Przejdź do stopki

Strefa rekreacji w Zespole Zamkowo-Parkowym

Treść

Zespół Zamkowo-Parkowy w Suchej Beskidzkiej to wysokiej klasy zabytek, odwiedzany z roku na rok przez coraz większą ilość turystów. Dzięki kontynuacji przez Miasto Sucha Beskidzka prac rewitalizacyjnych uratowano przed degradacją stanowiący jego część Domek Ogrodnika, tworząc jednocześnie dwie mobilne strefy rekreacji.

Położony w zachodniej części parku tzw. Domek Ogrodnika powstał w latach 70. tych  XX. wieku po scaleniu dwóch odrębnych obiektów zamieszkiwanych niegdyś przez zamkowego ogrodnika. Prezentowaną w nim ekspozycję etnograficzną tworzą zbiory zgromadzone staraniem Towarzystwa Miłośników Ziemi Suskiej, które początkowo były wystawione w przyziemiu zamku. W obecne miejsce przeniesiono je w 1996 roku, tworząc Izbę Regionalną, a w 2010 roku weszły w skład Działu Etnograficznego Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej. Są one cennym przykładem kultury materialnej i duchowej, obrazującym  życie codziennie, tradycyjną kulturę materialną oraz duchową mieszkańców tych ziem: Górali Babiogórskich i Żywieckich. W Domku Ogrodnika można obejrzeć m.in.: zaaranżowane wnętrze chaty z przełomu XIX i XX wieku, z komorą i izbą mieszkalną, w których znalazły się narzędzia codziennego użytku oraz sprzęty domowe, zrekonstruowany szałas pasterski wraz z wyposażeniem, kuźnię, warsztat tkacki, narzędzia do obróbki drewna, a także przykłady wyrobów rękodzieła ludowego (m.in.: typowe dla okolic Suchej wyroby zabawkarskie) i sztuki ludowej.

W ostatnich miesiącach kolekcja etnograficzna, ze względu na podjęte działania mające na celu zwalczenie szkodników żerujących w drewnie, nie była udostępniana zwiedzającym. W ramach przedsięwzięcia mającego na celu ochronę samego budynku, jak i zgromadzonych w nim eksponatów przeprowadzona została fumigacja Domku Ogrodnika polegająca na uszczelnieniu obiektu, przygotowaniu parametrów do gazowania, zagazowaniu, przeprowadzeniu pomiarów stężeń po zagazowaniu, odwietrzeniu obiektu i pomiarach końcowych. Z uwagi na fakt, że kolekcja rzeźb zgromadzona w Domku Ogrodnika jest wpisana do inwentarza Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej w dziale Muzealia Etnograficzne i rejestru zabytków przeprowadzanie prac konserwatorskich wymagało wcześniejszego uzyskania pozwolenia Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Podjętym działaniom ochronnym towarzyszyło utworzenie w Zespole Zamkowo-Parkowym dwóch mobilnych stref rekreacji. Zakupione zostały dwa zestawy szachowe - jeden tradycyjny, a drugi dla trzech graczy wraz ze stylowymi stolikami i składanymi krzesłami. Pozwala to na rozgrywanie partii szachowych w dowolnym miejscu na terenie Zespołu Parkowo-Zamkowego, co stanowi nową atrakcję dla odwiedzających zamek i park. Jednocześnie utworzono strefę rekreacyjną w przestrzeni której można rozgrywać partie królewskiej gry szachami nawiązującymi do tradycji kulturowych Podbabiogórza.

Realizacja projektu „Rewitalizacja Domku Ogrodnika wraz z utworzeniem mobilnej strefy rekreacji z tradycyjnymi grami planszowymi – szachy” to koszt 63 430 zł, z których kwota 40 360 zł to dofinansowanie pozyskane przez Miasto Sucha Beskidzka poprzez Lokalną Grupę Działania „Podbabiogórze” z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Obszarów Wiejskich. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2. "Wsparcie na wdrożenie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność" Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER".

/Wojciech Ciomborowski/

Zdjęcia