Przejdź do stopki

Jak przygotować się do sezonu grzewczego?

Treść

Coraz chłodniejsze dni, a w szczególności noce jednoznacznie wskazują, że nastała nie tylko kalendarzowa, ale i atmosferyczna jesień. Wraz z ochłodzeniem zaczynamy korzystać z urządzeń grzewczych. Przypominamy, że ich nieprawidłowa eksploatacja stwarza realne ryzyko utraty zdrowia i życia, a także grozi poważnymi stratami finansowymi. Jesienią i zimą dochodzi do największej ilości zatruć tlenkiem węgla, a także pożarów budynków mieszkalnych.

W sezonie grzewczym 2022/2023 na terenie powiatu suskiego powstały 75 pożary w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych. Aż w 61 przypadkach ich prawdopodobną przyczyną była nieprawidłowa eksploatacja urządzeń ogrzewczych na paliwo stałe. Strażacy przypominają, że wystarczy niedopatrzenie, wadliwy stan techniczny systemów wentylacyjnych, dymowych, spalinowych czy też urządzeń grzewczych albo nieszczęśliwy zbieg okoliczności i może dojść do wybuchu, pożaru lub zaczadzenia.

Zaczadzenie może być również spowodowane tym, że w okresie zimowym większość osób uszczelnia otwory okienne i drzwiowe przed zimnem. Ogranicza się przez to wymianę powietrza, a tym samym nie dostarcza się wystarczającej ilości tlenu do budynku. Prowadzi to do niepełnego spalania paliwa w urządzeniach grzewczych, a produktem takiego spalania jest tlenek węgla potocznie zwany czadem, który emitowany jest do pomieszczeń wskutek braku odpowiedniej wentylacji.

W trosce o własne bezpieczeństwo, a zarazem stosując się do obowiązujących przepisów przeciwpożarowych i budowlanych należy dbać o stan techniczny i czystość przewodów dymowych. W obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego (np. węgiel, drewno) zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych muszą być usuwane co najmniej raz na trzy miesiące, a w zakładach zbiorowego żywienia i świadczących usługi gastronomiczne raz na miesiąc. W przypadku budynków mieszkalnych ogrzewanych gazem lub olejem opałowym przewody dymowe i spalinowe muszą być czyszczone co najmniej raz na pół roku.

W zakładach zbiorowego żywienia oraz pozostałych budynkach ogrzewanych paliwem stałym wspomniane czynności powinny być wykonywane przez osoby posiadające kwalifikacje kominiarskie. Przepisu tego nie stosuje się przy usuwaniu zanieczyszczeń z przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych oraz obiektach budowlanych budownictwa zagrodowego i letniskowego.

Ustawa Prawo Budowlane nakłada natomiast na właścicieli budynków lub ich zarządców obowiązek przeprowadzania co najmniej raz w roku kontroli stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych). Dokonywać mogą ich osoby posiadające kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim (w odniesieniu do przewodów dymowych oraz grawitacyjnych przewodów spalinowych i wentylacyjnych) oraz osoby posiadające uprawnienia budowlane odpowiedniej specjalności (w odniesieniu do przewodów kominowych, do kominów przemysłowych, kominów wolnostojących oraz kominów lub przewodów kominowych, w których ciąg kominowy jest wymuszony pracą urządzeń mechanicznych).

Wojciech Ciomborowski
Fot. Pixabay