekkoatletycznego oraz Łuczniczego Towarzystwa Sportowego „Zamek Suski”.

Pierwszą z nagrodzonych jest pływaczka UKS „Jasień” Ewa Wrona, która w przeszłości otrzymywała już nagrody Burmistrza Miasta za wysokie osiągnięcia sportowe. Podopieczna Łukasza Miklusiaka w mijającym roku uzyskała wiele znaczących osiągnięć. Podczas rozegranych w dniach 18 – 21 lipca w Oświęcimiu Mistrzostwach Polski w Pływaniu Juniorów 17-18 letnich sięgnęła po dwa tytuły mistrzyni kraju, zwyciężając w wyścigach na dystansie 100 i 200 metrów stylem klasycznym. Ewa Wrona jest również aktualną wicemistrzynią Polski seniorów na dystansie 200 metrów stylem klasycznym, a tytuł uzyskała na rozegranych w dniach 26-29 kwietnia w Olsztynie Mistrzostwach Polski Seniorów i Młodzieżowców w Pływaniu.

Drugą z nagrodzonych pływaczek jest prowadzona przez Piotra Staszaka Wiktoria Gracjasz, która podobnie jak Ewa Wrona była wcześniej nagradzana przez Burmistrza Miasta, a rok 2023 był dla niej pasmem sukcesów. Największe święciła na rozegranych w dniach 13 – 16 lipca w Lublinie Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych w Pływaniu, zostając na nich trzykrotnie mistrzynią Polski. Zwyciężyła w wyścigach na 50, 100 i 200 metrów stylem dowolnym.

W gronie nagrodzonych znalazło się również troje łuczników ŁTS „Zamek Suski”, szkolonych przez Mariana Mamcarczyka, którzy w poprzednich latach także otrzymywali nagrody Burmistrza Miasta. Wśród nich jest Kajetan Klimasara, który 25 lutego w Dąbrowie Tarnowskiej na Halowych Mistrzostwach Małopolski juniorów i młodzieżowców zdobył złoty medal i tym samym tytuł mistrza Małopolski juniorów. Rywalizująca w kategorii młodzików Daria Mohylna została nagrodzona przez Burmistrza Miasta za wywalczenie wicemistrzostwa województwa na przeprowadzonych 7 października w Dobczycach Mistrzostwach Małopolski dzieci i młodzików, a w tym sezonie sięgnęła jeszcze po brązowy medal na rozegranych 15 kwietnia w Wolbromiu Halowych Mistrzostwach Małopolski dzieci i młodzików. Trzecią z nagrodzonych podopiecznych Mariana Mamcarczyka jest Yeva Fainikova, która 7 października w Dobczycach wywalczyła tytuł mistrzyni Małopolski młodzików.

Osiem nagród Burmistrz Miasta przyznał zawodnikom Suskiego Klubu Lekkoatletycznego, szkolonych przez Marka Witkowskiego i Bartłomieja Gruchlika. Pierwszą z nagrodzonych jest Sabina Basiura, rywalizująca w kategorii wiekowej U14. Na rozegranych 11 marca w Brzeszczach Halowych Mistrzostwach Województwa Małopolskiego w Lekkiej Atletyce U10, U12, U14 zdobyła brązowy medal w skoku wzwyż, a 30 września w Krakowie na Mistrzostwach Województwa Małopolskiego U10/U12/U14 zajęła trzecią lokatę w biegu na 300 metrów.  Natomiast 28 maja podczas krakowskich Otwartych Mistrzostw Województwa Małopolskiego w Wielobojach i Sztafetach U16/U14/U12 wywalczyła tytuły wicemistrzyni Małopolski w dwuboju skocznościowym, sztafecie szwedzkiej oraz brązowy medal w sztafecie 4 x 100 metrów.

Drugą z nagrodzonych lekkoatletek jest Emilia Śpiewla, która również rywalizuje w kategorii wiekowej U14. 30 września w Krakowie na Mistrzostwach Województwa Małopolskiego U10/U12/U14 została mistrzynią Małopolski w biegu na 600 metrów, podczas Otwartych Mistrzostw Województwa Małopolskiego w Wielobojach i Sztafetach U16/U14/U12 zajęła drugie miejsce w sztafecie szwedzkiej oraz trzecie w sztafecie 4 x 100 metrów i dwuboju sprinterskim.

