Przejdź do stopki

„Zachować przeszłość…” - Kalendarz Babiogórski na rok 2024

Treść

W bieżącym roku nieco wcześniej niż w poprzednich latach ukazał się Kalendarz Babiogórski na 2024 rok. Stanowi drugą część dwutomowego wydawnictwa pod nazwą “Zachować przeszłość…”

Ukazujące się nieprzerwanie od 1999 roku w formie książkowej Kalendarze Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich to bogato ilustrowane publikacje. Na ich treść, obok informacji typowych dla tego rodzaju wydawnictw (aktualny kalendarz na nadchodzący rok wraz z informacjami o odpustach w parafiach na terenie gmin stowarzyszonych), składa się kalendarium historyczne oraz monograficzne opracowanie poświęcone każdorazowo odrębnemu, całościowo potraktowanemu, tematowi.

W tegorocznym kalendarzu przedstawiono muzea i izby regionalne położone wokół Babiej Góry, a oddany właśnie w ręce mieszkańców – na rok 2024 stanowi jego drugą część i został poświęcony przybliżeniu prywatnych kolekcjonerów i galerii. Przedstawione osoby w przeważającej mierze gromadzą stare dokumenty, książki, fotografie, pocztówki, mapy itp. związane z terenem, z którego pochodzą. Są wśród nich też kolekcjonerzy monet, banknotów, oznak, stempli, obrazków z wizerunkiem świętych,  temperówek i innych eksponatów kultury materialnej. Zaprezentowano także z Galerię „Na Uciechę”, Otwartą Pracownię – Zabawka Drewniana i Kącik Regionalny, Galerię Malarstwa na Szkle Stanisława Wyrtla, „Stara Chałupa” – otwartą pracownię i galerię autorską Renaty i Stanisława Starców.

W części kalendarzowej prezentowany jest zbiór pocztówek i fotografii (53) – eksponaty cenne i ciekawe – jako niewielki  przykład bogatych zbiorów wymienionych w kalendarzu kolekcjonerów. Tradycyjnie w tej części są umieszczone imiona solenizantów, znaki zodiaku, wschody i zachody słońca, oraz święta kościelne, państwowe i międzynarodowe. Jest także około 400 wzmianek o wydarzeniach historycznych, które miały miejsce na obszarze wchodzącym w skład SGB.

Kalendarz został wydany wspólnie z Babiogórskim Parkiem Narodowym w nakładzie 1000 egzemplarzy. Można go zakupić w biurze Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich w Suchej Beskidzkiej,  ul. Mickiewicza 19, pokój nr 47 (budynek Urzędu Miasta) lub za pośrednictwem sklepu internetowego dostępnego na stronie internetowej Stowarzyszenia w zakładce „Publikacje” w cenie 32 zł.