Przejdź do stopki

Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza OSP Sucha Beskidzka-Miasto działa prężnie

Treść

Pierwszy dni września to data, która wielu uczniom może kojarzyć się z końcem licznych wspaniałych wakacyjnych przygód i powrotem do codziennych szkolnych obowiązków. Edukacja jest niezwykle ważna w życiu każdego młodego człowieka. Uczymy się przez całe życie, ale to w latach najmłodszych, szkolnych chłoniemy najlepiej wiedzę na temat życia i świata, przesiąkamy wartościami, kulturą i tradycją, która dotyka nas na co dzień, którą przekazują nam rodzice, nauczyciele i przyjaciele. Niewątpliwie na wielu w najmłodszych latach odcisnęła ślad, przekładając się na dojrzałość i życie dorosłe, przynależność do jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej.

Czasy w których przyszło nam żyć zmieniają wszystkich i wszystko dookoła w tempie którego nie jesteśmy w stanie doścignąć. Stowarzyszenie jakim jest Ochotnicza Straż Pożarna w Suchej Beskidzkiej Miasto jest kontynuatorem zanikających chlubnych tradycji ruchu strażackiego wyrażających się w niesieniu bezinteresownej pomocy ludziom i służeniu Ojczyźnie. Realizujemy zadania o charakterze użyteczności publicznej głównie w zakresie ochrony przeciwpożarowej, ale również staramy się realizować ważne naszym zdaniem zadania polegające na wspieraniu i upowszechnianiu różnorakich formy pracy kulturalno-oświatowej, edukacyjnej, popularyzującej dorobek historyczny ruchu strażackiego, lokalnej społeczności i tradycji narodowych.  Jednym z przejawów tego rodzaju działalności jest praca z dziećmi i młodzieżą w ramach tzw. młodzieżowych drużyn pożarniczych (MDP).

Ostatnie miesiące obfitowały w wiele wydarzeń, które dedykowaliśmy, mamy nadzieję w przyszłości naszym następcom. Do najciekawszych możemy zaliczyć cykl wizyt i spotkań z przedstawicielami służ mundurowych i ratowniczych m.in. policjantami KP w Suchej Beskidzkiej, ratownikami Pogotowia Ratunkowego w Suchej Beskidzkiej, strażakami zawodowymi JRG Sucha Beskidzka, ratownikami GOPR Grupy Beskidzkiej, żeglarzami na otwarciu sezony żeglarskiego na jeziorze Mucharskim, a w ostatnich dniach ze strażakami Lotniskowej Straży Pożarnej w Katowicach -Pyrzowicach.

W dniu 29 sierpnia br. dzieci i młodzież naszej MDP wraz z opiekunami mogli zobaczyć jak od wewnątrz wygląda jednostka działająca na terenie Portu Lotniczego Katowice, jakim sprzętem dysponuje, porozmawiać ze strażami i posłuchać ciekawego wykładu o historii i obecnej sytuacji  lotniskowej straży pożarnej. Po wykładzie dowódcy zmiany, pogadance i serii pytań, był również czas na pamiątkowe zdjęcie i pokaz możliwości specjalistycznego samochodu pożarniczego Panthera.

Po wizycie na lotniku w Katowicach udaliśmy się do Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach. Dzieci i młodzież mogła zapoznać się tutaj z historią pożarnictwa opowiadaną przez przewodnika. Mnóstwo zgromadzonych eksponatów, zabytkowych sprzętów i pojazdów pożarniczych budziła u zwiedzających duże zainteresowanie jak i wyraźne emocje. Uśmiech i niezapomniane wrażenia, których doświadczyli młodsi i starsi strażacy danego dnia zostaną z nami z pewnością na długo. Wizyta w LSP w Katowicach - Pyrzowicach to podsumowanie cyklu spotkań z ludźmi „ze służb”, cyklu który realizowaliśmy w tym roku, który cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem wśród  dzieci i młodzieży. W najbliższym czasie planujemy kontynuację podobnych inicjatyw.

Pragniemy w tym miejscu podziękować pracownikom Urzędu Miejskiego w Suchej Beskidzkiej z Panem Burmistrzem na czele za pomoc w tym finansową, współpracę przy realizacji tego przedsięwzięcia, jak również wspieranie działalności ochotniczych straży pożarnych działających na terenie naszej gminy.

Korzystając z okazji chcieliśmy gorąco zachęcić dzieci i młodzież, jak również starsze osoby do wstępowania w szeregi OSP – tutaj nie można się nudzić!

Co do szczegółów dotyczącej rekrutacji do naszej jednostki zachęcamy do obserwowania naszej strony na Facebooku: OSP Sucha Beskidzka-Miasto lub do bezpośredniego kontaktu ze strażakami naszej jednostki.

Andrzej Strączek, Szymon Wągiel
OSP Sucha Beskidzka - Miasto