Liderzy samorządowych inwestycji wyłonieni. Sucha Beskidzka ponownie w czołówce
Treść
Sucha Beskidzka nieustannie rozwija się, a na terenie miasta nie brakuje inwestycji, na które przeznaczana jest duża część budżetu Gminy. Potwierdza to opracowany przez Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” najnowszy ranking „Liderzy samorządowych inwestycji”, w którym wzięto pod lupę wydatki inwestycyjne w latach 2020-2022. Nasze miasto kolejny rok z rzędu uplasowało na trzecim miejscu w Małopolsce!
Publikowany przez „Wspólnotę” od dwóch dekad ranking jest przejrzysty i obiektywny, gdyż zestawienia opracowywane są w oparciu o stabilną metodologię. Pod uwagę brana jest całość wydatków majątkowych poniesionych w ciągu ostatnich trzech lat, co nie jest zabiegiem przypadkowym. Pozwala uniknąć gwałtownych zmian, będących wynikiem cykliczności nakładów inwestycyjnych czynionych w wielu gminach. Nierzadko zdarza się, że w poszczególnych latach są one bardzo wysokie, co wynika z realizacji dużego przedsięwzięcia, by potem spadać do dużo niższego poziomu.
Zajmowanie przez Suchą Beskidzką rokrocznie wysokich lokat jednoznacznie pokazuje, że samorząd Miasta realizuje przedsięwzięcia w sposób zrównoważony i przemyślany, a sam proces jest dobrze przygotowany. Nie bez znaczenia jest również skuteczne pozyskiwanie środków zewnętrznych. Dzięki temu inwestycje nie opierają się wyłącznie na dochodach własnych oraz kredytach i pożyczkach, a tym samym Gmina unika nadmiernego obciążania kolejnych budżetów obsługą długu.
W najnowszym rankingu Sucha Beskidzka w kategorii miast powiatowych zajęła trzecie miejsce w Małopolsce, kolejny rok z rzędu utrzymując tę lokatę. Na przestrzeni trzech ostatnich lat roczne wydatki inwestycyjne na jednego mieszkańca wyniosły średnio 1629,41zł! Wyżej od naszego miasta uplasowały się tylko Zakopane i Proszowice. Natomiast w zestawieniu \ogólnopolskim Zakopane zajęło ósmą lokatę, Proszowice dziewiątą, a Sucha Beskidzka, podobnie jak w 2022 roku jest dwunasta. Dziewięć lokat niżej od naszego miasta sklasyfikowano szóstą przed rokiem Limanową. Kolejne z małopolskich miast – Wieliczka zajęła 37. miejsce. Jeszcze dalej są Wadowice – 72. pozycja i Nowy Targ – 93. lokata. Mocno uprzemysłowiony, a tym samym mający duże dochody Oświęcim, który jeszcze niedawno był klasyfikowany na 28. miejscu w kraju wypadł z pierwszej setki i obecnie zajmuje 124. pozycję.
Wojciech Ciomborowski