Przejdź do stopki

Nowe stroje dla Małej Ziemi Suskiej i młodzieżowych kapel

Treść

W ostatnich miesiącach działający przy Centrum Kultury i Filmu w Suchej Beskidzkiej Dziecięcy Zespół Regionalny „Mała Ziemia Suska” oraz Kapela „Skoblicka” i Kapela „Smrek” wzbogaciły swoją garderobę o nowe komplety i elementy strojów regionalnych. Zakup strojów to efekt projektu realizowanego przez suskie centrum kultury w ramach programu Narodowego Centrum Kultury - EtnoPolska 2023, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dziecięcy Zespół Regionalny „Mała Ziemia Suska” działa w Suchej Beskidzkiej nieprzerwanie od  17 lat, jako jeden z kilku zespołów zrzeszających pasjonatów muzyki, tańca i śpiewu.Pieczę nad nim sprawuje Centrum Kultury i Filmu – instytucja kultury miasta Sucha Beskidzka, do zadań której należy m.in. pobudzanie pasji i zainteresowań kulturalnych mieszkańców miasta oraz wspieranie amatorskiego ruchu artystycznego. Na cotygodniowych zajęciach dzieci i młodzież uczęszczające na próby zespołu mają możliwość rozwijania wiedzy o kulturze własnego regionu, nauki gwary oraz charakterystycznych dla naszego regionu tańców i przyśpiewek, budując tym samym więzi z „małą ojczyzną” i poszerzając swoją wiedzę na temat rodzimych tradycji i zwyczajów. Pasjonaci śpiewu i gry na tradycyjnych instrumentach ludowych uczęszczają z kolei na próby dziecięcych i młodzieżowych kapel ,,Skoblicka’’ i ,,Smrek’’. Efekty pracy grup artystycznych prezentowane są podczas licznych wspólnych występów i koncertów w czasie wydarzeń kulturalnych, a także konkursów i przeglądów skierowanych do zespołów i kapel folklorystycznych. Tradycyjne stroje są niezbędnym elementem  wizerunku grup muzycznych i prezentowanych programów obrzędowych, świadcząc nie tylko o estetyce, ale przede wszystkim o zachowaniu autentyczności i etnograficznej poprawności. Zespół oraz kapele co roku poszerzają swój skład przyjmując w swoje szeregi nowych pasjonatów folkloru, wzbogacają program artystyczny i prezentują go podczas licznych wydarzeń kulturalnych i przeglądów, co powoduje eksploatację części strojów i obuwia. Program Narodowego Centrum Kultury ,,EtnoPolska’’ umożliwia wsparcie projektów, których celem jest uzupełnienie i renowacja strojów ludowych oraz rekwizytów obrzędowych dla zespołów regionalnych prezentujących lokalne tradycje w dziedzinie  muzyki, tańca, śpiewu i muzyczne oraz folklor obrzędowy własnego regionu. Złożony w styczniu przez  Centrum Kultury i Filmu wniosek do tegorocznej edycji programu został pozytywnie rozpatrzony i otrzymał dofinansowanie w wysokości 90% kosztów kwalifikowanych. Całkowity budżet zadania pn. „Zakup i uzupełnienie strojów dla Dziecięcego Zespołu Regionalnego ,,Mała Ziemia Suska'' oraz Kapeli” wyniósł 45 560 zł, z czego 41 tys. złotych stanowiło dofinansowanie ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska2023, a 4560 zł to środki przekazane przez Burmistrza Miasta z budżetu Gminy Sucha Beskidzka w formie wkładu własnego na realizację projektu.

W realizowany przez  Centrum Kultury i Filmu projekt aktywnie włączyli się instruktorzy i członkowie zespołów oraz kapel. Nad poprawnością wykonywanych elementów strojów regionalnych pod względem etnograficznym czuwał Wojciech Kubasiak - absolwent Etnologii i Antropologii Kulturowej na Uniwersytecie Jagiellońskim, a nadzór nad realizacją działań objęli kierownicy zespołu i kapel – Bernadeta Ryt i Stanisław Kubasiak. Do projektu zostały zaangażowane regionalne pracownie: Agencja Artystyczna ,,Jadwiga" w Przybędzy, Pracownia Krawiecka ,,Zemlik’’  w Skawicy, Pracownia Krawiecka ,,Barbara'' w Pyzówce, Pracownia Kapeluszy i Czapek Jahn w Nowym Targu, Wyroby Regionalne-Produkcja-Handel w Tylmanowej oraz sklep Góralski Przystanek. Stroje regionalne wykonane zostały  z dobrej jakości materiałów i uszyte na miarę przez renomowane pracownie. Wiele elementów takich jak, spodnie, gorsety i serdaki cechują się oryginalnym krojem, ręcznie wykonanym szyciem haftami i zdobieniami. Realizacja projektu poprzedzona została inwentaryzacją posiadanych kompletów strojów. Następnie po wyłonieniu wykonawców poszczególnych elementów garderoby i zawarciu umów,  zostały zebrane miary od członków zespołu i kapel. Kolejno po etapie szycia wstępnego i przymiarkach wykonane zostały poprawki oraz końcowe hafty i zdobienia. Gotowe elementy takie jak kierpce, chusty czy kapelusze zostały natomiast zamówione i zakupione w regionalnych pracowniach i sklepach. W ramach zadania zakupionych zostało łącznie  157 elementów strojów regionalnych Górali Babiogórskich, w tym m.in. koszule, gorsety, spódnice, bluzki ,,jadwiśki”, fartuchy, chusty, kierpce, spodnie, kaboty, serdaki i kapelusze. W październiku nowe komplety oraz elementy strojów, które zastąpią starsze, wysłużone egzemplarze zostały przekazane kierownikom zespołom i kapelom.

Rezultatem uzupełnienia i zakupu nowych elementów strojów regionalnych dla Małej Ziemi Suskiej i kapel oprócz odpowiedniej i poprawnej prezentacji wizualnej na scenie, będzie możliwość przyjęcia w szeregi większej  liczby dzieci zainteresowanych rozwijaniem swoich artystycznych pasji w zespole oraz realizacja dziecięcych programów artystycznych jak np. pasterski ,,Na borówki’’, gdzie zakładane są stroje pasterskie jak bluzki jadwiśki i lniane koszule, czy o tematyce bożonarodzeniowej jak np. ,,Chodzenie pastuszków’’ - góralskie serdaki. Zakup nowych strojów wpłynie także na możliwość prezentacji dorobku zespołu i kapel na konkursach i festiwalach na terenie kraju jak i zagranicą oraz pozwoli na podejmowanie nowych inicjatyw kulturalnych.