Przejdź do stopki

Informacja w sprawie podmiotów oraz organizacji pozarządowych udzielających pomocy osobom dotkniętym przemocą domową

Treść

Zatwierdzony przez Radę Ministrów Krajowy Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie na rok 2023 nałożył na wojewodów obowiązek ewidencjonowania istniejącej infrastruktury instytucji rządowych i samorządowych, a także podmiotów oraz organizacji pozarządowych udzielających pomocy osobom dotkniętym przemocą w rodzinie. Wojewoda Małopolski dokonał jego aktualizacji.

Przemoc nie jest problemem, który samoczynnie zniknie. Wymaga ona aktywnego zaangażowania społeczeństwa, władz, instytucji oraz jednostek. By ją skutecznie zwalczać konieczne jest podejmowanie działań na wielu płaszczyznach. Współpraca instytucji państwowych, organizacji pozarządowych oraz społeczeństwa jest kluczowa w tworzeniu spójnych strategii przeciwdziałania przemocy.

Krajowy Program Przeciwdziałania Przemocy zakłada systematyczną aktualizację rejestrów programów: oddziaływań korekcyjno-edukacyjnych, psychologiczno-terapeutycznych oraz prowadzących specjalistyczne ośrodki wsparcia dla osób doznających przemocy domowej oraz podmiotów oraz organizacji pozarządowych udzielających pomocy osobom i rodzinom dotkniętym przemocą domową i jednostek specjalistycznego poradnictwa oraz placówek udzielających tymczasowego schronienia.

Osoby, które doświadczają przemocy powinny zapoznać się z tymi programami, a także korzystać z dostępnych form pomocy i ochrony przed oprawcami.

Wojciech Ciomborowski
Fot. Pixabay