Przejdź do stopki

Przejście dla pieszych stało się przejściem sugerowanym

Treść

W ostatnich dniach na ul. Zamkowej w Suchej Beskidzkiej jej zarządca, którym jest Powiat Suski, bez konsultacji z samorządem Suchej Beskidzkiej zlikwidował oznakowane przejście dla pieszych zlokalizowane pomiędzy siedzibą Nadleśnictwa Sucha a sąsiadującym z nią przejazdem kolejowym, zastępując je przejściem sugerowanym. Podjęta decyzja podyktowana była względami bezpieczeństwa.

Zmiany jakie niedawno wprowadzono w kodeksie ruchu drogowego spowodowały, że piesi pokonujący oznakowane przejścia przez jezdnię są jeszcze bardziej chronieni. Kierowcy zbliżając się do tzw. pasów muszą nie tylko zachować szczególną ostrożność, ale także ustąpić pierwszeństwa zarówno osobom przechodzącym już przez drogę po zebrze jak i wykazującym taki zamiar. Za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, który wchodzi na przejście lub już się na nim znajduje grozi mandat w wysokości 1500 złotych, a ponadto obligatoryjnie kierowca otrzymuje 15 punktów karnych.

W dużej mierze to właśnie nowelizacja kodeksu ruchu drogowego "wymusiła" na zarządcy drogi likwidację przejścia dla pieszych na ul. Zamkowej. Usytuowane było bowiem w niewielkiej odległości od przejazdu kolejowego, na którym rogatki opuszczane są obecnie automatycznie przez nadjeżdżający pociąg, a nie przez dróżnika (rogatki sterowane automatycznie są zamykane na krótko przed przejazdem pociągu, a nie z kilkuminutowym wyprzedzeniem). Bliskość przejścia dla pieszych powodowała, że kierowcy pokonujący przejazd kolejowy byli „narażeni” na konieczność zatrzymania się tuż za nim, celem ustąpienia pierwszeństwa pieszym wchodzącym na przejście. W efekcie samochody ciężarowe zatrzymywały się w obrębie przejazdu kolejowego, co w przypadku nadjechania pociągu i opuszczenia rogatek mogło wpłynąć na zakłócenie ruchu kolejowego, a w skrajnym przypadku stwarzałoby poważne niebezpieczeństwo.

Zlikwidowane przejście dla pieszych przekształcono w przejście sugerowane. Pojęcie to zostało wprowadzone 21 września 2022 roku po wejściu w życie Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 24 czerwca 2022 r. Zgodnie z definicją, przejście sugerowane to nieoznakowane, dostosowane technicznie miejsce umożliwiające przez pieszych przekraczanie jezdni, drogi dla rowerów lub torowiska, które jednak nie jest przejściem dla pieszych. Tym samym umożliwia pokonanie drogi w dogodny sposób, ale co istotne w tej sytuacji, nie daje pieszemu pierwszeństwa przed samochodami. Przekształcenie przejścia dla pieszych na ul. Zamkowej w sugerowane przejście nie pozbawia tym samym pieszych możliwości przedostania się z jednej strony jezdni na drugą, ale poprzez uprzywilejowanie samochodów, umożliwia poruszającym się nimi sprawne i bezpieczne opuszczenie przejazdu kolejowego.

Przypominamy, że zgodnie z obowiązującym prawem, dopuszczalne jest przekraczanie jezdni w dowolnym miejscu oddalonym od najbliższego przejścia dla pieszych o co najmniej 100 metrów. Oczywiście w tym przypadku przy zachowaniu szczególnej ostrożności i udzielenia pierwszeństwa pojazdom poruszającym się po drodze.

Wojciech Ciomborowski