Przejdź do stopki

Suscy muzycy zaprezentowali się na 54. Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich

Treść

54. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, rokrocznie staje się okazją na fascynujące spotkanie z bogactwem góralskiej tradycji, muzyki, śpiewu, tańca, strojów, rzemiosła oraz kuchni. W tym roku festiwal rozpoczął się 18 sierpnia i potrwa aż siedem dni. Druga połowa sierpnia w Zakopanem to wyjątkowy czas pełen kultury ludowej górskich rejonów Polski i całego świata. Na festiwalu nie mogło zabraknąć muzyków reprezentujący ziemię suską.

Jak w latach poprzednich, tak i w tym roku odbywały się występy zespołów prezentujących góralski folklor i rywalizujących o „Złote Ciupagi”. Podczas 54. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich wystąpiły zespoły z Podhala, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Chorwacji, Gruzji, Macedonii, Serbii, Słowacji, Turcji, Węgier czy Włoch. Zmagania toczą się w trzech kategoriach: folklor tradycyjny, folklor tradycyjnie opracowany oraz folklor stylizowany. Pod hasłem „Od snopka do talerza” tegoroczny festiwal był poświęcony obrzędom oraz tradycjom związanym z pracą na roli, produktom rolnym i ich wykorzystaniu w regionalnej kuchni, w tradycyjnym oraz nowoczesnym wydaniu.

54. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich rozpoczął się barwnym korowodem ulicami Zakopanego. W ramach festiwalu odbyły się Mistrzostwa Podhala w Powożeniu, Wystawa Owczarków Podhalańskich, Kiermasz Sztuki Ludowej i Rzemiosła Artystycznego, Konkurs Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych im. Władysława Trebuni-Tutki, konkurs na dziecięcy plakat festiwalowy, konkurs fotograficzny „Żywioł Folkloru”, Dni Narodowe, a także koncerty „Mali Górale”. Zaprezentowały się również zespoły dziecięce – laureaci XIV Tatrzańskiego Festiwalu Zespołów Góralskich Złote Kierpce. Festiwalowi towarzyszyły atrakcje w postaci animacji dla dzieci i warsztaty rękodzieła ludowego dla dorosłych.

W piątkowy wieczór , 18 sierpnia, na scenie na Dolnej Równi Krupowej w ramach panelu "Prezentacja Dziedzictwa Górali Polskich" zaprezentował się Zespół Regionalny "Ziemia Suska", który przedstawił program ogólny w postaci przyśpiewek i tańców z regionu podbabiogórskiego, takich jak „Wściekło polka”, „Wywodzony”, „Zawojski”, "Siustany" czy "Obyrtko podhybywano".

Serdecznie gratulujemy ,,Ziemi Suskiej'' udziału w tak prestiżowym festiwalu, jednocześnie dziękując Zakopiańskiemu Centrum Kultury za zaproszenie.

Przemysław Grajny
Fot. Daniel Franek/Okiem Fotoreportera