Trzecią z nagrodzonych lekkoatletek jest Weronika Janeczek, także startująca w kategorii U14. Podczas wrześniowych Mistrzostw Województwa Małopolskiego U10/U12/U14 zajęła trzecie miejsce w biegu na 600 metrów, a w maju na Otwartych Mistrzostw Województwa Małopolskiego w Wielobojach i Sztafetach U16/U14/U12 została wicemistrzynią w sztafecie szwedzkiej oraz brązową medalistką w sztafecie 4 x 100 metrów.

Rywalizująca w kategorii U12 Julia Balcer podczas rozegranego w dniach 17-18 czerwca w Łodzi XXIX Ogólnopolskiego Finału Czwartków Lekkoatletycznych wywalczyła brązowy medal w rzucie piłeczką palantową. Na arenie wojewódzkiej rywalizowała w biegu na 60 metrów zostając w tej konkurencji triumfatorką Halowych Mistrzostwach Województwa Małopolskiego w Lekkiej Atletyce U10, U12, U14 w Brzeszczach oraz Mistrzostw Województwa Małopolskiego U10/U12/U14 w Krakowie.

Liczne sukcesy na swoim koncie zapisała w tym roku również Julia Ferdek, która rywalizuje w kategorii U12. Na rozegranych 11 marca w Brzeszczach Halowych Mistrzostwach Województwa Małopolskiego w Lekkiej Atletyce U10, U12, U14 zwyciężyła w konkursie skoku w dal oraz zajęła drugie miejsce w biegu na 60 metrów, a 30 września w Krakowie na Mistrzostwach Województwa Małopolskiego U10/U12/U14 została triumfatorką biegów na 60 metrów, 300 metrów oraz mieszanego biegu sztafetowego 6 x 200 metrów. Została również zdobywczynią pierwszego miejsca w dwuboju wytrzymałościowym i drugiej lokaty w sztafecie szwedzkiej na Otwartych Mistrzostw Województwa Małopolskiego w Wielobojach i Sztafetach U16/U14/U12 w Krakowie.

Nagrodę Burmistrza Miasta otrzymała również startująca w kategorii wiekowej U16 Julia Gruchlik, specjalizująca się w biegach sprinterskich oraz biegach przez płotki. Największym jej tegorocznym osiągnieciem było wywalczenie brązowego medalu w biegu na 300 metrów przez płotki na rozegranych 16 września w Krakowie Mistrzostwach Województwa Małopolskiego U16.

Męskie grono nagrodzonych zawodników Suskiego Klubu Lekkoatletycznego otwiera Bruno Długosz, rywalizujący w kategorii wiekowej U12, który w trakcie łódzkiego XXIX Ogólnopolskiego Finału Czwartków Lekkoatletycznych zajął trzecie miejsce w biegu na 60 metrów. Jeszcze większe sukcesy święcił na arenie wojewódzkiej. Triumfował w skoku w dal ze strefy i biegu na 60 metrów podczas rozegranych w marcu w Brzeszczach Halowych Mistrzostwach Województwa Małopolskiego w Lekkiej Atletyce U10, U12, U14 oraz w obu tych konkurencjach i sztafecie mieszanej 6 x 200 metrów na wrześniowych Mistrzostwach Województwa Małopolskiego U10/U12/U14.

Startujący w kategorii wiekowej U10 Nikodem Kołodziej Halowych Mistrzostwach Województwa Małopolskiego w Lekkiej Atletyce U10, U12, U14 został wicemistrzem Małopolski w skoku w dal ze strefy i biegu na 60 metrów, a na wrześniowych Mistrzostwach Województwa Małopolskiego U10/U12/U14 zwyciężył aż w trzech konkurencjach – biegu na 300 metrów, skoku w dal ze strefy oraz był członkiem złotej sztafety mieszanej 6 x 200 metrów. Natomiast na majowych Otwartych Mistrzostw Województwa Małopolskiego w Wielobojach i Sztafetach U16/U14/U12 w Krakowie triumfował w dwuboju sprinterskim i sztafecie szwedzkiej.